Patmoksen talous on ollut jo pitkään hiipuva ja sen myötä johtajiensa isot palkat vaarassa tyrehtyä.
Rahaa tarvitsevat ja sitä anovat väheneviltä ja ikääntyviltä kannatajiltaan.
Johtaja Turunen on kirjoittanut kannattajilleen viestin antamisen tärkeydestä.
Turunen on laatinut ohjeet antamisen tärkeydestä.
Annettaisiin muka Jeesukselle ja Turunen itsekin antajana, mutta eihän se ole edes teoriassa mahdollista.
Oikeasti pitäisi siis antaa Jeesuksen välikädelle, joka on Patmos :)
Pe.ku
Patmos-lähetyssäätiö pyytää antamaan kymmenykset
179
1576
Vastaukset
- Anonyymi00001
Hyvä tavaton
Vasta oli Joulu-keräykset koska Itämään tietäjätkin toivat lahjoja.
Ja nyt onkin sitten heti perään loppiainen suurin antamisen aika ja ihan samasta syystä.
Itämaan tietäjät toivat Jeesukselle "Kultaa, suitsuketta ja mirhamia"- Anonyymi00052
Antakaa kuusettajille potkut.
- Anonyymi00087
Hakutulos
patmos:ut:x
1. Ilm. 1:9 Minä, Johannes, teidän veljenne, joka teidän kanssanne olen osallinen ahdistukseen ja valtakuntaan ja kärsivällisyyteen Jeesuksessa, minä olin Jumalan sanan ja Jeesuksen todistuksen tähden saaressa, jonka nimi on Patmos. - Anonyymi00097
Anonyymi00087 kirjoitti:
Hakutulos
patmos:ut:x
1. Ilm. 1:9 Minä, Johannes, teidän veljenne, joka teidän kanssanne olen osallinen ahdistukseen ja valtakuntaan ja kärsivällisyyteen Jeesuksessa, minä olin Jumalan sanan ja Jeesuksen todistuksen tähden saaressa, jonka nimi on Patmos.Kannattaa lukea parasta Raamattua
https://www.linnunrata.org/raamattu/johanneksen-ilmestys.php
- Anonyymi00002
Älkää menkö lankaan!
- Anonyymi00072
Kyllä kymmenykset kuuluu seurakunnalle. Patmos ei ole seurakunta. Ei kai ne oikeasti ole pyytäneet nimenomaan kymmenyksiä? Vaikea uskoa.
- Anonyymi00098
Lanka menee neulaan.
- Anonyymi00003
Isopalkkaiset turuset yms. pitää poistaa palkkalistoilta. Siinä ratkaisu.
- Anonyymi00004
Vaarana on "Jeesuksen" palkan putominen alle kymppitonnin kuussa.
Turusen mukaan pitää ilolla antaa kun ilo on aina antajan puolella.
Köyhän on annettava vähästäänkin.
Voihan sitä kaurapuuronsa niellä ilman voisilmääkin.
Pe.ku - Anonyymi00050
Joo, on tosiaan aika metkaa, kuinka nuo pastorit aina ovat pyytämässä rahaa milloin mihinkin, vaikka heillä on, ainakin omien sanojensa mukaan, 'suora yhteys' vapahtajaansa.
Mitään apua eivät kuitenkaan tuolta päämieheltään ole koskaan saaneet, vaan ovat aina käsi ojossa vaikka köyhimmänkin mummon edessä.
Ja kyllä ne ovat aika epeleitä herättämään syyllisyyttä: *Kai sinäkin haluat olla mukana levittämässä Sanaa?
Pastoreilla on liukas .... kielikin...
- Anonyymi00005
Älkää antako euroakaan.
Kysymys on huijauksesta, "uskonnon" nimissä.- Anonyymi00007
Mutta tavaraa saa lahjoittaa? Esim. niihin Joulun lapsi-paketteihin.
En ole antanut koskaan sille rahaa. En varsinkaan, kun ovat valehtelijoita. Ja tuskin Jeesus euroja tarvitsee taivaaseen.
- Anonyymi00051
torre3 kirjoitti:
En ole antanut koskaan sille rahaa. En varsinkaan, kun ovat valehtelijoita. Ja tuskin Jeesus euroja tarvitsee taivaaseen.
Ja ajatelkaa: Mitä koko universumin suunnittelija ja luoja tarvitsisi luodultaan?
Älkää menkää pastoreitten ansaan! Anonyymi00051 kirjoitti:
Ja ajatelkaa: Mitä koko universumin suunnittelija ja luoja tarvitsisi luodultaan?
Älkää menkää pastoreitten ansaan!Miksi siis loi luotujaaan?
- Anonyymi00139
torre3 kirjoitti:
Miksi siis loi luotujaaan?
Rahat loppui ?
ttps://keskustelu.suomi24.fi/t/14931692/luomisteoria - Anonyymi00150
Anonyymi00139 kirjoitti:
Rahat loppui ?
ttps://keskustelu.suomi24.fi/t/14931692/luomisteoriaAika kummallista, ettei tuo kuulemma niin tavattoman ylivoimainen henki pysty antamaan markkinointijärjestöilleen minkäänlaista tukea, vaan sitä revitään köyhiltä ja helposti höynäytettäviltä.
- Anonyymi00006
Eikä rahaa tulisi sataa taivaasta kun Israelia siunaa, niin saa itsekin siunauksia.
Tai sitten se onkin kirous.- Anonyymi00009
Tosiaan . Eikö noita pitäisi ihan se Pyhä Henki kannatella? Onko asia siis nähtävä niin ,ettei sitä ole vaan rahalla toimii kuten kansan kirkonkin papit.
- Anonyymi00008
Johan menee törkeäksi juuri tosiaan joulun varjolla keräsivät ja nyt taas ollaan kerjäämässä. Laskisivat ahneet palkkojaan tuolla ei siellä kaikkien tarvitse olla johtajia ja mihin ne tarvitsee tuota porukkaa kun toiminta on pääasiassa huuhaa blogien kirjoitella. Eikö noiden palkkalistoilla ole se ufomieskin?
- Anonyymi00010
Mistähän aloittaja on keksinyt tuollaisen valheen? Kateudestako vai ilkeydestäänkö?
Tarkoittaako hän, että on parempi tukea noita palestiinalaisten hätään vetoavia avustusjärjestöjä, joiden rahat menevät Hamasin aseisiin?
Patmos ei ole ongelmissa, vaan Turunen vetoaa uskovien haluun auttaa hädässä olevia, joita on paljon eri puolilla maapalloa.
Kenenkään ei ole pakkoa antaa, mutta kirkollisveroja on pakko maksaa. Anonyymi00010 kirjoitti:
Mistähän aloittaja on keksinyt tuollaisen valheen? Kateudestako vai ilkeydestäänkö?
Tarkoittaako hän, että on parempi tukea noita palestiinalaisten hätään vetoavia avustusjärjestöjä, joiden rahat menevät Hamasin aseisiin?
Patmos ei ole ongelmissa, vaan Turunen vetoaa uskovien haluun auttaa hädässä olevia, joita on paljon eri puolilla maapalloa.
Kenenkään ei ole pakkoa antaa, mutta kirkollisveroja on pakko maksaa.Kirkollisveroa ei ole pakko maksaa. Senkun vain eroaa kirkosta.
- Anonyymi00011
Tietenkin on parempi jonkin mielestä avustaa kansanmurhan kannattajia kuin sodan uhreja.
Törkeintä toimintaa ikinä.- Anonyymi00012
Totta. Siksi kannattaa olla tarkkana, että ei tue järjestöjä, jotka puolestaan tukevat Hamasia.
Mm Lääkärit ilman rajoja-järjestö on jäänyt kiinni Hamasin tukemisesta.
- Anonyymi00013
Jos tosiaan kerää rahaa avoimesti kansanmurhantukemiseen, niin se siinä mielessä rehellistä että tietää jo lahjoittaessa että nämä raha menevät kansanmurhan tekemiseen ja niiden kannattajille Ja saahan sitä kansanmurhaa tukea jos sen avoimesti kertoo mihin rahat menevät, että rahoilla pannaan haisemaan kun Trump vain antaa luvan siihen.
- Anonyymi00014
Totta, Mutta Lääkärit ilman rajoja tai muut Gazaa tukevat järjestöt järjestöt eivät ilmoita lahjoittajille, että rahat menevät Hamasin tukemiseen.
Trumpin lupaa siihen ei tarvita, joten puhuit taas pötyä. Anonyymi00014 kirjoitti:
Totta, Mutta Lääkärit ilman rajoja tai muut Gazaa tukevat järjestöt järjestöt eivät ilmoita lahjoittajille, että rahat menevät Hamasin tukemiseen.
Trumpin lupaa siihen ei tarvita, joten puhuit taas pötyä.>rahat menevät Hamasin tukemiseen.
Voisitko näyttää todisteet siitä että kaikki rajattomille lääkäreille lahjoitetut rahat menevät Hamasin tukemiseen.- Anonyymi00088
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
>rahat menevät Hamasin tukemiseen.
Voisitko näyttää todisteet siitä että kaikki rajattomille lääkäreille lahjoitetut rahat menevät Hamasin tukemiseen.Mitå sinä sillä tiedolla teet, Räyhis?
- Anonyymi00015
Sinänsä hyvä jos kertoo kun pyytää lahjoitusta että tukee Isrselin tekemää kansanmurhaa ja sen yritystä, niin on ainakin yhdessä asiassa rehellinen kun kertoo mihin rahat menevät.
- Anonyymi00016
Patmos salaa rahoituskohteensa, mutta tiedetään palkkojen olevan suuret.
- Anonyymi00017
Sinusta varmaan olisi parempi, että rahat menevät viinakauppaan, tupakkaan ja naisiin. Silloin sinun rakastamasi kansanmurhakin unohtuisi.
- Anonyymi00065
Anonyymi00017 kirjoitti:
Sinusta varmaan olisi parempi, että rahat menevät viinakauppaan, tupakkaan ja naisiin. Silloin sinun rakastamasi kansanmurhakin unohtuisi.
.. "en ole rahojani tuhlannut , mä oon ne pelannu ja juanu " .. ja silloon ne on tullu mun itteni hyväksi ja huviksi kun olen ne itte tianannukki , turha tulla urputtamaan , yhdenkään siipiveikon tai huijarin joka kumminkin pistää kaikesta saamastansa suurimman osan , ellei koko pottia omihin liiveihinsä ...
Anonyymi00017 kirjoitti:
Sinusta varmaan olisi parempi, että rahat menevät viinakauppaan, tupakkaan ja naisiin. Silloin sinun rakastamasi kansanmurhakin unohtuisi.
Ottamatta kantaa mihinkään nimettyyn kansanmurhaan, niin onhan toki päivänselvää että mikä tahansa kohde on moraalisesti paljon parempi kuin kansanmurha. Etenkin viinakauppa ja yrittäjänaiset.
- Anonyymi00018
Ei ole mitään järkeä lahjoittaa jos ei tiedä muuta kuin että kanssnmurhaa tuetaan ja kannatetasn.
- Anonyymi00019
Järjestön köyhtymiselle on muutamia syitä.
1. Karismaattinen johtaja (maallisessa merkityksessä) Leo Meller luopui johtajuudestaan ja vetäytyi taka-alalle. Patmos menetti siinä vetonaulansa ja muuttui värittömäksi.
2. Kipinä-lehti lopetettiin. Se oli hengellisen elämän versio ufolehti Ultrasta. Sen sensaatiojuttuja suorastaan ahmittiin.
3. Neuvostoliitto ei koskaan miehittänyt Suomea, kuten Meller lupaili.
4. Kannattajien ydinryhmällä, mummoilla, ei enää ole kasettinauhureita. Ennen materiaalia myytiin kaseteilla, nykyään ei, eivätkä mummot osaa käyttää nettiä.- Anonyymi00020
Eikä yhtään syytä ole siinä että ovat profiloituneet kansanmurhan kannattajiksi.
Se ettei Neuvostoliitto hyökännyt Suomeen on siihen verrattuna hieno asia.
Ei Mellerin ennustus siinä mielessä mennyt pieleen ettei kukaan olisi koskaan uskonut että venäjä hyökkää yhtään mihinkään tai aloittaa sotaa, joka kestää kauemmin kuin toinen maailmansota. Kohde ja aika oli vain väää.
- Anonyymi00021
Leo Meller myös puhui 12.1. ja kertoi sairayksistaan . Ei puhunut rahasta mutta kyllä työnsä jatkamisesta.
- Anonyymi00022
Ennustiko että Venäjä hyökkää Suomeen 1994 tai jotain.
Aika rohkea ennuste siihen maailmanaikaan ja vaikka ei niin käynyt, niin silti nähnyt jotain siitä että kovin kovin outoja asioita tulee Venjällä ja maailmalla tapahtumaan.
Jos joku olisi ennustanut vähän aikaa sitten että Venäjä aloittaa sodan, joka kestää kauemmin kuin toinen maailmansota, olisi ennustajaa pidetty aivan höperönä. Jos olisi ennustanut että Israel tekee kansanmurhan, niin se ei olisi ollut mikään ihmeellinen juttu, kun Israelin taipumus on ollut tehdä vähän mitä sattuu. Venäjän taasen kuviteltiin elävän rauhan ja vaurauden aikoja ja olevan jollakin tavalla kaikkien kaveri, mitä Halonen ylisti. - Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Ennustiko että Venäjä hyökkää Suomeen 1994 tai jotain.
Aika rohkea ennuste siihen maailmanaikaan ja vaikka ei niin käynyt, niin silti nähnyt jotain siitä että kovin kovin outoja asioita tulee Venjällä ja maailmalla tapahtumaan.
Jos joku olisi ennustanut vähän aikaa sitten että Venäjä aloittaa sodan, joka kestää kauemmin kuin toinen maailmansota, olisi ennustajaa pidetty aivan höperönä. Jos olisi ennustanut että Israel tekee kansanmurhan, niin se ei olisi ollut mikään ihmeellinen juttu, kun Israelin taipumus on ollut tehdä vähän mitä sattuu. Venäjän taasen kuviteltiin elävän rauhan ja vaurauden aikoja ja olevan jollakin tavalla kaikkien kaveri, mitä Halonen ylisti.Meller oli jo aikoinaan tunnetuimpia ufoista puhujia.
Ahvio on jatkanut Mellerin viitoittamalla tiellä Uskovaisten ufo-miehenä ja jopa toivoo Venäjän valloittavan Suomen. Anonyymi00022 kirjoitti:
Ennustiko että Venäjä hyökkää Suomeen 1994 tai jotain.
Aika rohkea ennuste siihen maailmanaikaan ja vaikka ei niin käynyt, niin silti nähnyt jotain siitä että kovin kovin outoja asioita tulee Venjällä ja maailmalla tapahtumaan.
