Miten se nyt sitten oikein loppujen lopuksi meni?
Oliko Stubbilla polvisuojat, älysittekö katsoa? Että, tällaista peliä.
"Davosin talousfoorumissa on paikalla Yhdysvalloista myös Kalifornian kuvernööri Gavin Newsom, joka kritisoi tiistaina eurooppalaisia. Newsomin mukaan eurooppalaiset ovat "osallisia" epäonnistumiseen siinä, että presidentti Donald Trumpin Grönlantia koskevia valloitushaluja ei ole kyetty torppaamaan.
Newsomin sanoista uutisoi muun muassa Guardian. Hän sanoi tiistaina Davosissa toimittajille, että Trump "pelasi" eurooppalaisia ja että näiden pyrkimykset neuvotella tämän kanssa eivät ole diplomatiaa, vaan tyhmyyttä".
- On aika ryhdistäytyä. On aika vakavoitua ja lakata olemasta osallinen. En voi käsittää tätä osallisuutta. Ihmisiä matelemassa. Minun olisi pitänyt tuoda polvisuojia kaikille maailman johtajille... tämä on säälittävää".
AV
Oliko Stubbilla polvisuojat, älysittekö katsoa? Että, tällaista peliä.
"Davosin talousfoorumissa on paikalla Yhdysvalloista myös Kalifornian kuvernööri Gavin Newsom, joka kritisoi tiistaina eurooppalaisia. Newsomin mukaan eurooppalaiset ovat "osallisia" epäonnistumiseen siinä, että presidentti Donald Trumpin Grönlantia koskevia valloitushaluja ei ole kyetty torppaamaan.
Newsomin sanoista uutisoi muun muassa Guardian. Hän sanoi tiistaina Davosissa toimittajille, että Trump "pelasi" eurooppalaisia ja että näiden pyrkimykset neuvotella tämän kanssa eivät ole diplomatiaa, vaan tyhmyyttä".
- On aika ryhdistäytyä. On aika vakavoitua ja lakata olemasta osallinen. En voi käsittää tätä osallisuutta. Ihmisiä matelemassa. Minun olisi pitänyt tuoda polvisuojia kaikille maailman johtajille... tämä on säälittävää".
AV
Vastaukset 53
Vanhimmat
Ainakin italialanen tutkija pitää Stubbia nolona.
""Italialaistutkija lyttää Alexander Stubbin suorin sanoin: ”Pidän todella nolona”"
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/56106d43-2de4-4571-b048-cce4d4d03bf3
Kalifornian kuvernööri, Gavin Newsom on jo pitkään ilmaissut mielipiteitään Trumpista ja nykyisestä politiikasta. Ei se väärässä ole.
Time lehti raportoi asiasta 20.1.2026:
"Newsom Tells World Leaders to Stand Up to Trump: ‘It’s Just Pathetic’ "
https://time.com/7353366/newsom-trump-advice-to-world-leaders/
Suomessakin joku uskaltaa sanoa suorat mielipiteensä Trumpista.
Eilen joku professori sanoi A-Studiossa Trumpia yhtä hulluksi mitä oli aikoinaan Aurinkokuningas Ranskassa. Lopputuloksena koko Eurooppa vastusti Ranskaa, ja Ranska menetti mahtinsa.
"Pähkä Hullu", se ei ole mairitteleva määrittely ihmisestä.
AV
Kyllä tässä on vielä viimeinen sana sanomatta Euroopalta? Kohta on Trumpille tarvetta polvisuojiin ja nöyryyteen? Kesällä pelataan futiksen MM- kisat, jossa jenkeillä on paljon menetettävää, jos eurooppalaiset joukkueet boikotoivat kisoja?
Jäämurtajien tarvetta on muuallakin kuin jenkeissä? Ursula von der Lajen mainitsi, että jäämurtajia kaivataan Euroopassakin ja niitä voisi miettiä liitettävän sotainvestointeihin ja hyödyntämiseen Euroopassakin mm. Grönlannin alueella?
Jätetään Trump nuolemaan haavojaan, kun lähti pelaamaan peliä väärin perustein. Eurooppa ei halua pelata likaista peliä, mut jollei anneta muita vaihtoehtoja niin osataan täälläkin sellainen peli. Silloin ajatellaan, että pelisäännöt on luotu toisen ehtojen mukaan, joten syyttäköön itseään?
Aika kova uhkaus olla pelaamatta jalkapalloa Amerikassa. Mutta esitän vielä kovemman: pelataankin Euroopassa amerikkalaista jalkapalloa niin, että ottelu päättyy tasapeliin. Hähää! Vapise USA!
Joo, kyllä nyt on Yhdysvallat polvillaan.
Vielä kun performanssitaiteilijat menisivät Euroopassa lakkoon, niin siitä ei enää Yhdysvallat nousisi!
Mercosur diiliä tulossa ja Intian kanssa omaa diiliä, mitä jos USA jääkin kaiken ulkopuolelle, saamme saman kaupallisen hyödyn näistä kuin USAstakin? Voivat sitten Venäjän kanssa touhuta omiaan, kunhan ei tule niitä Trumpin tai Putinin muunneltuja totuuksia tänne laukomaan?
Mercosur, hahha!
Johan EU-parlamentti sen eilen käytännössä peruutti.
Isot asiat vaatii aina oman pureskelunsa, Ranskankin on ymmärrettävä, että heillekin tulee suurempi markkina sopimuksen myötä? Tällaiset vaatii aina oman aikansa ja paikkansa.
No jo todellakin vaatii oman aikansa.
Johan Mercosur-sopimuksen neuvottelujen aloituksesta on kulunut hiukkasen yli 25 vuotta.
Ja parhaassa tapauksessa menee vielä kaksi tai kolme vuotta.
Tämä on taas ihan sitä turboahdettua pahkasikaa, josta joku jo mainitsi.
..golf...hmh niin itse tilasin joskus paljon tuotteita golfshopista, nyt on jäänyt tuo, on joitain Callawayn Warbirdejä sekä HX Touria jäljellä joitain..
hah hoh noniin hyvä golf-pallon nimi Donaldille Warbird.
Suomi yrittää ankarasti miellyttää amerikkaa, kun pitäisi kantaa huolta omasta maasta.
Ei päästään pimeiden kanssa mikään diplomatia toimi. Sellaisessa seyrassa on turha haaskata korulauseita ja osoittaa empatiaa. Ei ne palvele ketään, päinvastoin tiputtaa alemmas vaan. Jos leuka oli pöydän reunalla, niin mairistelun jälkeen se on lattialla.
Olen sanonu monta kertaa, että ihminen on otuksista pahin. Pitää oppia tunnistamaan arvoisensa seura ja käsitellä muita kuten he sinua, ei kuten koet arvokkaaksi. Vasta se menee perille.
Helpoiten ehkä tämä ajatus avaa ajatuksen. Jollet ymmärrä ja osaa peliä ja pelinhenkeä, pysy poissa peleistä. Et tule pärjäämään reiluudella, jos se ei ole pelinhenkikään.
Stuppi kokoomuslaisena odottaa vain suukuormaa ja lipoo huuliaan
Stubb yrittää toimia diplomatialla, eihän se toimi Trumpin kanssa kuin silloin kun se palvelee Trumppia. 😅
Kun ei ole mitään rajaa röyhkeydellä, kuten Trumpilla ei ole. On aivan turhaa pyrkiä vetoamaan mihinkään moraalisesti oikeaan. Ei Trump ymmärrä kuin oikean koukun. Ja päin näköä.
Miten ihmiset jaksaa jonkun hölmön kanssa lässyttää ja olla niin sivistyneitä moukan kanssa. Eikö he tajua ettei se ole toimiva tapa, se on vain ajanhaaskausta ja tekee pöljälle tietä helpommaksi, kun muut nöyristelee. Ihmettelen ihmisten jaloutta, multa olis menny jo käämit ja olisin sanonut Trumpille, suksi vittuun aikomuksinesi. Takas tulee korkojen kera, jos alat vittuilemaan.
Minkälaiset lihakset eurooppalaisilla on? Tai voit miettiä kenen teknologiaa käytit silloin kun tuon viestisikin kirjoitit.
Ainoa, joka Trumpia voi rajoittaa on edelleen mm. Mitch McConnell ja muut kaltaisensa. Ja en ole suuremmin huolissani etteikö niin tapahtuisi. Mutta he toimivat suunnillern niin kuin periaatteessa pitääkin: ajattelevat äänestäjiensä etua.
Mulle ihan sama Trumpin tekniikan pitkä sormi. Loppuu jos loppuu.
Grölannissa sen sijaan parasta alkaa varustautumaan.
https://youtu.be/wCvykj4QBOM?si=VE7ix1dqdIvIYmgo
Saahan sitä takaisin antaa, mutta Trumpiin ei silläkään ole mitään vaikutusta; ärsyyntyy vain entisestään, kun pikkuiset hyppii silmille.
