Tatuoinnit vaikuttavat immuunijärjestelmään

Anonyymi-ap

Vaikka tatuointeja pidetään turvallisina, yhä useampi tutkimus viittaa siihen, etteivät tatuointimusteet ole biologisesti täysin passiivisia.

Kun tatuointimustetta viedään ihoon, se ei jää vain paikalleen, vaan sillä on vaikutuksia elimistöön. Tuore tutkimus viittaakin siihen, että yleisesti käytetyt tatuointipigmentit saattavat tietyissä olosuhteissa olla haitallisia terveydelle.
Proceedings of the National Academy of Sciences -lehdessä julkaistun tuoreen tutkimuksen mukaan tatuoinnit voivat vaikuttaa immuunijärjestelmän toimintaan, ne voivat lisätä tulehdusta ja saattavat myös muuttaa kehon reaktiota joihinkin rokotteisiin.

Keskeinen kysymys ei ole enää se, kulkeutuuko kehoon vieraita aineita tatuointien vuoksi. Sen sijaan pohdinnassa on, kuinka haitallisia ne voivat olla ja millaisia pitkäaikaisia vaikutuksia niillä saattaa olla terveydelle.
Osassa musteista on havaittu raskasmetalleja, kuten nikkeliä, kromia ja kobolttia, toisinaan myös lyijyä. Raskasmetallit voivat tietyissä pitoisuuksissa olla myrkyllisiä ja tunnettuja allergisten reaktioiden aiheuttajia.

Suomessa tilannetta helpottaa, että tatuointivärit kuuluvat EU:n kemikaalisääntelyn (REACH) piiriin, jonka myötä monia raskasmetalleja on rajoitettu tai kielletty ja myös satoja väripigmenttejä kuten atsovärejä on kielletty. Sääntely ei kuitenkaan välttämättä tarkoita nollariskiä tatuointimusteiden osalta.

Selkeimmin dokumentoidut haitat liittyvät allergisiin ja tulehduksellisiin reaktioihin. Erityisesti punainen muste on yhdistetty pitkäaikaiseen kutinaan, turvotukseen ja granuloomiin eli tulehduksellisiin kyhmyihin. Oireet voivat ilmaantua kuukausien tai jopa vuosien kuluttua ja aktivoitua esimerkiksi auringonvalon tai immuunijärjestelmän muutosten seurauksena.

Valtaosalle ihmisistä tatuoinnit eivät aiheuta vakavia terveysongelmia. Ne eivät silti ole täysin riskittömiä. Tatuoinnit merkitsevät elinikäistä altistumista kemikaaleille, joita ei ole alun perin suunniteltu jäämään ihmiskehoon.

0

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

        Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
        Maailman menoa
        266
        3348
      2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        80
        1448
      3. 66
        1213
      4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        199
        1049
      5. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        54
        943
      6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

        "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
        Taivalkoski
        48
        943
      7. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        63
        941
      8. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        42
        787
      9. Mitä tekisit jos

        Aamulla vierestäni heräisit
        Ikävä
        47
        772
      10. Olet hirviö

        Eikä kukaan saa mua muuttamaan mieltäni.
        Ikävä
        113
        726
      Aihe