Kanada solmii strategisen kumppanuuden Kiinan kanssa

Kanada sanoo solmivansa ”strategisen kumppanuuden” Kiinan kanssa
Kiina on Yhdysvaltain jälkeen Kanadan toiseksi suurin kauppakumppani.

Kanada ja Kiina rakentavat uutta strategista kumppanuutta, jonka odotetaan tuovan ”historiallisia” hyötyjä molemmille maille, kertoi Kanadan pääministeri Mark Carney tavatessaan Kiinan presidentin Xi Jinpingin perjantaina Pekingissä.

Kiinan ja Kanadan välit ovat olleet useita vuosia kireät mukaillen Washingtonin ja Pekingin välien viilentymistä Xin valtakaudella.

https://yle.fi/a/74-20204642
28365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Pikkuhiljaa se Naton hajoaminen edistyy....

Äänestä
  • Ja sitten te pääsette hyökkäämään Ukrainan lisäksi muuallekin Eurooppaan.

    1Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Ja sitten te pääsette hyökkäämään Ukrainan lisäksi muuallekin Eurooppaan.

    Hehe sinulta puuttuu kyky ajatella asioita objektiivisesti, olet pelkkä trolli😁

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Hehe sinulta puuttuu kyky ajatella asioita objektiivisesti, olet pelkkä trolli😁

    LOL.

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    LOL.

    Turhaan lollottelet, trollihan siinä.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Turhaan lollottelet, trollihan siinä.

    LOL.

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    LOL.

    molo on ick delulu

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    LOL.

    troLOLololololo

    Äänestä

Kanada hakee turvaa Trumpin päävastustajasta Kiinasta.

1Äänestä

Kiinan kannattaisi lopettaa Taiwanin uhkailu ja venäjän hyysääminen., voisi saada enemmänkin strategisia kumppaneita.

Äänestä

Kanadan Carney ylistää uutta "strategista kumppanuutta" Kiinan kanssa
Mahima Kapoor AFP:n ja Reutersin kanssa
31 minuuttia sitten31 minuuttia sitten
Kiinan presidentti Xi Jinping toivotti Carneyn tervetulleeksi Ottawan ja Pekingin vuosia kestäneiden diplomaattisten jännitteiden jälkeen, kun molemmat maat pyrkivät palauttamaan suhteet Yhdysvaltojen tullipaineiden keskellä.

https://www.dw.com/en/canadas-carney-hails-new-strategic-partnership-with-china/a-75530036

Äänestä

Tehdään pesäeroa jenkkeihin, jotka ovat pelotelleet Kiinalla ja toisaalta lisänneet Taiwanin aseistamista.

Äänestä

Kiinan tavoitteena on kaikenlainen kumppanuus, mikä horjuttaa USA: n ylivaltaa.

Tästä syystä Kiina voi tehdä yhteistyötä sekä länsimaiden, että myös Venäjän kanssa.

Äänestä

trump tekee kaikkien aikojen omaa maalia.

Äänestä
  • Yhtä fiksu fuhrer kuin Venäjän romahduttanut Putin.

    Äänestä

Kiina voi olla tulevaisuudessa fiksumpi kumppani.
Hormooniliha ,limut ,hodarit ja sokerilla mässäily syönyt jenkeiltä järjen.

Äänestä

Huono koulutus lukuun ottamatta huippu yliopistoja alkaa näkyä. Äärioikeistolaiset hihhuli kristityt ja muut rämehomot terrorisoivat maata.

Äänestä
  • Suomihan on tosiaankin pudonnut Pisa -tutkimuksissa kauas kärjestä.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Suomihan on tosiaankin pudonnut Pisa -tutkimuksissa kauas kärjestä.

    Näinpä. Nämä koulupudokkaat ovat yhdistäneet voimansa huuhaa yhdistys perussuomalaisissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Suomihan on tosiaankin pudonnut Pisa -tutkimuksissa kauas kärjestä.

    "Suomihan on tosiaankin pudonnut Pisa -tutkimuksissa kauas kärjestä."

    Asian syystä julkaistiin jokin aika sitten tutkimus jossa selvisi miksi tulokset ov at tippuneet kantaväestöllä tulokset ovat edelleen maailman huippua mutta pudotuksen tekee maahanmuuttaja lapset ....ja olikos nyt niin että venäläisiä diktatuurin pakolaisia ja mamuja taitaa Suomessa olla eniten joten voimme tässäkin kohtaa siirtää katseemme itään ...sieltä ei ole koskaan tullut mitään hyvää ja ei taaskaan

    Äänestä

Kanada-Kiina, Kiina- muu maailma, Venäjä-Kiina yhteistyön ja kaupan lisääntyminen kutistaa Yhdysvaltojen ja kuihduttaa euroopan jo ennestään olematonta roolia.
Kanada ei hyödy natosta mutta maksaa varmasti euroopan lähistöllä käytävistä sodista.
Kanadan kannattaisi erota natosta ja tehdä sotilasyhteistyötä muiden maiden kanssa.

Äänestä

EU.n pitäisi yhdistyä liittovaltioksi. Lukuunottamatta Unkaria ja Sloveniaa.

