https://www.motouutiset.fi/fi/moottoripyorat/uutiset/15437
Moottoripyöristään ja robotiikastaan tunnettu Kawasaki Heavy Industries on perustanut uuden "Safe Adventure" -liiketoimintayksikön, jonka tehtävänä on tuoda nelijalkainen Corleo-ajoneuvo markkinoille. Vaikka hanke kuulosti vielä vuosi sitten kaukaiselta utopialta, yhtiö tähtää nyt siihen, että robottihevoset ovat vierailijoiden käytössä Riadissa, Saudi-Arabiassa järjestettävässä maailmannäyttelyssä, Expo 2030:ssä.
vetyhevosvoimat on totta
3
89
Vastaukset 3
- Anonyymi00001
Artikkelista:
"Ajoneuvo hyödyntää 150 cm3 VETYMOOTTORIA, joka tuottaa sähkön jalkojen liikuttamiseen. Takana sijaitsevat vetysäiliöt mahdollistavat matalat päästöt ja hiljaisen käyntiäänen."
Kyseessä siis polttomoottori, joka toimii vedyllä. Tämä seikka aiheuttaa paljon häviöitä vetypolttokennoon verrattuna, jolloin vedyn kulutus on todennäköisesti 2-3 kertaa enemmän vetyä. Lisäksi polttomoottorista tulee ääntä, joten ei nyt ihan hiljaisesta ajoneuvosta voi olla kyse. Kun vedyn kulutus on melko suurta, niin jostain pitää myös hakea vetytäydennystä maaseudulle, joten vedyn hakemisellekkin pitää laskea energian ja menetetyn ajan hinta. Samoin erikoisvalmisteiset pienet vetysäiliöt joita on useampi kuvassa vetyhevosen sisällä ovat varmasti hintavia turvamääräysten takia, niin niitä pitää olla myös useampi vaihtopullo, joten kyllä harrastukselle/yrittäjälle tulee hintaa koko vetyintoilusta.
"Ennen kuin Corleo saapuu yleiseen myyntiin vuonna 2035, Kawasaki tarjoaa mahdollisuuden kokea "robottiratsastuksen" virtuaalisesti. Yhtiö kehittää parhaillaan ajosimulaattoria, jonka on määrä valmistua vuonna 2027."
Eiköhän tämä hanke ole haudattu jo ennenkuin edes kunnolla alkaakaan. Jo pelkän simulaattorin tekemisessä menee yli vuosi. Itse vetyrobottihevonen tulee myyntiin EHKÄ vasta **** 9 **** vuoden päästä, joka kertoo merkittävistä ongelmista vielä mitä pitää ratkoa. Siihen mennessä akkutekniikka on kehittynyt jo huimasti ja monet vetyajoneuvot ovat käytännössä kadonneet myynnistä.
Ennenkaikkea mitään alustavaa hinta-arviota ei edes uskalleta kertoa viitaten siihen ettei vetyhevonen tule olemaan mikään halpa ajoneuvo, joten tunnetusti erikoistekniikan kallista tuotetta on hankalaa saada kaupaksi.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17091514/vetytankkausverkoston-tappaa-lopulta-isot-ajoakut-ja-akkutekniikka- - Anonyymi00002
Huhu, polttokenno tekniikka ottanut harppauksia
- Anonyymi00003
Vetypropaganda on huhuilua jo 90-luvulta saakka että vetytekniikka syrjäyttää muut käyttövoimat. Näin ei ole oikeassa elämässä kuitenkaan tapahtunut... huhuista huolimatta. Tätä "huhuilua" tuppaa pitämään yllä ihmiset joilla on vedyn parissa työpaikka, vetysijoituksia, öljy-yhtiöt ja Venäjän hallitus, koska ladattavat autot ovat todellinen uhka.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19032132/vetyautojen-kannattajat-ovat-venajan-hallinnon-tukijoita
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17471380/kannattamalla-vetyautoja-kannatat-myos-venajan-taloutta-ja-sotakassaa-
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51871
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍92838Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15736Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,3690Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1574- 56551
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it184549- 61543
- 70533
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24506