YleX: Jore ja Zpoppa eivät esiinny Emma-gaalassa

Anonyymi-ap

YleX: Jore ja Zpoppa eivät esiinny Emma-gaalassa

Musiikki|Rap-duon Zpoppa on tuomittu useista rikoksista.
Rasmus Ekström HS
12:16

Rap-duo Jore & Zpoppa ei esiinny Emma-gaalassa maaliskuussa, Yleisradion musiikkikanava YleX kertoo Instagramissa.

Kaksikon oli tarkoitus esiintyä Emma-gaalassa. He ovat myös gaalassa ehdolla vuoden yhtyeen ja vuoden tulokkaan kategorioissa.

Aiemmin tammikuussa uutisoitiin, että veljesduon Zpoppa, eli Cigalo Lubuma, on tuomittu vuosina 2013-2021 kuusi kertaa pahoinpitelystä. Yksi tuomiosta tuli törkeästä pahoinpitelystä. Lubumalla on tuomioita muun muassa kavalluksesta ja törkeästä rahanpesusta.

Kaksikon levy-yhtiö Kaiku Entertainment kommentoi Ylelle, että Zpopan rikokset ovat sovitettu, mutta yhtiö ottaa asian käsittelylle aikaa. Levy-yhtiö myös sanoo, ettei se hyväksy väkivaltaa missään muodossa tai tilanteessa.

Duo ilmoitti viime viikolla jäävänsä keikkatauolle.

Kaiku Entertainment ja Helsingin Sanomat kuuluvat samaan Sanoma-konserniin.

6

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      kyllä paleface saa 🤣

      • Anonyymi00002

        Hijh


    • Anonyymi00003

      RASISMIA !

      • Anonyymi00004

        Miksi Pallinaama ei ole noussut barrikaadeille puolustamaan, kaikkein heikoimmassa ja haavoittuvimmassa asemassa olevia ”muusikoita” julkisesti?


      • Anonyymi00005

    • Anonyymi00006

      Huumepoikia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe