Riikka jytkytti suomalaisten sijoitusrahastovarat yli 200mrd! Enemmän kuin ikinä ennen.
Suomalaisilla menee siis paremmin kuin koskaan aiemmin.
Suomalaisilla menee siis paremmin kuin koskaan aiemmin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Rikkailla pyyhkii hyvin. Eivät silti näy laittavan sitä rahaa kulutukseen, vaikka hallitus siihen vetosi. Kyllähän niille kerrottiin, ettei se niin toimi. Eivät taida uskoa vieläkään, vaikka omin silmin näkevät.
Sijoittaminen jos mikä luo kulutusta. Yritys, joka käyttää sijoitetut varat ostaa koneita, laitteita, työkaluja, kaikkea materiaalia jota tarvitaan yrityksen kasvattamiseen ja siinä samalla tulee työpaikkoja.
Vai luuletkos tyhmä että ne sijoitetut rahat laitetaan johonkin kassakaappiin ja että kukaan ei niitä käytä? Älä viitsi kommentoida sijoittamista kun et siitä mitään ymmärrä.
Niinpä. Ei ne rahakkaat kuluta vaan he sijoittavat rahansa ja osa myös kiertää verotusta, minkä hallitus kyllä tietää, mutta ei halua puuttua asiaan.
Persuilla tuntuu menevän hyvin, he ovat onnessaan kun ovat saanneet isoja verohelpotuksia Riikalta. Riikka varmaan jakaa lisääkin verohelpotuksia rikkaammille, se on niin helppoa leikata ja ottaa köyhemmiltä ja jakaa se raha varakkaille, Orpo ja Riikka voisi kehoittaa rikkaita ostamaan ja kuluttamaan ja he voisivat itse tehdä samaa, eikä sijoittaa rahojaan osakkeisiin jne.,.
Meinaatko että jos laitat rahasi rahastoon niin ne laitetaan kenkä laatikkoon ja "erkki Kalevi" lappu ja sitten pankin holviin munalukolla kiinni!
Pankkihan käyttää talletusrahaa yrityksien ,kotitalouden lainaan. Ja jos paljon rahaa ,laina korko pienempi!
Tyhjäntoimittajilta saa ja pitääkin leikata.
Eikä köyhiltä mitään oteta, koska niillä ei ole mitä ottaa
Eikä rikkaille mitään rahaa jaeta, ihan itse sen ovat jostain hankkineet. Sen sijaan köyhät loisivat rikkaiden piikkiin, mitään tuottamaton roskaväki. Se raha toisi sijoitettuna paljon enemmään hyvinvointia kuin roskaväelle jaettuna, mm. työpaikkojen muodossa.
Hyvin kiteytetty!
Rahat tekijöille, ei pötköttelijöille.
Ei KAIKKI työttömät ole ihan omasta halusta työttöminä, työttömien määrä noussut jopa korkeakoulutettujen joukossa,
Rikkaat ne vasta roskasakkia onkin, epärehellisiä ja veronkiertäjiä useampi kuin muutama, miljoonien edestä pimittävät veroja ja siirtävät veroparatiiseihin varojaan.
Eipä ole rikkaat isosti uusia yrityksiä tehneet, ei ole työpaikkoja syntynyt vai onko muka??
Yrittäkääpä ostaa ne rahanne sieltä pois. Voi olla ylllatuuus.
Nostaa.
Niissä hän on määräaika..
No monet kerrat olen nostanut. Netin kautta laitetaan myyntimääräys ja kohta on rahat tilillä. Siihen on minun nostoyritykset päätyneet.
On sijoituskohteita joissa voi tulla ullatus.
Mutra eihän se sovi vasemmiston mielenmaisemaan että sijoittaja ottaa riskin. Sijoittaminen on heille sitä että ostetaan osakkeita ja sitten vaan maataan pankolla.
Edes se ei kelpas että yli 1000 eurolla sijoituksia myyvät maksavat voitosta lähes kolmanneksen veroja.
Kovin on valikoivaa vassun tietämys.
Oon minäkin saanut jo jotain 2600 euroa saanut veroale jytky rajoja ja tänä vuonna saan tulee lisää rahaa noin 2200 euroa .
Minä käytän nää ylimääräistä rahat ulkomaan lomiin, vähän enemmän luxusta lomiin .
Tuollahan saa vuoden tupakit ja kaljat ,melkein!,, t vasuri.
Hyvä niin, eipähän jää vassuloisille tuostakaan mitään 👍
Ne sijoitetu rahat ovat yritysten kehityksen perusta. Niillä rahoilla kehitetään, kasvatetaan ja laajennutaan ja luodaan työpaikkoja.
Mikä ihme siinä on, että kun ihmiset vapaaehtoisesti antavat rahansa yritysten käyttöön, se ei kelpaa vasureille ja samalla rääytään räkä lentäen kasvun puutteesta? Kun nuo osakkeet ovat juuri sitä, ei tarvitse ottaa vippiä pankista.
Jos rahat jaettaisiin mitään tekemättömille loispummeille, sitten vassut olisivat tyytyväisiä. Mutta ei silloin kun niillä luodaan työpaikkoja.
Vasuri ei ole mihinkään tyytyväinen...ei mihinkään.!
Mutta suurin osa niistä sijoituksista on Yhdysvalloissa. Siksi ne on nyt noussut, Kiitos Trumpin.
Teoreettinen luku, jolla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa.
Kyllä siellä ihan konkreettisesti yli 200mrd on eikä teoriassa, hassu poika!
Ja millähän tavoin Riikka sen jytkytyksen toteutti. Voisiko persuloinen selittää sen mekanismin ?
Lopetti tuhlaamisen .suomalainen on säästeliäs! Vassureista en tiedä,,ainakin polttavat rahaa kun ei ole omaa!
Otti köyhemmiltä ja jakoi sen varakkaammille, ajatteli ett mitä köyhä rahalla tekee kuluttaa sen kuitenkin, varakas taas pistää rahansa säästöön, ei kuluta. Miks Riikka sitten märisee Orpon kans kun kulutus ja ostaminen on vähentynyt, sehän on seurausta heidän omasta toiminnasta.
Lopetti tuhlaamisen ottamalla enemmän velkaa kuin kukaan valtiovarainministeri koskaan. Vain persun kiero mieli voi keksiä tällaista : )
Vassuloinen,työ, ahkeruus,säästäminen.
Mikä ei kuulu joukkoon! Mikä ei kuulu...viiden pisteen vihje...
Työ, ahkeruus ja säästäminen ei kuulu joukkoon punaiseen.
Ameriksn indeksiin sijoittant 10 vuotta, hyvin on tuottanut.
Kun joku ostaa osakkeita niin silloinhan raha päätyy osakkeen myyneen taskuihin ja osakkeen omistajalla on tili tyhjä.
Ei Riikka vaan Trumppi!