Teollisuusliitto ja pekkaset

Anonyymi-ap

Kuulun teollisuusliittoon ja sopimusalaan, jossa pekkaset (työajan lyhennysvapaa) on ympätty tuntipalkkaan. Eli kun pidän pekkasvapaan on se yhtä kuin palkaton vapaa!
En mitenkään voi ymmärtää, että joku liitossa on aikoinaan mennyt hyväksymään tällaisen sopimuksen! (Ilmeisesti liiton tyypit hyvin voideltu).
Tilanne pn johtanut siihen, että työpaikallani useimmat eivät edes pidä näitä pekkasia enää ollenkaan.
Onko jonkun mielestä tämä pekkassysteemi muka hyvä?

5

419

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jotain jäi ymmärtämättä....

      ''Pekkasvapaa (tai pekkaspäivä/pekkaset) on palkallista vapaa-aikaa, jota kertyy työntekijälle työehtosopimuksen (TES) perusteella, kun työntekijän säännöllinen työaika ylittää lain minimitason, kuten 8 tuntia päivässä, tasaten työajan noin 36,6 tuntiin viikossa.

      Nämä vapaat korvaavat pitkän työajan tuomaa rasitusta ja ne voi usein pitää ylimääräisinä vapaapäivinä, lyhennettyinä työpäivinä tai ne voidaan maksaa korvauksena, riippuen TES-sopimuksesta, yleensä vuoden 2025 päättyessä.

      Nimitys tulee tulopoliittisista sopimuksista, joissa työajan lyhennyksiä neuvoteltiin, ja erityisesti Matti Pekkanen oli keskeisessä roolissa niissä''

      • Anonyymi00002

        Aikaisemmassa työpaikassa kun piti pekkasen niin siitä päivästä myös maksettiin. Nyt se pekkasen osuus on siis tuntipalkassa eikä kukaan tiedä paljonko se on.
        Meillä palkka maksetaan kahden viikon välein ja jos pidän vaikka viisi pekkasta niin tilille tulee vain viiden päivän palkka, nykyisin siis.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Aikaisemmassa työpaikassa kun piti pekkasen niin siitä päivästä myös maksettiin. Nyt se pekkasen osuus on siis tuntipalkassa eikä kukaan tiedä paljonko se on.
        Meillä palkka maksetaan kahden viikon välein ja jos pidän vaikka viisi pekkasta niin tilille tulee vain viiden päivän palkka, nykyisin siis.

        Kusetusta, muista myös että tuntipalkkasi on oikeasti pienempi kun vähennät siitä pekkaskorvaukset.


    • Anonyymi00003

      Pekkaset pitää poistaa.

    • Anonyymi00005

      Miten poistat pekkaset ?
      Tiedätkö ja osaatko selittää niiden historian ?

      Arvelen että olet niin nuori että et ollut tuolloin vielä isäsi putkesta edes tullut ulos kun pekkasista päätettiin osaksi palkankorotuksia / niiden asemasta.

      Pekkaspäivien poisto vaatisi rajua kompensaatioita palkkoihin, koska suurista palkankorotuksista luovuttiin pekkaspäivien johdosta. Ne ovat siis osana palkkarakennetta. Vaatisi suuret palkkojen korotukset kautta ammattirajojen.

      Niiden poistoyritykset merkitsisivät rajuja lakkoja jolloin rikkurit tulisimme ruuttaryhmämme toimesta uittamaan siankusella ja sianlietteellä !!!

      Talkoo-Taavetti

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      139
      836
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      726
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      708
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      603
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      41
      591
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      552
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      536
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      505
    10. 26
      501
    Aihe