Naisetko narsisteja?

Anonyymi-ap

Psykologian professori näkee ihmissuhteiden muuttuneen yhä enemmän hyötysuhteiksi, joiden pitäisi toimia oman mielihyvän lähteenä ja oman itsetunnon vahvistajina.

Narsismin piirteet ovat normalisoituneet.

Minäminä-kulttuuri korostaa yksilön oikeuksia ja itsekeskeisyyttä.

Psykologian professori kirjoittaa nyt oman aikamme minäminä-ihmisestä, joka keskittyy ennen kaikkea itseensä.

”Hänen tulee pitää kiinni oikeuksistaan, hänen pitää saada olla ihmissuhteissa oma itsensä, kompromisseihin hänen ei tule taipua”

8

269

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Perus nainen on minä, minä haluan olla somessa esillä ja valokeilassa ja minä, minä haluan miesmallin joka tekee parisuhteessa niin kuin minä sanon.

      Parisuhteissa ei kestetä pienimpiäkään vastoinkäymisiä. Ratkaisu on aina ero, jolloin naiset jäävät yksin pienten lasten kanssa.

    • Anonyymi00002

      Naiset on vaan tyhmiä ja yksinkertaisia. He haluaisivat valtaa ja ymmärrystä mutta heillä ei ole siihen eväitä, kykyjä ja ymmärrystä. Hyvä esimerkki on ihan kulman takana ”punahuulihallitus” homoineen päivineen.
      VAIN MIES SOPII PÄÄTÖKSENTEKOON JA JOHTAJAKSI.
      Siihen asti maksakaa vaan marinin töppäyksiä.

      • Anonyymi00003

        No voi ei gubbe jotain homoiki vielä


    • Anonyymi00004

      Totta. Parisuhteissa ei kestetä pienimpiäkään vastoinkäymisiä ja ratkaisu on aina ero, jolloin naiset jäävät yksin pienten lasten kanssa.

      Sitten eron jälkeen syyllistetään miestä, vaikka nainen itse on suorittanut valinnan ja tehnyt miehelle anteeksiannon, koska tämä on niin uskomattoman komea tai rikas.

    • Anonyymi00005

      Liika yksilöllisyys ja valinnanvapaus tekevät ihmisistä itsekkäitä ja onnettomia, sanoo professori.

      Hän näkee, että liika yksilöllisyys selittää osin aikaamme riivaavia yhteiskunnallisia ongelmia, yksinäisyydestä työuupumukseen ja mielenterveysongelmiin.

      Lisäkierrettä mukaan on tuonut minäkeskeisyyttä ruokkiva sosiaalinen media.

      Mikä saatettiin ennen katsoa narsismiksi, on hiipinyt viime vuosikymmenien saatossa valtavirtaan.

    • Anonyymi00006

      Professorin mukaan myös nykyisessä kasvatuskulttuurissa piilee aineksia itsekkyyden nousulle: vaihtoehtoja annetaan tyttölapsille liikaa eikä pettymysten sietämistä opeteta riittävästi.

      – Annamme hyvin vähän resursseja kestää vaikeuksia, vaadimme kohtuuttomasti ja sen jälkeen yksilölliseen malliin kuuluu, että kaikki epäonnistuminen on toisten syytä.

    • Anonyymi00007

      Näinhän näkyy käyneen ja ihan selkeästi

    • Anonyymi00008

      Hyötysuhteita nimenomaan. Usein mies otetaan joko lompakko tai ulkonäkö edellä. Hyvännäköiset miehet saavat ulkonäöllään asioita anteeksi.

      Parisuhteeseen ulkonäkö edellä otettu mies ei takaa pitkäkestoista parisuhdetta, eikä se pitkäkestoinen parisuhde naisilla välttämättä olekaan tavoite.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11089
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      46
      8541
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      133
      5376
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3684
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3608
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3564
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3288
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2569
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      39
      2091
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1816
    Aihe