Ryzzä on siihen hommaan liian heikko, mutta jos se hyökkäämään sinne pystyisi, niin kuka tai ketkä Grönlantia sitten puolustaisi?
Taitaisi Tanska jäädä todellisuudessa yksin, jos ei sitten jenkit tulisi avuksi.
Taitaisi Tanska jäädä todellisuudessa yksin, jos ei sitten jenkit tulisi avuksi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Trump on luvannut sen yrityksille.
Ja kiihkon määrästä voidaan
ihmetellä,
onko Trump velkaa jollekin, kerran se on valmis
riehumaan ja sikailemaan
noin voimallisesti.
Trump ja USA pilaa kaikki suhteensa kaikkiin
tällä riehumisella.
Vanhat äijät tuhoaa planeetan:
Putin, Trump, Ursula the Eu, Kiinan ja Korean liimaletit…
Natoon kuuluu myös grönlanti.
Eli suomikin puolustaa sitä.
Hullu tilanne tulee kun toinen natomaa aikoo vallata toisen natomaan..
Saiin poistoperusteet on erikoiset,
kun luettelee maapallon nykyiset
vanhus diktaattoit, viesti poisteaan.
KUKA VAATI POISTOA?
Mikä nimilistassa ärsytti?
Trump on hyökkäämässä.
Ensin tekosuuna käytetään Grönlannin "heikkoa puolustusta" ja sitten kun Tanska pyytää liittolaismaita lähettämään sotilaita sotaharjoituksiin Grönlantiin, jotta saaren puolustus paranisi, Trump uhkaa rangaistustulleilla maita jotka lähtevät parantamaan Grönlannin puolustusta.
Kun on Trumpin USA:n kaltainen liittolainen ei vihollisia tarvitakkaan.
Ei ole hyökkäämässä.
Trump huutelee ihan selekää sotaa ilmoille.
Ei kannata puhua sitä kivaksi.
” Trumpin ensimmäisellä kaudella turvallisuuspoliittisena neuvonantajana toiminut John Bolton sanoo brittiläisen The Guardian -lehden haastattelussa, että Lauder ehdotti tuolloin ensimmäisenä Trumpille Yhdysvaltain laajentumista Grönlantiin.
Boltonin mukaan Lauder olisi ehdottanut Trumpille Grönlannin ostamista. Bolton kävi asiasta keskustelun Lauderin kanssa, minkä jälkeen Trumpin hallinnossa alettiin selvitellä, miten Yhdysvallat voisi lisätä vaikutusvaltaansa alueella.”
https://yle.fi/a/74-20205077
Eikä jonkun kemikaalioyrittäjän hajuvesikauppa
voi olla KOKONAISEN SODAN ALOITTAMISEN SYY.
Kannattaa tutkia vielä, etsiä syy ja vetästä se näkyväksi.
Suomi hyökkäs Kaden sotilaan voimalla!
putte ja oranki tehny diilin. vievät euroopalta alueita sotilaallisesti eikä toinen puutu asiaan. putte saa ukrainan ja oranki gröönkannin. win win. eu loose
jännä nähä mitä vielä ovat sopineet myista alueista
Ehkä avaajan tiedot ja kapasiteetti ei riitä noin isojen asioiden pohtimiseen ja tekemään viisaita johtopäätöksiä.