Jos joku olisi ennustanut vähän aikaa sitten että Venäjä aloittaa sodan, joka kestää kauemmin kuin toinen maailmansota, olisi ennustajaa pidetty aivan höperönä. Jos olisi ennustanut että Israel tekee kansanmurhan, niin se ei olisi ollut mikään ihmeellinen juttu, kun Israelin taipumus on ollut tehdä vähän mitä sattuu. Venäjän taasen kuviteltiin elävän rauhan ja vaurauden aikoja ja olevan jollakin tavalla kaikkien kaveri, mitä Halonen ylisti.Pelotteli varmaan vanhuksia joista suurin osa oli sota-ajan tai sotien jälkeen juuri syntyneet.
Todella törkeää kuitenkin sillä sitten kerätä rahaa.
Aitouskovien sotajutut on muutenkin nopeasti taputeltu kun suurin osahan noista on jotain armeijasta laistaneita tai kotiin laitettuja.
Suomen maanpuolustus nojaa vakaasti velvollisuuteen ja aikaisemmin se oli hyvin pitkälle kirkkolaisten harteilla koska melkein kaikki kuuluivat kirkkoon ja siksi niitä kenttä jumalanpalveluksiakin pidettiin koska ne oli osalle tärkeitä mutta nykyajan puolustus perustuu nimenomaan velvollisuuteen alkaa olla kunnia kysymys onko suorittanut asepalveluksen ja se on mielestäni oikein hyvä . Tuon suorittaminen on myös kasvattanut hurjasti suosiotaan maahanmuuttajien keskuudessa joka sekin hieno asia.- Anonyymi00066
Anonyymi00022 kirjoitti:
Ennustiko että Venäjä hyökkää Suomeen 1994 tai jotain.
Aika rohkea ennuste siihen maailmanaikaan ja vaikka ei niin käynyt, niin silti nähnyt jotain siitä että kovin kovin outoja asioita tulee Venjällä ja maailmalla tapahtumaan.
Jos joku olisi ennustanut vähän aikaa sitten että Venäjä aloittaa sodan, joka kestää kauemmin kuin toinen maailmansota, olisi ennustajaa pidetty aivan höperönä. Jos olisi ennustanut että Israel tekee kansanmurhan, niin se ei olisi ollut mikään ihmeellinen juttu, kun Israelin taipumus on ollut tehdä vähän mitä sattuu. Venäjän taasen kuviteltiin elävän rauhan ja vaurauden aikoja ja olevan jollakin tavalla kaikkien kaveri, mitä Halonen ylisti."Kansanmurhan .." mikä se semmoinen "kansanmurha" on jos ampuu takaisin , vastaa tuleen yrittäen näin puolustaa itseään , kansalaisiaan ja aluettaan ? Pienenä muistutuksena ; vastapuolen peruskirjassa on yhtenä pyrkimyksenä mainittu aikomus ajaa kaikki Israelin asukkaat mereen , uimataidosta riippumatta ..
Anonyymi00066 kirjoitti:
"Kansanmurhan .." mikä se semmoinen "kansanmurha" on jos ampuu takaisin , vastaa tuleen yrittäen näin puolustaa itseään , kansalaisiaan ja aluettaan ? Pienenä muistutuksena ; vastapuolen peruskirjassa on yhtenä pyrkimyksenä mainittu aikomus ajaa kaikki Israelin asukkaat mereen , uimataidosta riippumatta ..
Tunnin isku sai aikaan parin vuoden tulituksen.
- Anonyymi00024
Kaikkea paskaa se maa päällään kantaa.
- Anonyymi00025
Miten ufot liittyy uskoon?
Yhtä vähän kuin kansanmurha.- Anonyymi00026
Patmoksessa Mellerin ja Ahvion ufo-juttujen seurauksena syntynyt kannattajillekin käsitys ufoista.
Heidän mielestään ufo-oliot ovat täysin totta.
"Ovat langenneita enkeleitä, jotka asuvat maan alla ja syövät multaa.
Joskus ne singahtavat maan alta aluksillaan taivaalle."
Pe.ku - Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
Patmoksessa Mellerin ja Ahvion ufo-juttujen seurauksena syntynyt kannattajillekin käsitys ufoista.
Heidän mielestään ufo-oliot ovat täysin totta.
"Ovat langenneita enkeleitä, jotka asuvat maan alla ja syövät multaa.
Joskus ne singahtavat maan alta aluksillaan taivaalle."
Pe.kuVielä hullumpaa kuin kansanmurhan kannattaminen ja puolustaminen.
- Anonyymi00028
Anonyymi00027 kirjoitti:
Vielä hullumpaa kuin kansanmurhan kannattaminen ja puolustaminen.
Totta.
Mutta siitä huolimatta Suomessa löytyy tahoja, jotka tukevat Hamasin pyrkimystä suorittaa lopullinen kansanmurha ja ajaa juutalaiset mereen:
"From the river to the sea." - Anonyymi00030
Anonyymi00026 kirjoitti:
Patmoksessa Mellerin ja Ahvion ufo-juttujen seurauksena syntynyt kannattajillekin käsitys ufoista.
Heidän mielestään ufo-oliot ovat täysin totta.
"Ovat langenneita enkeleitä, jotka asuvat maan alla ja syövät multaa.
Joskus ne singahtavat maan alta aluksillaan taivaalle."
Pe.kuSaattavat käydä äkvässä kääntymässä pekua moikkaamassa ja palaavat perunapeltoon !
Anonyymi00026 kirjoitti:
Patmoksessa Mellerin ja Ahvion ufo-juttujen seurauksena syntynyt kannattajillekin käsitys ufoista.
Heidän mielestään ufo-oliot ovat täysin totta.
"Ovat langenneita enkeleitä, jotka asuvat maan alla ja syövät multaa.
Joskus ne singahtavat maan alta aluksillaan taivaalle."
Pe.kuLukiossani oli ammoin lempääläläinen lahkouskovainen poika, joka oli nähnyt junan ikkunasta hatun muotoisen ufon. Hän kertoi, että siinä lensivät (oikeat) Helvetin enkelit.
Anonyymi00028 kirjoitti:
Totta.
Mutta siitä huolimatta Suomessa löytyy tahoja, jotka tukevat Hamasin pyrkimystä suorittaa lopullinen kansanmurha ja ajaa juutalaiset mereen:
"From the river to the sea."Joka lähtöön löytyy vapaasta maasta "tahoja", mutta merkityksellisiä tahoja löytyykin paljon vähemmän.
Esimerkiksi Venäjän hyökkäyssotimista ymmärtäviä tahoja löytyi viime vuoden vaaleissa 0,3 % äänestäjistä. Tahoja nekin ovat, mutta täysin yhdentekeviä. Toki hupaisia möykätessään suomi24:n palstoilla kuin ilmalla täytetyt mölysammakot. Tosin mölysammakko on aika iso sammakoksi.- Anonyymi00085
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Joka lähtöön löytyy vapaasta maasta "tahoja", mutta merkityksellisiä tahoja löytyykin paljon vähemmän.
Esimerkiksi Venäjän hyökkäyssotimista ymmärtäviä tahoja löytyi viime vuoden vaaleissa 0,3 % äänestäjistä. Tahoja nekin ovat, mutta täysin yhdentekeviä. Toki hupaisia möykätessään suomi24:n palstoilla kuin ilmalla täytetyt mölysammakot. Tosin mölysammakko on aika iso sammakoksi.Miksi olet jälleen tukkihumaIassa keskellä päivää?
No, onhan se heidänkin jollain kustannettava palkkansa ja toimintansa. Sinällään ymmärrän kun jäsenmäärä vähenee, koituu siitä lisämaksuja muille.
- Anonyymi00033
Tarkoitatko luterilaista kirkkoa?
Anonyymi00033 kirjoitti:
Tarkoitatko luterilaista kirkkoa?
Tuskin tarkoittaa. Kirkon taloudellinen pohja on suht vakaa, Patmoksen ei alkuunkaan. Kirkollisverojen korotuksetkaan eivät ole olleet kummoisia.
- Anonyymi00151
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Tuskin tarkoittaa. Kirkon taloudellinen pohja on suht vakaa, Patmoksen ei alkuunkaan. Kirkollisverojen korotuksetkaan eivät ole olleet kummoisia.
Jep, mutta viime vuosina kirkolle on satanut mannaa (kymmeniä miljoonia ylimääräistä) rahakirstuun, kun verotuspohjaa on mulkattu niin, että vähennysten pienennettyä, laajeni veropohja.
Mutta silti kirkon verotulojen ostovoima, eli inflaatiokorjattuna, jatkaa laskuaan.
Korjausvelkaa on syntynyt ihan kunnolla.
- Anonyymi00029
Maailma on nykyisin aivan sekaisin.
Toivottavasti ei menee enää hullummaksi että uskovien toine kuvaan kuulu vielä enemmän viha ja herja.- Anonyymi00031
Ajatteletko liikennemerkkejä vihaamassa autoilijoita ?
Varsinkin pakollista pysähtymismerkkiä !
- Anonyymi00032
En löytänyt enää Mellerin Aamuvieras haastattelua Radio Patmoksesta. Se oli tehty 2 otteeseen ja kertoi Mellerin mietteitä kun on sairas. Meller oli erittäin suosittu puhuja ja mummo istui 30 v kuuntelemassa profetioitaan Neuvostoliitosta. Kuunnelkaa ihmeessä.
- Anonyymi00064
torre3 kirjoitti:
Lopetin kuuntelun aikoinaan, kun Meller valehteli Raamatusta.
Erehtyminen ei ole sama kuin valehtelu vaikka haluat esittää muuta.
Kukaan ihminen ei ole erehtymätön. Melleristä ei voi valehdella, vaan kertoa mitä hän on. Lopetin Patmoksen radion kuuntelun, kun Meller valehteli Raamatusta. Jopa draamattisella tavalla.
Se jäi mieleen ikuisesti.Anonyymi00064 kirjoitti:
Erehtyminen ei ole sama kuin valehtelu vaikka haluat esittää muuta.
Kukaan ihminen ei ole erehtymätön.No jos Lexa väitti pystyvänsä ennustamaan tulevia tapahtumia tai saaneensa niistä tietoa, onhan se valehtelua jos mikä. Tulevaisuutta voi arvailla ja päätellä joskus jopa oikein, mutta ei koskaan tietää.
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
No jos Lexa väitti pystyvänsä ennustamaan tulevia tapahtumia tai saaneensa niistä tietoa, onhan se valehtelua jos mikä. Tulevaisuutta voi arvailla ja päätellä joskus jopa oikein, mutta ei koskaan tietää.
Meller tunnusti myöhemmin, että hänellä ei ole ollut profetoimisen armolahjaa.
Melkoinen valekettu.- Anonyymi00099
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
No jos Lexa väitti pystyvänsä ennustamaan tulevia tapahtumia tai saaneensa niistä tietoa, onhan se valehtelua jos mikä. Tulevaisuutta voi arvailla ja päätellä joskus jopa oikein, mutta ei koskaan tietää.
Jos hän uskoi niin, ei ole kyseessä valehtelu
Anonyymi00099 kirjoitti:
Jos hän uskoi niin, ei ole kyseessä valehtelu
Oli valehtelu, koska myönsi, ettei hänellä ole ollut profetoimisen armolahjaa.
- Anonyymi00152
torre3 kirjoitti:
Lopetin kuuntelun aikoinaan, kun Meller valehteli Raamatusta.
Mitä väliä sillä valehtelulla oli?
Onhan koko Raamattu ihan puhdasta höplästä vetämistä.
Kai sentään tiedät, mistä kynästä Uusi Testamentti on?
Roomalaiset hallintovirkailijat tarvitsivat uskonnon, joka tukisi valtakunnan yhtenäisyyttä, ja...
- Anonyymi00034
Ohjelmassa rukoiltiin työnsä jatkumisesta ja perheen puolesta.
- Anonyymi00035
Haikea ohkelma
- Anonyymi00036
Miksi muka ei ole mahdollista, että Turunen antaa kymmenykset.
- Anonyymi00037
Ei kannata heittää rahaa Kankkulan kaivoon.
- Anonyymi00038
Onko saatavissa Patmoksen taloustietoja
Tolkun.Ihminen kirjoitti:
Ei kait ne sellaisia julkista.
Verotuksen kautta saa tiedot pomojen liksoista....
Mistänäitäoikeintulee kirjoitti:
Verotuksen kautta saa tiedot pomojen liksoista....
Toki ja sehän tiedetään, että ne ovat messevät. Taloustietoja eivät julkaise kun tuo säätiö homma antaa siihen mahdollisuuden. Varsinainen toiminta on niin mitätöntä, että suurin osa rahoista meneekin palkkoihin kun noiden kenopäiden pitää kaikkien olla muka jotain johtajia vaikka ei johdettaviakaan mahda olla. Paksuinta puppua edustaa tutkimusjohtaja Ahvio . Mies on niin sekaisen , että kirjoittelee pokkana ufoista ja mitä tutkimusta hän muka on tehnyt.
Tolkun.Ihminen kirjoitti:
Toki ja sehän tiedetään, että ne ovat messevät. Taloustietoja eivät julkaise kun tuo säätiö homma antaa siihen mahdollisuuden. Varsinainen toiminta on niin mitätöntä, että suurin osa rahoista meneekin palkkoihin kun noiden kenopäiden pitää kaikkien olla muka jotain johtajia vaikka ei johdettaviakaan mahda olla. Paksuinta puppua edustaa tutkimusjohtaja Ahvio . Mies on niin sekaisen , että kirjoittelee pokkana ufoista ja mitä tutkimusta hän muka on tehnyt.
Taisi myös Meller ollut kiinnostunut ufoista.
- Anonyymi00153
Mistänäitäoikeintulee kirjoitti:
Verotuksen kautta saa tiedot pomojen liksoista....
Niin liksoista, siis niistä jotka maksettiin tilille.
Mutta kuten tiedät, liikkuu skenessä melkoisesti käteistä...
Ei tämä nyt ole palstan laitauskovien mukaan keskeistä. Mutta heidän mukaansa sen sijaan piispojen palkat ovat ne jotka tuhoavat koko kirkon talouden....
- Anonyymi00039
” heidän mukaansa sen sijaan piispojen palkat ovat ne jotka tuhoavat koko kirkon talouden....”
Tuollaista puppua päätit keksiä päästäsi tällä kertaa.. Anonyymi00039 kirjoitti:
” heidän mukaansa sen sijaan piispojen palkat ovat ne jotka tuhoavat koko kirkon talouden....”
Tuollaista puppua päätit keksiä päästäsi tällä kertaa..Heh eheh hee. Kuule selaappa taaksepäin niin siellä näitä piispojen palkkoja käsitellään useammassa ketjussa.
