Pöytäseura

Anonyymi-ap

Oletteko koskaan tulleet olleeksi syömässä päivällistä hieman tasokkaammaksi kuin tasokkaaksi luokiteltavassa ravintolassa miellyttävän pöytäseuran kanssa ja tulleet nauttineeksi ateriasta ja keskustelusta, jonka olette tapaamisenne aikana käyneet?

Minä en.

Mutta tänä aamuna tilanne yllättäin korjaantui.


(naurua)

https://youtu.be/vNePhmCMnbU?si=ULY3LrUk16IvUyC1

28

384

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jos tätä tyyppiä yhtään tuntee, niin seuraavaksi kuuluu rouskutusta näkymättömistä, kunnes kaatuu pöytä.

      (hirn)

    • LOL

      Hyvä alustus!

      Oikeasti nautin kyllä vaikka lounaasta hyvässä seurassa, vaikka ravintola ei olisi mitenkään erityisen tasokas kunhan ruoka on hyvää ja sitä on riittävästi. Ja vielä seurakin näkee asian samoin.

      • Anonyymi00003

        Niinpä. Mulla on stereotyyppinen kuva että luksusravintolat olisivat kalliita ja silti sieltä lähtiessä jää nälkä.


      • "kunhan ruoka on hyvää ja sitä on riittävästi."
        Onko tällaista tarjoilua tullut koskaan vastaan Suomessa? Meillä ei varmaan tällaisia harrasteta, mutta sopisi varmaan teille:
        https://m.youtube.com/shorts/_oZE5Rx3dNQ


      • m36-intj kirjoitti:

        "kunhan ruoka on hyvää ja sitä on riittävästi."
        Onko tällaista tarjoilua tullut koskaan vastaan Suomessa? Meillä ei varmaan tällaisia harrasteta, mutta sopisi varmaan teille:
        https://m.youtube.com/shorts/_oZE5Rx3dNQ

        Hauskoja.

        Fine dining (pahoittelut englannista) ravintolat eivät ole olemassa nälän poistamiseksi. Ei kannata menmä nälkäisenä. Sen nyt on tarkoitus olla elämys, johon liittyy maut, estetiikka, seura ja kaikkea muuta.

        Itse käytän enimmäkseen noutopöytiä, koska syön isoja annoksia ja niissä odotteluaika jää pois. Joissain paikoissa tietää että tilatun lautasannoksenkim saa ripeästi.

        Mutta tykkään majavan asenteesta. Ei se nipota, että jossain on nyt vähän liikaa tai liian vähän suolaa tai että kaali ei ole al dente.


      • Anonyymi00019
        scrg kirjoitti:

        Hauskoja.

        Fine dining (pahoittelut englannista) ravintolat eivät ole olemassa nälän poistamiseksi. Ei kannata menmä nälkäisenä. Sen nyt on tarkoitus olla elämys, johon liittyy maut, estetiikka, seura ja kaikkea muuta.

        Itse käytän enimmäkseen noutopöytiä, koska syön isoja annoksia ja niissä odotteluaika jää pois. Joissain paikoissa tietää että tilatun lautasannoksenkim saa ripeästi.

        Mutta tykkään majavan asenteesta. Ei se nipota, että jossain on nyt vähän liikaa tai liian vähän suolaa tai että kaali ei ole al dente.

        "estetiikka"

        Niinpä. On sääli syödä kauniita ruokia 🤣

        - Sheena


    • Anonyymi00002

      Ai. Olit jonku Soinin kanssa ehtoollisella? Kumpi vajos alemmalle?

    • Anonyymi00004

      Luonnonhelmassa?

    • En, mutta toi pöytäseura on psykologian testi. Tutkitaan ryhmän suhteita.

      • Anonyymi00010

        No eipä kivin hääviltä näytä tämäkään aspekti


      • Anonyymi00010 kirjoitti:

        No eipä kivin hääviltä näytä tämäkään aspekti

        Mutta kenet ottasitte, jos täältä sais valita. Siis jokainen saa merkitä kaksi. Ja vaikka ei merkitsisikään, niin sekin tulkitaan.


    • Heh, mieheni lempieläin siinä asialla. Huomenna ollaa menossa "ulos" syömään. Synttärisankarin toiveesta. Ajattelin popsia aurakastikkeessa broiskua ja riisiä.

      • Anonyymi00009

        Ai Auran alle jäänyttä popsinäkkiä?


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Ai Auran alle jäänyttä popsinäkkiä?

        Toimiiko tämä turhautuneisuuden purkaminen omasta mielestäsi sinulle mitä tälle palstaäijän hahmolla tai sen joka hahmolle sutkauttelet kuin koira muilta rapsutuksia vailla?


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Toimiiko tämä turhautuneisuuden purkaminen omasta mielestäsi sinulle mitä tälle palstaäijän hahmolla tai sen joka hahmolle sutkauttelet kuin koira muilta rapsutuksia vailla?

        Sulla patterit suristimestas loppu? Tokmannilta saa ja kuulema halvalla. ;)


    • Anonyymi00005
    • Joo. Taisi olla vuonna erittäin kivi ja keppi pikkujouluissa.

      Olin 17-vuotias. Alkajaiseksi kaadoin punkut pitkin pöytiä. Sitten söhelsin tarjoilijan kanssa tarjoilujärjestyksessä. Loppuiltana olin niin kännissä, että päädyin seurueen kanssa luvattomille teille . Ei kukaan kysynyt mitään papereita.

      Ehkä et kysynyt tätä. mutta kerroin oman versioni nolosta. minkä sain aikaiseksi. Ja toden totta, itseäni tasokkaammassa seurueessa. Sitten oli se lehdistötilaisuus edellisenä vuonna....

      No joo, Goalla toki se lehmä samassa ravintolassa. Normi hommia :)

    • Anonyymi00006

      NS tasokkaassa ravintolassa joskus joo keskustelun taso ole sen kummallisempaa ollu fiksuja keskusteluja käynny työkavereidenikin kanssa jopa fiksumpia kuin kansanedustajamme täysistunnoissaan

    • Anonyymi00007

      Onpa söpö! Puputtaa iihailtavan tarkasti pöydän puhtaasksi 😀😆

    • Anonyymi00008

      Turhat keskustelut, turhat tärkeilyt, kaikki pönötys, kaikki leuhotus, kaikki turhasta maksaminen. En tykkää. Viihdyn ihan muualla 🥳
      On omat suosikkipaikat, tuttu henkilökunta, raikkaat ainekset, monipuolinen valikoima jne.

      -Thinksy

    • Anonyymi00012

      Aina halunnu kans a la carte ravintolaan, että saa vetää ykköset päälle ja tupeerata tukan, mutta marketissa käynti ajaa lähes saman asian. PiiloVttuilua? Ehkä snadisti juu

      • Anonyymi00014

        Tuntuuko hyvältä? Usein tuntuu ainakin alkuun, kun saa napauttaa ilmoille jonkin jämäkän vttuilun, lopulta se on vain oman pienuutesi esiin tuomista 🥹

        -Thinksy 😁


      • Anonyymi00015

        Kuis korkee tupee raus Pekalla tulis, jos niin tekisit?


    • Anonyymi00016

      Aloituksen linkissä kerrassaan hieno kattaus, kuin omalla kotisohvalla tv:tä katsellessa. Tiedättehän että ruoan hidas pureskelu rauhoittaa, nälkä taittuu pureskellessa vähemmällä kalorimäärällä. Ehkä vähän monipuolisempaa narskuteltavaa voisi olla mutta kaali on oiva tuote.

      Olen ollut hienoissa ravintoloissa, menen pelkästään ystävien ja antoisan keskustelun vuoksi.
      Yleensä isolla kauniilla lautasella tuotu hienosti aseteltu muutama pien ruoka-aine-palanen ja vähän kastiketta kauniisti kiemurtelemassa kaiken katteeksi, on minulle liian vähän. Tekisi mieli karjaista että tuokaa lisäksi vaikka ruisvoileipä ja lasi maitoa.

    • Minulle on tärkeää, että ravintolassa, ruuan laatu on tuoretta ja maistuu hyvältä. Ravintolan ei välttämättä tarvitse olla laadukas, vaan tarjottavat ruoka-annokset ovat pääosassa. Tärkeää on, että keittiössä olevan kokin ammattitaito maistuu tarjotuissa annoksissa.

      Hienon ravintolan ruoka ei välttämättä aina ole maukasta, se vaan maksaa enemmän. Fakta tieto!

      • Anonyymi00018

        Tuo on niin totta, ettei hienon ravintolan ruoka ole aina niin kovin hyvää. Joskus etenkin ulkomaan matkojen/ravintoiden jälkeen on aivan fantastista päästä Suomen lounasbuffaan 😎 Ruuan sisältökin selkeästi esillä, ei tarvitse kysellä.

        - Sheena


      • Anonyymi00018 kirjoitti:

        Tuo on niin totta, ettei hienon ravintolan ruoka ole aina niin kovin hyvää. Joskus etenkin ulkomaan matkojen/ravintoiden jälkeen on aivan fantastista päästä Suomen lounasbuffaan 😎 Ruuan sisältökin selkeästi esillä, ei tarvitse kysellä.

        - Sheena

        Olen itse huomannut saman. Usein hienojen ravintoloiden tarjonta ei vastaa odotuksia ja joutuu pettymään. Ainoa huimaava asia on hinta.
        Normaalissa lounasbuffassa saa ottaa mitä haluaa ja ruokaa on riittävästi. Hintakaan ei ole päätähuimaava. 😋


    • Anonyymi00017

      Juu olen. Joskus muinaisaikoina enemmänkin.

      - Sheena

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      1
      2656
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      105
      2394
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2199
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1804
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1396
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1273
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      169
      1095
    8. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1013
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      81
      984
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      79
      873
    Aihe