Äänestä

Kanadan ja Kiinan syvempi yhteistyö laittaisi geopoliittisesti Grönlannin aivan uuteen arvoon. Kun Kiina ja Kanada lähestyvät Grönlantia diblomaattisen hillityin sanakääntein nousee Trumpin ja Bowmanin nykyin öykkäröinti `` Me otamme Grönlannin vaikka aseellisesti `` aseeksi heitä vastaan.

Grönlanti on joka tapauksessa liikkumassa vahvemman kylkeen ja tulevaisuudessa se on Kiina . Kiina on entistä arvokkaampi kun sillä on hyvät suhteet Kanadaan.

Trumpin ja tämän vara Donaldin öykkäröinti tuli kalliiksi Yhdysvalloille mutta se on turvallisin vaihtoehto maailmanrauhan kannalta katsottuna. Yhdysvallat ei enään sanele ehtoja , uhkaile eikä kiristä. Yhdysvallat tippui samaan kastiin Venäjän kanssa kun luottamus mureni niin omat koirat puhdistavat muruset ja laumoilla ei ole johtajaa.

Äänestä

Kalifornia tekisi viisaasti kun eroaisi liitovaltiosta. Saisi liittolaisia ympäri maailmaa.

Äänestä

Kanada aikoo solmia strategisen kumppanuuden myös Venäjän kanssa.

Äänestä
  • Venäjän kanssa ei voi so,mia kuin traagisen kumppanuuden venezuela syyria iran jne ...

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Venäjän kanssa ei voi so,mia kuin traagisen kumppanuuden venezuela syyria iran jne ...

    Jokainen traagisen kumppanuuden ryzzän kanssa solminut hallitus on kaatunut pikaisesti 😁

    1Äänestä

Tämä oli pääministeri Carneyn ensimmäinen virallinen vierailu Kiinan kansantasavaltaan.
Kanada odottaa tämän uuden kauppasopimuksen myötä myös näkevänsä ratkaisun moniin pitkäaikaisiin kaupan esteisiin useilla tärkeillä maatalousaloilla, naudanlihasta lemmikkieläinten ruokaan.
Pääministerin vierailun aikana Kanada ja Kiina solmivat uusia yhteisymmärryspöytäkirjoja yhteistyön vahvistamiseksi energian, rikollisuuden torjunnan, kulttuurivaihdon, puutuotteiden sekä turvallisuuden ja eläinten ja kasvien terveyden aloilla.
Yhteisymmärryspöytäkirjat vahvistavat molempien maiden kykyä edistää maailmanlaajuista siirtymistä vähähiiliseen ja ilmastonmuutoksen kestävään talouteen, laajentaa investointeja ja luoda hyvin palkattuja työpaikkoja. Näistä Kanadan teollisuus ja työntekijät hyötyvät.
Kiina on Kanadan toiseksi suurin yksittäisen maan kauppakumppani, ja sen kahdenvälinen tavarakauppa oli yhteensä 118,9 miljardia dollaria vuonna 2024. Kanadan tavaravienti Kiinaan oli 30 miljardia dollaria ja tavaratuonti 88,9 miljardia dollaria.
Kiina on Kanadan toiseksi suurin maatalous-, metsätalous- ja merenelävätuotteiden asiakas maailmanlaajuisesti, ja sen myynti oli noin 13,4 miljardia dollaria vuonna 2024.
Tämä vierailu merkitsi käännekohtaa Kanadan ja Kiinan suhteissa ja perustuu viime vuonna tehtyihin tuloksellisiin sitoumuksiin yhteistyön edistämiseksi ja kauppakumppanuuden elvyttämiseksi. Näihin sitoumuksiin kuuluvat:
Pääministeri Carneyn ensimmäiset tapaamiset presidentti Xin kanssa Aasian ja Tyynenmeren alueen talousyhteistyön johtajien kokouksen yhteydessä Gyeongjussa, Korean tasavallassa, ja pääministeri Lin kanssa Yhdistyneiden Kansakuntien yleiskokouksen 80. istunnossa New Yorkissa, Yhdysvalloissa.
Pääministerin parlamentaarisen sihteerin Kody Blois'n osallistuminen Saskatchewanin pääministerin Scott Moen johtamaan kauppavaltuuskuntaan Kiinaan .
Ulkoministeri Anita Anandin Kiinan-vierailulla tapaamassa ulkoministeri Wang Yin .
Kansainvälisen kaupan ministeri Maninder Sidhun ja Kiinan kauppaministeri Wang Wentaon tapaaminen .
Maatalous- ja elintarvikeministeri Heath MacDonaldin vierailu Kiinassa, jonka aikana hän tapasi korkeita virkamiehiä ja keskeisiä kiinalaisia ​​ja kanadalaisia ​​teollisuusjohtajia .

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kanada sanoo solmivansa ”strategisen kumppanuuden” Kiinan kanssa
Kiina on Yhdysvaltain jälkeen Kanadan toiseksi suurin kauppakumppani.

Kanada ja Kiina rakentavat uutta strategista kumppanuutta, jonka odotetaan tuovan ”historiallisia” hyötyjä molemmille maille, kertoi Kanadan pääministeri Mark Carney tavatessaan Kiinan presidentin Xi Jinpingin perjantaina Pekingissä.

Kiinan ja Kanadan välit ovat olleet useita vuosia kireät mukaillen Washingtonin ja Pekingin välien viilentymistä Xin valtakaudella.

https://yle.fi/a/74-20204642

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu