Mentiin viime vuonna naimisiin ja kaikki sujui hyvin ja onnnellisesti. Vaimoni puhui ja opiskeli sujuvasti suomea. Sitten meille tuli järkyttävä tieto: vaimolle käännytyspäätös lumeliittoepäilyn perusteella ja hän joutui muuttamaan pois Suomesta... Minulle tuli sitten sakkoa jostain rekisterimerkintärikoksesta.
Hän ei ole vieläkään saanut lupaa palata Suomeen ja viranomaiset ovat suositelleet meitä purkamaan liittomme! Odottaessani häntä masennuin ja jouduin sairaslomalle. Työsuhdettani ei enää uskallettu uusia, koska syy masennukseeni ei ole vielä poistunut. Jäin työttömäksi keväällä.
Rakastan vaimoani ikuisesti ja hän minua! Mutta kannattaisko meidän silti luovuttaa ja purkaa avioliittomme, koska meillä ei ole yhteistä tulevaisuutta?
"...Ja niin onnellisesta työssäkäyvästä avioparista tuli masentunut, työtön mies ja masentunut miestään ikuisesti ikävöivä vaimo."
Hän ei ole vieläkään saanut lupaa palata Suomeen ja viranomaiset ovat suositelleet meitä purkamaan liittomme! Odottaessani häntä masennuin ja jouduin sairaslomalle. Työsuhdettani ei enää uskallettu uusia, koska syy masennukseeni ei ole vielä poistunut. Jäin työttömäksi keväällä.
Rakastan vaimoani ikuisesti ja hän minua! Mutta kannattaisko meidän silti luovuttaa ja purkaa avioliittomme, koska meillä ei ole yhteistä tulevaisuutta?
"...Ja niin onnellisesta työssäkäyvästä avioparista tuli masentunut, työtön mies ja masentunut miestään ikuisesti ikävöivä vaimo."
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eikös se olisi yksinkertaisinta?
Mutta tuohan on naurettavaa, jos kysessa todella oli RAKKAUSAVIOLIITTO!
Ja kuka kumma teidat muka "karytti"? Innokkaat naapurit, vai..? (joille teidan yksityisasianne eivat kuulu)
Ja kuka sen "paatti", etta avioliittonne oli lumeavioliitto? Eihan kukaan muu todella kuin TE tieda, rakastatteko te toisianne vaiko ette!
xxxxxxxxxx
Hommaa asianajaja!
Näissä asioissa on selkeästi nähtävissä se, että suomalaisten miesten ulkomaalaiset vaimot ovat vaikeuksissa. Mutta suomalaisten naisten ulkomaalaiset miehet otetaan vastaan avosylin. Eli tässä asiassa tasa-arvoa ei ole ollenkaan suomessa.
Mielestäni sinun kannattaa mennä hakemaan apua yleisestä oikeusaputoimistosta ja kannella, vaikka oikeuskanslerille, eu:n oikeusasiamiehelle!
ps. Miksi ulkomaalaiset miehet otetaan avosylin vastaan Suomeen. Mutta ulkomaalaiset naiset käännytetään takaisin usein väärin perustein, kertoisiko joku???????
ainakaan minun miestäni ei otettu avosylin vastaan, eiköhän tässä ole kysessä yleistys: myönnän itse ajatelleeni ja ehkä myös vieläkin takaraivossa napsuttaa "pikku piru" joka sanoo suomalaisten miesten ulkomaalaisten vaimojen pääsevän helpommalla suomeen
Olet muistaakseni ajatuksessai aivan oikeassa.
Kyllä miehelle on ain ollut helpompaa saada se vaimo tunnustetuksi.
Akkojen on pitäny ehkä vääntää lapsiakin!
No, nykyjään saadaan; nöyriä tyttöjä ja machomuslimeja.
Vain näillä on enään - itäblokin jälkeen - kiinnostusta suomalaisiin.
viranomaisten mielivaltaa pidä sietää. Ota itseäsi niskasta kiinni ja etsi itsellesi avustaja ajamaan asiaasi. Johan on aikoihin eletty! Jopa Kiinassa on nykyisin laki, jonka mukaan avioliitto on kahden ihmisen välinen asia, muilla ei ole siinä nokan koputtamista.
Avioliitto on toki Suomessa kahden ihmisen välinen asia. Ok. Sen sijaan oleskelulupa Suomeen ei ole.
kuitenkin Suomen viranomaisilla olevan senverran oikeustajua ja inhimillisyyttä, etteivät mene yksipuolisesti päättämään, kuka elää lumeavioliitossa, kuka ei.
Oleskeluluvan saadakseen on täytettävä tietyt kriteerit. Rakkaus ei ole kriteeri; sitä ei viranomaiselle pidäkään todistaa vaan pitää olla esim. näyttöä yhteiselämästä tietyltä ajalta. Toimeentulostakin pitää antaa selvitykset ym. ym.
Kuka sitten itse kuvailisi olevansa lumeavioliitossa? Ei varmasti kukaan. Viranomaiset vain tekevät tämän johtopäätöksen lumeavioliitosta tutkittuaan ulkomaalaisen puolison taustat. Niistä ilmenee usein sellaista, jota rakkauden kiihkeintä huumaa elävä suomalainen puoliso ei tiedä. Rakkaus tekee sokeaksi.
Ja vielä molemminpuolinen rakkaus, ei kaadu maiden rajoihin. Eli et ole sairas vaan työtön, sairas saa "määräaikaisen työttömyyseläkkeen" ja voi matkustaa rakkaansa luo vaikka liftillä, eläke tulee tilille. Kolme kuukautta voi oleskella rakkaansa luona ja vain käydä naapurimaassa, niin seuraavat kolme taas voi viettää. Sinun kertomasi rakkaus on ehkä kuitenkin ollut lumetta. Minulla tuttavat, joilla ei välimatka tai byrokratia merkinnyt mitään. Kolme lasta ja onnellisia ovat, vaati vain jopa pelkillä marjoilla toimeentuloa, niillä liftireissuilla.
kirjoitti hän... Työtön saa matkustaa ulkomaille vain viikoksi vuoden aikana (menettämättä siis työttömyyskorvausta).
teillä on rakkaus joka yhdistää teitä..taistelkaa oikeuksista, ottakaa viranomaisiin yhteyttä ja selvittäkää asia.Kaikkea hyvää teille