Jokainen joka vähänkään seuraa tätä palstaa, ei voi olla sitä huomaamatta. Tämä "fobia" koskee selvästi muutamaa samaa vasemmistolaista, jotka eivät tietenkään töissä käy.
Eli kun tulee joku vasemmistolle ilkkuva juttu, niin äkkiä tulee vasemmistolainen vastaamaan että "persu persu", hän siis olettaa aina, että tekijän täytyy olla persu. Tai kun tulee mamukriittinen juttu, niin siihenkin tulee vasemmistolainen selittään, että "persu persu", vaikka mamukriittisen jutun voi kirjoittaa kuka tahansa.
Ja yleensä vasemmistolaisten kommentit noissa jutuissa ovat täysin päättömiä, niissä ei ole mitään järkeä, kunhan mölistään jotakin. Väkisin tulee mieleen, että siellä päässä heittää.
Mistä siis johtuu lapsellinen usko siihen, että täällä kaikki ovat aina persuja, jos he eivät selvästi ole vasemmistolaisia?
Itse kuulun oikeistoon, mutta en ole persuja äänestänyt.
Eli kun tulee joku vasemmistolle ilkkuva juttu, niin äkkiä tulee vasemmistolainen vastaamaan että "persu persu", hän siis olettaa aina, että tekijän täytyy olla persu. Tai kun tulee mamukriittinen juttu, niin siihenkin tulee vasemmistolainen selittään, että "persu persu", vaikka mamukriittisen jutun voi kirjoittaa kuka tahansa.
Ja yleensä vasemmistolaisten kommentit noissa jutuissa ovat täysin päättömiä, niissä ei ole mitään järkeä, kunhan mölistään jotakin. Väkisin tulee mieleen, että siellä päässä heittää.
Mistä siis johtuu lapsellinen usko siihen, että täällä kaikki ovat aina persuja, jos he eivät selvästi ole vasemmistolaisia?
Itse kuulun oikeistoon, mutta en ole persuja äänestänyt.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Me kaikki tiedämme mikä on Castron malli. Se näkyy jo kaikkialla. Mallin mukaisesti useat maat ovat tyhjentäneet vankilat ja mielisairaalat lähettämällä niissä olleen haitta-aineksen pois omasta maastaan. Kirjoittajat ovat niiden palvelijoita.
Malli on saanut nimensä, kun Kuuba tyhjensi vankilat ja hullujenhuoneet yhteiskunnalle haitallisesta heikosta aineksesta Yhdysvaltoihin. Näin saatiin roskaväki pois omasta maasta tuhoamaan sen maan turvallisuuden ja talouden, johon rikolliset ja hullut suostutaan ottamaan vastaan. Jopa Suomessa pudottiin tähän vanhanaikaiseen ansaan. Se on tehokasta hybridivaikuttamista, jonka avulla tuhotaan länsimaalaista taloutta ja kulttuuria. Venäjä harjoitti sitä mittavasti, kunnes itäraja suljettiin.
Tuho on pysyvää, kun haitta-aines lisääntyy uudessa oleskelumaassa keskenään. Näin heikennetään maan hallintoa ja hyvinvointia pysyvästi. Osa lähetetyistä matuista on valittu soluttautumaan hallintoon, jolloin vastaanottajamaan tuhoaminen on tehokkaampaa.
Huumehörhöjä ne ovat, jotka saavat matuilta kamaa.
Pitkä sepustus aiheesta, joka on satua, mutta johon Trump-uskovaiset uskovat ilman, että kukaan olisi esittänyt todisteita.
Nytkin vassarit jauhavat puoluegallupista ja persuista, ei mitään kokoomuksesta.
"Persu" on nykyisin lähes yleiskielen synonyymi sanoille "hölmö", "typerä" tai "moukkamainen". Yllättävän usein nimitys osuu oikeaan.
Tarkoittaa lähinnä äärivassareita.
Yllättävän harvoin vihavassari arvaa jotain oikein.
Kirjoittajalla on vahvistuharha ja hän ei tunnista sitä itse.
Kirjoitaja näkee vain ne persuöyhötyksiin vastaavat ei-persukirjoitukset ja luulee, että ne ovat se juurisyy persuilua arvosteleville kommenteille.
Useimmiten persuvastaisuus on vain persujen öyhötykseen vastailua. Ja sitä persuöyhötystä riittää.
Tai sitten se yksi aktiivinen persuöyhöttäjä on putinin Tiltu joka on olevinaan persu ja kirjoittelee riidankylvötarkoituksessa noita persualoituksia noin ahkeraan.
Minullakin on vahvistusharha, mutta tunnistan sen. Meillä kaikilla se on.
Kun sinä ressukka et tiedä kuka on persu ja kuka ei.
Jos aloittaja sanoo sitä fobiaksi se on virhe, persut itse ovat tehneet siitä todellista käytännön kritiikkiä esimerkeillään.
Voi sitä sanoa vaikka fobiaksi, mutta hyvin pakkomielteistä se on.
On melkoisen tyhmää luulla kaikkia aina persuiksi, tietyn jutun perusteella.
Aloitusviestistä kumpuaa vahvasti uhriutuminen, joko tarkoituksellisesti tai sitten ilman.
Avaus on ihan asiaa, sillä täällä tosiaan on todella paljon tuota "persu persu" huutoa.
täysin persulleha tuokin kuulostaa, tervetuloa sanoo nämä silmä vääntäjät tuomitut sinulle
Ja kun puoluegalluppi tuli, niin mitä teki palstavassut, huusi "persu persu".
Se joka persuja kritisoi, on joku olki-ukko ja vähintään vassari, ellei sitten joku keskustalainen tai kommunisti. Voi se olla vihreäkin tai joku suvakki. Joka tapauksessa se ainakin tuo maahan niitä ulkomaalaisia. Se on kyllä jämpti on niin. Ei ole ainakaan suommalainen.
Tänne tosiaan tulee paljon juttuja persuista.
Kaikki sen näkee.
Kaikki ääripuolueet pitäisi kieltää. Eli kaikki puolueet.
Homostelu persujen tavoin ei kiinnosta kansalaisia.