- Anonyymi00040
Mistänäitäoikeintulee kirjoitti:
Heh eheh hee. Kuule selaappa taaksepäin niin siellä näitä piispojen palkkoja käsitellään useammassa ketjussa.
Pahinta kun piispat ei siunaa kansanmurhaa, mutta homot siunaa.
- Anonyymi00042
Niin, piispat johtavat sentään 3,5 miljoonaa jäsenistä kirkkoa, joten palkka lienee vastuun mukainen.
Patmoksen johdolla ei ole mitään johdettavia saatika vastuuta muusta kuin omasta tilipussistaan.
Pe.ku - Anonyymi00053
Anonyymi00042 kirjoitti:
Niin, piispat johtavat sentään 3,5 miljoonaa jäsenistä kirkkoa, joten palkka lienee vastuun mukainen.
Patmoksen johdolla ei ole mitään johdettavia saatika vastuuta muusta kuin omasta tilipussistaan.
Pe.kuKannattaa kuitenkin muistaa, etteivät ole saaneet jäseniksi aikuisina liittyneitä kuin 3-4% kirkon jäsenistä!!!
96-97% on liitetty puolustuskyvyttöminä lapsina, vauvoina = helppoina 'nakkeina'.
Sitten heidät on läänitetty kirkolle indoktrinoitaviksi... eiväkä raasut pääse irti jäsenyydestään omaehtoisesti, ennen kun ovat täyttäneet 18 vuotta.
Aika kätsä tsydeemi?
Arvatkaa miten kävisi, jos tuollaista yritettäisiin uutena käytänteenä tänään...
Kirkko on olemassa voimakkaana tekijänä vain niin kauan, kuin ihmiset ovat ajattelematta!
Ja juuri siksi kirkolle onkin niin tärkeää päästä passivoimaan ihmisten kriittistä ajattelua mahdollisimman varhaisessa vaiheessa!!! - Anonyymi00054
Anonyymi00053 kirjoitti:
Kannattaa kuitenkin muistaa, etteivät ole saaneet jäseniksi aikuisina liittyneitä kuin 3-4% kirkon jäsenistä!!!
96-97% on liitetty puolustuskyvyttöminä lapsina, vauvoina = helppoina 'nakkeina'.
Sitten heidät on läänitetty kirkolle indoktrinoitaviksi... eiväkä raasut pääse irti jäsenyydestään omaehtoisesti, ennen kun ovat täyttäneet 18 vuotta.
Aika kätsä tsydeemi?
Arvatkaa miten kävisi, jos tuollaista yritettäisiin uutena käytänteenä tänään...
Kirkko on olemassa voimakkaana tekijänä vain niin kauan, kuin ihmiset ovat ajattelematta!
Ja juuri siksi kirkolle onkin niin tärkeää päästä passivoimaan ihmisten kriittistä ajattelua mahdollisimman varhaisessa vaiheessa!!!Patmoslaisistakin suurin osa on kirkon jäseniä.
Anonyymi00040 kirjoitti:
Pahinta kun piispat ei siunaa kansanmurhaa, mutta homot siunaa.
Missä muka homot siunaavat kansanmurhan? 😮
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Missä muka homot siunaavat kansanmurhan? 😮
Kaatumakokouksen saarnoissa....
- Anonyymi00107
Mistänäitäoikeintulee kirjoitti:
Kaatumakokouksen saarnoissa....
Kerro osoite missä sellaiset saarnaajat sijaitsevat
- Anonyymi00154
Anonyymi00042 kirjoitti:
Niin, piispat johtavat sentään 3,5 miljoonaa jäsenistä kirkkoa, joten palkka lienee vastuun mukainen.
Patmoksen johdolla ei ole mitään johdettavia saatika vastuuta muusta kuin omasta tilipussistaan.
Pe.kuNo ei palkka ainakaan märäydy tuloksen mukaan!!!
Anonyymi00154 kirjoitti:
No ei palkka ainakaan märäydy tuloksen mukaan!!!
Väitätkö sinä että Patmoksen pomoille syntyy "tulosta".....
- Anonyymi00047
Isot palkkakulut on
- Anonyymi00048
Ja lahjoituksien kohteita, eikä summia kerrota, joten voi olettaa niidenkin menevän omaan taskuun.
- Anonyymi00049
Silloin kun talouslukuja ei kerrota, niin niissä on jotain sellasta joka ei kestä päivän valoa.
Ei vaan haluta kannattajille kertoa johtajien palkkojen, välittäjien ja perille menneiden avustusten suhdetta.
Pe.ku
Raha puhuu.💶
- Anonyymi00055
Kyse eri ole rahasta vaan henkilöinen ahneudesta.
Raha on tässä tapauksessa pelkkä oire ja taustalla on paha vika, eli sairaalloinen ahneus.
Pe.ku - Anonyymi00056
Anonyymi00055 kirjoitti:
Kyse eri ole rahasta vaan henkilöinen ahneudesta.
Raha on tässä tapauksessa pelkkä oire ja taustalla on paha vika, eli sairaalloinen ahneus.
Pe.kuEikö peku tajua sitä, että jokainen saa antaa rahojaan sinne, mihin haluaa. Kun Peku tukee viinakauppoja niin monet uskovat tukevat Patmosta.
Ovatko viinakaupat ahneita? Anonyymi00056 kirjoitti:
Eikö peku tajua sitä, että jokainen saa antaa rahojaan sinne, mihin haluaa. Kun Peku tukee viinakauppoja niin monet uskovat tukevat Patmosta.
Ovatko viinakaupat ahneita?Patmoksen vika on se, että "rahat pois tyhmiltä". Se näkyy siitä, että kun Patmosta arvostelee, niin alkaa raivoisa puolustaminen. Ilman aivoja.
- Anonyymi00060
Anonyymi00056 kirjoitti:
Eikö peku tajua sitä, että jokainen saa antaa rahojaan sinne, mihin haluaa. Kun Peku tukee viinakauppoja niin monet uskovat tukevat Patmosta.
Ovatko viinakaupat ahneita?Peku seisoo äkvässä lahkeet käärittyinä ja odottaa vesien lämpiävän.
Se on helluntain syy että on niin kylmää vesi. Sitä sitä se aina on. Patmosta puolustetaan ilman kritiikkiä, ilman aivoja. On vain tunteet. Kuten Trumpin tapauksessa.
Anonyymi00056 kirjoitti:
Eikö peku tajua sitä, että jokainen saa antaa rahojaan sinne, mihin haluaa. Kun Peku tukee viinakauppoja niin monet uskovat tukevat Patmosta.
Ovatko viinakaupat ahneita?Viinakauppa ei pyydä keneltäkään yhtään mitään, ellei ole siellä töissä. Sitä on jopa laissa kielletty pyytämästä.
Patmos taas kerjää lahjoituksia heti etusivunsa ylä- ja alalaidoissa.Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Höpsis. Vain pieni osa uskovaisista liittyy mitenkään Patmokseen.
Ja kun kysyin kahdelta tutulta, että tietävätkö mikä on "Aito-avio ry". Eivät olleet kuulleetkaan.
Me kyllä tiesimme. Jopa sen, että Arto T vaati perustamaan organisaation estämään homojen avioliitot.
- Anonyymi00103
Aamen!
🙏
- Anonyymi00057
Kun vain rahat ei mene kansanmurhan tekijöille eikä sen puolustelijoille.
- Anonyymi00059
Meller on kuollut, kuolleet ovat myös Mellerin opit!
- Anonyymi00061
Joskus kuuntelinkin melkerin tarinoita.
Se päättyi kirjan 2k lukemisen jälkeen.
Kirjassa ei ole mitään muuta kuin sensaation kaivelemista huonolla menestyksellä.
Onneksi en ole sen kirjoittaja. - Anonyymi00069
Löytyyhän niitä verkosta, kirjastosta ja arkistoista edelleen
- Anonyymi00067
Patmos tiedottaa kun että mellerillä oli ääretön vaikutus kristinuskoon
- Anonyymi00068
Toivottavasti ei enää vaikuta.
- Anonyymi00073
Rahan kerjääminen jatkuu siis edelleen.
- Anonyymi00074
Mitä höpiset? Toiminta on aina pyörinyt pääosin lahjoituksilla, kuten lukuisten muidenkin järjestöjen.
Uskontoihin syydetään rahaa tolkuttomasti. Mikä järki.
Espanjassa alkoholia saa joka kaupasta, jopa vihanneskaupasta.- Anonyymi00080
Anonyymi00074 kirjoitti:
Mitä höpiset? Toiminta on aina pyörinyt pääosin lahjoituksilla, kuten lukuisten muidenkin järjestöjen.
Mitähän muuta kerjätään kuin lahjoituksia?
Anonyymi00080 kirjoitti:
Mitähän muuta kerjätään kuin lahjoituksia?
Onhan ne ihmisten perinnöt..
Ehkäpä nyt toiminta vähän surkastuu.- Anonyymi00116
torre3 kirjoitti:
Entä Mellerin jutut? Eivät ihan kestä päivänvaloa.
Kylläpä olet sivistymätön, vasta kuolleen ihmisen kimpussa ilman minkäänlaista kunnioitusta!
Anonyymi00116 kirjoitti:
Kylläpä olet sivistymätön, vasta kuolleen ihmisen kimpussa ilman minkäänlaista kunnioitusta!
Tarina jatkuu....
- Anonyymi00079
Jumala ei tosin rahaa tarvitse.
Vain ihmiset sählää rahan kanssa.
Mutta ei väliä, kun rahaa ei käytetä pahuuteen.- Anonyymi00081
Evankeliumin kanssa pätee sama periaate kuin vesihuollossa:
"Vesi on ilmaista mutta putkitus maksaa." - Anonyymi00095
Anonyymi00081 kirjoitti:
Evankeliumin kanssa pätee sama periaate kuin vesihuollossa:
"Vesi on ilmaista mutta putkitus maksaa."Vettä ei kyllä saa ilmaiseksi kuin järvestä ja lähteestä.
Sama juttu Jumalan kanssa, Pyhä Henki on ilmaista, eikä sitä voi rahalla ostaa, mutta sitten kun aletaan muuta soopaa ihmiselle syöttämään, niin jopa se sitten maksaakin. Anonyymi00095 kirjoitti:
Vettä ei kyllä saa ilmaiseksi kuin järvestä ja lähteestä.
Sama juttu Jumalan kanssa, Pyhä Henki on ilmaista, eikä sitä voi rahalla ostaa, mutta sitten kun aletaan muuta soopaa ihmiselle syöttämään, niin jopa se sitten maksaakin.Sinulla elämässä on soopaa.
- Anonyymi00100
Pyhä Henki tulee ihmiseen ilmaiseksi, mutta kun harhaoppia aletaan syöttämään, niin jopa siinä rahaa palaa eikä sitä koskaan ole silloin liikaa.
- Anonyymi00108
Raamatun mukaan mitään Pyhää henkeä ei tule ihmiseen muuten kuin joissain käännösvirheissä.
Pe.ku - Anonyymi00109
Anonyymi00108 kirjoitti:
Raamatun mukaan mitään Pyhää henkeä ei tule ihmiseen muuten kuin joissain käännösvirheissä.
Pe.kuTarkoitatko omaa käännösvirhettäsi?
Raamattu opettaa toisin:
"Kun helluntaipäivä oli tullut, he olivat kaikki yhdessä koolla. Yhtäkkiä tuli taivaasta humaus, niin kuin olisi käynyt raju tuulenpuuska, ja se täytti koko huoneen, jossa he istuivat. He näkivät ikään kuin tulisia kieliä, jotka jakautuivat ja laskeutuivat heidän itse kunkin päälle, ja he täyttyivät kaikki Pyhällä Hengellä ja alkoivat puhua muilla kielillä sen mukaan, mitä Henki antoi heille puhuttavaksi." Anonyymi00109 kirjoitti:
Tarkoitatko omaa käännösvirhettäsi?
Raamattu opettaa toisin:
"Kun helluntaipäivä oli tullut, he olivat kaikki yhdessä koolla. Yhtäkkiä tuli taivaasta humaus, niin kuin olisi käynyt raju tuulenpuuska, ja se täytti koko huoneen, jossa he istuivat. He näkivät ikään kuin tulisia kieliä, jotka jakautuivat ja laskeutuivat heidän itse kunkin päälle, ja he täyttyivät kaikki Pyhällä Hengellä ja alkoivat puhua muilla kielillä sen mukaan, mitä Henki antoi heille puhuttavaksi."Onneksi tuo on tapahtunut vain kirjassa.
- Anonyymi00117
Anonyymi00109 kirjoitti:
Tarkoitatko omaa käännösvirhettäsi?
Raamattu opettaa toisin:
"Kun helluntaipäivä oli tullut, he olivat kaikki yhdessä koolla. Yhtäkkiä tuli taivaasta humaus, niin kuin olisi käynyt raju tuulenpuuska, ja se täytti koko huoneen, jossa he istuivat. He näkivät ikään kuin tulisia kieliä, jotka jakautuivat ja laskeutuivat heidän itse kunkin päälle, ja he täyttyivät kaikki Pyhällä Hengellä ja alkoivat puhua muilla kielillä sen mukaan, mitä Henki antoi heille puhuttavaksi."Aika kaukana on tuo sinun suoamalainen teksti Raamatun alkuteksteistä.
Pe.ku
- Anonyymi00110
Käännösvirheet ja Paavalin valheet.
Siinä harhaopin avaintekjät. ”Anonyymi00049” 2026-01-17 11:48:18 kommentoi:
”Silloin kun talouslukuja ei kerrota, niin niissä on jotain sellasta joka ei kestä päivän valoa.”
Näinhän se tahtoo olla. ehkä Patmoksenkin kannattaisi liittyä johonkin toiseen ryhmään, missä ollaan poliittisesti samoilla linjoilla.- Anonyymi00118
Talousluvut kerrotaan tavallisesti yhtiön yhtiökokouksessa eikä niistä huudella kaduilla, joten arviosi meni taas metsään!
Anonyymi00118 kirjoitti:
Talousluvut kerrotaan tavallisesti yhtiön yhtiökokouksessa eikä niistä huudella kaduilla, joten arviosi meni taas metsään!
Siis osakeyhtiöiden ja muiden kaupparekisteriin merkittävien yhteisöjen tilinpäätökset ovat julkisia. Julkisia tietoja ovat tuloslaskelma, tase, liitetiedot ja toimintakertomus.
Mutta yhdistysten (kuten Patmos on) ei tarvitse niitä julkistaa, elleivät ole suuria tai harjoita elinkeinotoimintaa,
Kyllä salailusta tulee aika lailla epäluottamusta. Miksi näin tehdään?- Anonyymi00119
Mummomuori2 kirjoitti:
Siis osakeyhtiöiden ja muiden kaupparekisteriin merkittävien yhteisöjen tilinpäätökset ovat julkisia. Julkisia tietoja ovat tuloslaskelma, tase, liitetiedot ja toimintakertomus.
Mutta yhdistysten (kuten Patmos on) ei tarvitse niitä julkistaa, elleivät ole suuria tai harjoita elinkeinotoimintaa,
Kyllä salailusta tulee aika lailla epäluottamusta. Miksi näin tehdään?Eikö Patmos ole säätiö?
Anonyymi00119 kirjoitti:
Eikö Patmos ole säätiö?
On ja heillä on myös yhdistyksiä. Silti on vaikeaa olla avoin näiden talousasioiden kanssa.
- Anonyymi00122
Mummomuori2 kirjoitti:
On ja heillä on myös yhdistyksiä. Silti on vaikeaa olla avoin näiden talousasioiden kanssa.
Maksamalla taloustiedot saa, mutta tuskinpa heidän kannattajansa sitä tajuaa tai maksaa.
Käytännössä siis salataan tiedot omilta kannattajilta. Anonyymi00122 kirjoitti:
Maksamalla taloustiedot saa, mutta tuskinpa heidän kannattajansa sitä tajuaa tai maksaa.
Käytännössä siis salataan tiedot omilta kannattajilta.Niin. Miksi siis pitää salata?
- Anonyymi00123
Mummomuori2 kirjoitti:
Niin. Miksi siis pitää salata?
Uteliaisuus ei kuulu sivistykseen. Levitätkö sinä taloustietojasi maailmalle?
- Anonyymi00124
Mummomuori2 kirjoitti:
Niin. Miksi siis pitää salata?
Joskus Patmos julkaisi taloustitonsa kannattajilleen, mutta ei heidän kannattajansa ole sillä tasolla, että lukuja ymmärtäisivät vaan toljottivat niitä tyhminä kuin sika pohjantähteä.
Keräyskulut suhteessa perillemenoon olivat karmeat ja tieto levisi tälle palstalle ja sen johdosta taloustietoja alettiin salaamaan. - Anonyymi00126
Mummomuori2 kirjoitti:
Niin. Miksi siis pitää salata?
Tusdkinpa kannattajilta tarvitsee salata, kun ne eivät ymmärrä niistä mitään.
Mutta kun ne jaetaan julkisesti kannattajille, niin ne leviävät samalla tällekin palstalle ja täällä ne ymmärretään pilkulleen.
Pe.ku - Anonyymi00127
Anonyymi00126 kirjoitti:
Tusdkinpa kannattajilta tarvitsee salata, kun ne eivät ymmärrä niistä mitään.
Mutta kun ne jaetaan julkisesti kannattajille, niin ne leviävät samalla tällekin palstalle ja täällä ne ymmärretään pilkulleen.
Pe.kuMooseksen lain mukaan kymmenykset maksettiin vain luvatun maan sadosta ja karjasta. Kymmenyksiä ei maksettu palkasta tai sosiaaliavustuksesta tai perinnöstä. Karjasta ja sadosta maksetuilla kymmenyksissä Jumalan huolehti köyhistä ja jumalanpalveluksen säilymisestä. "sillä maa on minun ja te olette muukalaisia ja vieraita minun luonani".
Jeesus itse todisti: Mitä arvelet, Simon? Keiltä maan kuninkaat ottavat tullia tai veroa? Lapsiltaanko vai vierailta?" Uuden Liiton uskovat ovat Jumalan lapsia, eikä lapsilta viedä veroa.
Mooseksen määräysten mukaan kahtena vuotena kymmenysten antaja sai syödä kymmenyksistään: Sinä et saa omien porttiesi sisäpuolella syödä jyviesi, viinisi ja öljysi kymmenyksiä etkä myöskään raavaittesi ja lampaittesi esikoisia etkä mitään lupaamaasi lupausuhria tai vapaaehtoisia uhreja tai kätesi antia,
vaan syö niitä Herran, sinun Jumalasi, edessä siinä paikassa, jonka Herra, sinun Jumalasi, valitsee, sekä sinä että sinun poikasi ja tyttäresi, sinun palvelijasi ja palvelijattaresi ja leeviläinen, joka asuu sinun porttiesi sisäpuolella; ja iloitse näin Herran, sinun Jumalasi, edessä kaikesta, mitä kätesi on hankkinut.
Varo, ettet jätä osattomaksi leeviläistä, niin kauan kuin sinä elät maassasi.
Joka kolmas kaikki kymmenykset piti viedä temppeliin: Tuokaa täydet kymmenykset varastohuoneeseen, että minun huoneessani olisi ravintoa, ja siten koetelkaa minua,
Jeesuksen aikaan kymmenysten antaminen oli muuttunut keskinäiseksi juhlinnaksi ja pitoihin kutsuttiin omat tuttavat ja sukulaiset. Vaikka kymmenysjuhliin piti lain mukaan olla nimen omaan köyhillä pääsy, niin sairaat ja puutteenalaiset joutuivat halveksunnan kohteeksi. katso, siinä kaupungissa oli nainen, joka eli syntisesti; ja kun hän sai tietää, että Jeesus oli aterialla fariseuksen talossa, toi hän alabasteripullon täynnä hajuvoidetta... Mutta kun fariseus, joka oli hänet kutsunut, sen näki, ajatteli hän mielessään näin: "Jos tämä olisi profeetta, tietäisi hän, mikä ja millainen tuo nainen on, joka häneen koskee: että hän on syntinen."
Jeesus kehotti: Kun laitat päivälliset tai illalliset, älä kutsu ystäviäsi, älä veljiäsi, älä sukulaisiasi äläkä rikkaita naapureita, etteivät hekin vuorostaan kutsuisi sinua, ja ettet sinä siten saisi maksua.
Ne, jotka kuvitelmissaan elävät vanhan liiton aikaa Israelissa, antakoot kymmenykset tilleistä ja kuminoista. Mutta uudessa liitossa antaminen on vapaaehtoista. Jumalan lapset ovat vapaat. Anonyymi00123 kirjoitti:
Uteliaisuus ei kuulu sivistykseen. Levitätkö sinä taloustietojasi maailmalle?
Patmos on ilmeisesti antanut täysin tekaistuja taloustietoja. Lähinnä saadut miljoonat kannattajillta pitää paikkansa.
- Anonyymi00121
Leo Meller ei vaadi meiltä enää mitään:
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011758474.html - Anonyymi00125
Keräyskulut keräysväen elättämiseen ovat saaneet lahjoittajat nykyisin varovaisemmiksi tuollaisissa järjestöissä.
- Anonyymi00128
Jeesus opasti että kun annat almun, niin älä soita torvea edelläsi että minä tässä olen näin ja paljon antanut, vaan älköön vasen kätesi tietäkö mitä oikea tekee. Eli almun antaminen ei pitäisi olla tarkoituksellista, vaan antaa sydämen ja uskon mukaan eikä minkään huijarin toimien mukaan.
- Anonyymi00129
Kunpa Turunen olisi tuon viisauden omaksunut.
- Anonyymi00130
Patmos levittää tappamis propagandaa Gazassa ja tapetaan viattomia naisia ja lapsia ei voi olla härskinpää he ovat niitä joita Jeesus sanoi fariseukseksi isästä perkeleestä
he ovat etuoikeutettuja itsensä mielestä
vaikka ei se pidä paikkaansa Jumalan edessä
Patmokselle maksetaan uudesta maailmanjärjestyksessä
Missä juutalaiset ahdistaa kaikki muut, eikä juutalaisilla ole Jeesusta.- Anonyymi00131
Se on juuri tuota.
Tappamispropagandan julistamista palestiinalaisia kohtaan.
Siinä samalla tapetaan palestiinat kristitytkin ja vielä Jeesuksen omassa kotimaassa Palestiinassa - Anonyymi00132
Anonyymi00131 kirjoitti:
Se on juuri tuota.
Tappamispropagandan julistamista palestiinalaisia kohtaan.
Siinä samalla tapetaan palestiinat kristitytkin ja vielä Jeesuksen omassa kotimaassa PalestiinassaTotta. Suuri osa Hamasin raketeista putosi Gazaan ja tappoi gazalaisia. Siinä saattoi mennä kristittyjäkin, vaikkakin useimmat heistä ovat joutuneet muuttamaan pois Gazasta muslimien painostuksen takia. Siellä taitaa olla enää parisataa kristittyä.
Viimeinen kristitty kirjakauppias kun tapettiin kymmenen vuotta sitten ja loput pelkäävät hengestään. - Anonyymi00133
Anonyymi00132 kirjoitti:
Totta. Suuri osa Hamasin raketeista putosi Gazaan ja tappoi gazalaisia. Siinä saattoi mennä kristittyjäkin, vaikkakin useimmat heistä ovat joutuneet muuttamaan pois Gazasta muslimien painostuksen takia. Siellä taitaa olla enää parisataa kristittyä.
Viimeinen kristitty kirjakauppias kun tapettiin kymmenen vuotta sitten ja loput pelkäävät hengestään.Taisteluista ja valheellisuudesta ja saatanallisista teoista niin saadaan voimaa niin kuin tässä valehdellaan sitten ja toisten pahoinvoinnista on siinä jeesuslaisia että kehtaavat.
Jeesuksen armo sillä pyyhitään. ja se kuuluu kaikille!
Kirkastakaa vako niin taivas aukeaa.
- Anonyymi00134
Järjestöjen pitää kattaa ensin kulut henkilökunnan palkkoihin. Luulisi tuon ymmärtävän tyhmimmänkin lahjoittajan.
- Anonyymi00136
Ja jos muut keräävät terroristeille ja me vain vähän lihomisen ohessa johonkin muualle, niin kannattaa poistaa varmistin herjauspyssystä.
- Anonyymi00137
Jos Patmoksessa on töissä 25 henkilöä. Yhden palkkakustan us on veroineen 100 000€ vuosi niin pelkästään palkkoihin tarvitaan yli kaksi miljoonaa euroa vuodessa mummoilta.
- Anonyymi00138
Palkat vaihtelevat varmaan paljon. On tärkeää antaa rahaa.
- Anonyymi00140
Siinä tapauksessa voisi antaa jos puhuttaisiin edes hitusen totta.
Muussa tapauksessa sama kuin antaisi terroristeille. - Anonyymi00141
Patmos oli 12 v sitten USn Puheenvuoron mukaan julkaissut taloustiedot. Lahjoituksia oli 7 miljoonaa euroa ja palkkoihin meni 2 miljoonaa. Sen jälkeen kai ei tietoja ole koskaan kerrottu???
- Anonyymi00142
Meller oli vielä silloin näkyvä persoona ja karismaattisena sai rahaa mummoilta. Meller oli hyvin tärkeä henkilö ja häntä muistellaan myös lämmöllä. Voiko ajatella että hänen poismeno oli haitaksi? Turunen jne ovat varmasti ok muttei yhtä sytyttäviä kuin Meller.
- Anonyymi00143
Voisimme testamenta muttei kiinnosta kun ei ole mitään tietoja.
- Anonyymi00144
Meller oli aivan poikkeuksellisen kiehtova julistaja.
Käykö trumpismillekin huonosti kun karismaattinen johtaja poistuu? Vaikka Ruotsila sanoo aatetta ikuiseksi Vance.....ulkoministeri.....Trumpin poika niin eivät seuraajat ole yhtä karismaattisen kiehtovia kuin isä Trump.- Anonyymi00149
En usko, että kansa äänestäisi Vancesta presidentin, ainakaan pitkään aikaan, jos myöhemminkään.
- Anonyymi00145
Nythän poika on pannut hynttyyt yhteen venakon kanssa?
- Anonyymi00147
Patmoksella osa porukasta toivoo Venäjän valloittavan Suomen, ihan sen takia että homoista päästäisiin erilleen.
- Anonyymi00156
Anonyymi00147 kirjoitti:
Patmoksella osa porukasta toivoo Venäjän valloittavan Suomen, ihan sen takia että homoista päästäisiin erilleen.
Juu, Torppa ja Ahvio kertoivat sille hyvän syynkin.
Heidän mukaan Suomi ei ole riittä'västi arvostanut Venäjän historiaan kuuluvan keisarikunnan arvoa ja Ukrainaan hyökkäykselle oli sen lisäksi hyvänä syynä Bidenin bioase-tehtaat Ukrainassa.
Pe.ku
- Anonyymi00146
Karismaattinen johtaja ei ole kiltti. Hän on rosoinen ja vihainen ja rikas.
- Anonyymi00148
Patmos ja Trump kuuluu yhteen kun Trumpin valhe paljastuu niin siihen uskovien maailma romahtaa ja vakaumus ja koko maailma eksistentialismi ja kun he ei ottanut Jeesusta vastaan he ovat menestysteologia
juutalaisille kuuluu maailma ja muut ovat juutalaisten orjia
tätä Patmos hehkuttaa.
Kuinka on huppu silmillä saatana pistänyt.
Gaza todistaa saatanan teot,
mitä sanoo Jeesus Rauhan Ruhtinas- Anonyymi00155
Trumpiin uskovien maailma on jo alkanut romahtamaan ja sen huomaa Patmoksen kirjoituksista ja myös tällä palstalla.
Pe.ku Anonyymi00155 kirjoitti:
Trumpiin uskovien maailma on jo alkanut romahtamaan ja sen huomaa Patmoksen kirjoituksista ja myös tällä palstalla.
Pe.kuToivottavasti. Nyt alkaa tulla tietoja, jotka ehkä avaavat loppujenkin silmät.
- Anonyymi00157
Onhan meillä normi-ihmisillä jo tiedot. Jos ennen usa presidenteillä oli paheita ne pidettiin salassa. Trump ei pysty pitämään mitään salassa. Amerikan tavikset meni helppoon, Trump lupasi eniten ja sillä hyvä. Nyt 3 vuotta odotellaan koska tulee tavisten vuoro. Rikkaat sai jo , aivan kuin suomessa.
- Anonyymi00158
Mummomuori2 kirjoitti:
Ei vielä ole kaikkia tietoja, mutta niitä alkaa pikkuhiljaa valumaan julki.
Mummo ja salaliittoteoriat 😆
Anonyymi00158 kirjoitti:
Mummo ja salaliittoteoriat 😆
:D Ei, niitä saat sinä lueskella. Mieluummin faktoja tässä seuraan.
- Anonyymi00160
Mummomuori2 kirjoitti:
:D Ei, niitä saat sinä lueskella. Mieluummin faktoja tässä seuraan.
Olet pelkkä trolli. Ei sinua kukaan tosissaan ota.
- Anonyymi00159
2016 patmoksen palkat vei 2 miljoonaa mummien rahoja
Ketjusta on poistettu 34 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698