Oikealla koukulla tarkoitin iskua mistä ei toivu. Ei suututa kun on ällintällin. Pois vallasta koko lapsentasolla oleva vanhus lapsi.
Diktaattoreita on ennenkin syrjäytetty, myrkytetty, lopetettu, miten nykyään ei uskalleta toimia.
No se on amerikkalaisten käsissä. Kaikki merkit viittaavat kyllä siihen, että Trump ei ole presidenttinä kauttaan loppuun. Sen verran laho vaivaa latvustossa.
Juu, toivottavasti osuu tällä kertaa. Huolihan siellä on kova jo miten USAn käy jos pöljä jatkaa pressana.
Pidän myös vaihtoehtoa todennäköisenä. Mutta silloin presidenttinä on Vance, joka ei ole henkilökohtaisesti paukutellut henkseleitä minkään sodan lopettamisella ja joka tuskin kaipailee rauhanpalkintoja. Toteuttaa vaan sitä mitä on luvannutkin, eli USA ei sotkeudu tarpeettomasti ulkomaiden asioihin ja fokus on Kiinassa. Eurooppa saa hoitaa asiansa keskenään.
Hänellä tuskin on yhtä pahaa muistisairauden oirekuvaa, kun Trumpilla. Alkaa Trumpin pää oehmenemään, kiusaaminen ja lapsellinen, älyvapaa touhu puhuu karua kieltä ettei Trumpilla ole enää pyykkistä eikä kognitiivista kapasiteettia edes koirankusettajaksi. Saati pressaksi.
Vancekin kyllä aika pöljältä vaikuttaa, mutta ehkä pienempi paha kuin Trumppi.
Ennemmin Trump, kuin Vance.
aivan pitäisi enemmän pitää huolta omasta kansasta ja kilometrien pitkistä lihajonoista, joissa ihmiset odottavat naudanlihaa, elinehtoa ihmiselle.
eikä huolehtia toisista... itsekkkyys ja ahneus...
Eurooppalainen todellisuudentajuttomuus on saavuttanut seuraavan harhaisuuden asteen.
Katsotaanpa mitä "Euroopalla" on ongelmina
1. Taantuva talous
2. Sotilaallinen heikkous
3. Turha byrokratia ja erilaiset kunnianhimoiset politiikat
4. Vihollinen sotimassa naapurivaltiossa
5. Tekninen riippuvuus Yhdysvalloista
6. Sotilaallinen riippuvuus Yhdysvalloista
7. Energiariippuuvuus milloin nyt kenestäkin
8. Vanheneva väestö + maahanmuutto
9. Vasemmistolaisuus
10. Hajanaisuus
11. Hölmö ulkopolitiikka
Plussapuolella on
1. Italialainen vasuri
2. Espanjalainen vasuri
3. Kalifornian kuvernööri
Huomaan, että plussat painavat niin kovasti, että kyllähän tällä pärjää ihan kivasti kovemmissakin väännöissä.
Osaako se edes golffata
Nuoli trumpin melan vartta,ja mielistelee vieläkin tyhmä juppi ääliöhän tekee mitä vain että pääsee etusivuille 🤫
minä lätkin jollain hmm jooh Silverlinen mailalla kaloille pelattavaksi palloja järveen, huonoja bolleja lätkin.
ystävällistä kaloille, voivat nekin pelailla golfia.
Nyt kannattaisi vaan kuunnella Trumpin puheita, katsoa miten muut reagoivat ja käyttäytyvät ympärillä. Ja sen jälkeen tehdä jonkinlaisia johtopäätöksiä missä mennään.
Unohtakaa ne toimittelijoiden analyysit ja kommentit. He ovat yhtä irrallaan todellisuudesta kuin eurooppalaiset poliitikot.
Ja kun Yhdysvallat vetäytyy Natosta, minkälaiset on Euroopan mahdollisuudet puolustaa itseään ja rajojaan? https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e376a3b7-1e58-4def-8dcc-3657a8ce7de2 Puolustaako humanitaarinen maahanmuutto tai kenties työperäinen? Wolttikuskien pataljoona vihreillä sähkömopoilla? Kebabia ja pitsaa rintamalle?
Miettikää, hyvät ihmiset oikeesti, minkälaiset lapaset olette äänestäneet päättämään euroopan asioista ja minkälaiset lapaset johtaa Eurooppaa kun maailma on muuttumassa aika radikaalisti.
Paljonkin olisi tehtävissä, mutta pelkään että mitään ei tehdä.
Koska jostain syystä tämä nykyinen todellisuupakoinen höperehtiminen on kuulemma se ainoa mahdollinen suunta.
Niinku esimerkiksi mitä olisi tehtävissä?
Toivottavasti tätä kommenttia ei kirjoittanut Teemu Selänne:)
Onneksi löytyy parempia asiantuntijoita
https://www.is.fi/urheilu/art-2000011764952.html?utm_source=facebook&utm_medium=toimitus-dlvr&fbclid=IwY2xjawPd9rxleHRuA2FlbQIxMQBzcnRjBmFwcF9pZBAyMjIwMzkxNzg4MjAwODkyAAEepLSTNJ0GNndoS1VP1j0aL93PQfGBm-VNzACRnoy9Fv3IpPrIfcNxPNa6L2M_aem_Pz59Af9LNo9k4VQ5ZvILEg
En äänestä juuri siksi, kun en löydä äänestettävistä muita kun lapasia. Silloin on ihan turhaa liikkua kotoa äänestämään. Suo siellä, vetelä täällä. Suomessa pitää politiikan muuttua aikalailla, että viittin äänestää.
Se ettei äänestä, pitäisi käsittää selkeenä kannanottona.
Se on hyvin selvä kannanotto.
Poliitikko ymmärtää sen lupana jatkaa kuten ennenkin.
Herää jo siitä kansallisromanttisesta kusetuksesta, mitään suomalaista rotua ei ole koskaan ollutkaan.
Nyt alkaa viimeistään olla aika ihmisten herätä todellisuuteen, jos jotain meinataan asioille tehdä. Trumpista voi olla mitä mieltä tahansa, mutta hän on aika tehokkaasti paljastanut kaikkien bluffin, erityisesti Euroopan eliitin. Euroopalla ei yksinkertaisesti ole mitään muuta vaihtoehtoa kuin myöntyä Yhdysvaltojen vaatimuksiin. Tai sitten ajautua tulevaisuudessa Kiinan tai Venäjän vaikutuspiiriin. Siinä on valinnan paikka. Halutaanko pitää länsimainen sivilisaatio kaikkineen sen tuomineen etuineen Yhdysvaltojen vasallina tai halutaanko ottaa takapakkia siitä tulemalla Kiinan ja Venäjän vaikutuspiiriin? EU:n päättäjät tuntien, ne tulee valitsemaan jälkimmäisen, koska ne ei ole tehneet ainuttakaan päätöstä mikä olisi eurooppalaisten hyväksi.
Noniin! Näyttää siltä, että Kanada on valintansa tehnyt.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2db16891-1b90-4ae5-998c-fea07efd17e6
stubul oli tennissukat ja housunlahkeet survottu sukkien sisään.
Sama sankarihaudalla seppeleen laskun aikana.
joku niin golfshop.. heiltä tilailin paljonkin juttuja.. golfcenter-nimellä taitaa olla... laatikollisiakin palloja ja juttuja..
NATOlla ei ole ollut Itä-Blogin katoamisen jälkeen muuta puolustettavaa kuin Golf-virta, ja jos ilmamuutos pääsee valloilleen katoaa Golf-virta, ja Trumpin & co. golfin peluut loppuu. Pelimies on erimies.
Viimeaikaisten tapahtumiin nojaten Suomen ja Yhdysvaltain välisiä sopimuksia tulisi harkita uudelleen käsiteltäviksi.
Oikeus omaan maahan, oikeus pidettävä muutoinkin omissa käsissä.
Poliittinen paine ei saa vaikuttaa oikeudellisiin päätöksiin.
"Yhdysvaltalaista sotilasta syytettiin raiskauksesta Suomessa – käräjäoikeus hylkäsi syytteen
Käräjäoikeus hylkäsi syytteen tahallisena tekona rangaistavasta raiskauksesta, koska miehen ei ollut näytetty loukanneen naisen seksuaalista itsemääräämisoikeutta tahallaan."
golf-virta vie aleksi-anteron pallon mennessään jos metsään eli jokkee ampuu
Stubb nousi eilen Davosissa harmaana seisomaan, Trumpin sättiessä hänen kaltaisiaan.
Se siitä kaveruudesta.
nappula tuhosi kirjoitelmani Golf-Rolf, Wladimir ja Widimer, venäläisiä kumpainenkin Putin ja Zelenski.
Widimer on ranskalaisten lastenohjelmassa 3 muskettikoiraa sheriffi, tariffi.