Huono palveluko?

Anonyymi-ap

Täällä näkee toistuvasti kuinka morkataan työkkärin henkilökuntaa milloin mistäkin. Kai olette tehneet valituksen jos on ollut heikko asiakaspalvelu ja on kohdeltu väärin? Vai arveletko että se auttaa nillittää täällä? Luuletteko että työkkärin henkilökunta on keksinyt lait piruuttaan?

On tullut vastaan jos jonkinlaista tyyppiä, sekä ystävällistä ja ilkeää. Sille ei kukaan voi mitään että laki on laki ja niin pitää toimia kun virassa toimitaan. Mutta jos ei palvelu miellytä ja virkailija käyttäytyy huonosti niin ei kai mitä tahansa tarvi sietää? Valitusta vaan tekemään!

23

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jos joku kirjoitus koskee yhtä työkkärin työntekijää, niin ei se silloin koske kuin sitä yhtä. Turha tuntea syyllisyyttä toisen puolesta.

      • Anonyymi00002

        No tee siitä yhdestä valitus, mitä sitä tyhjää pillittömään!


    • Anonyymi00003

      Miksi en ole kertaakaan itse kokenut kyseistä ongelmaa virkailijan kanssa vaikka ollut työtön koronan alkuajoilta?
      Mitä olen tehnyt väärin kun en saa sitä ongelmaa asiaan?

      Omalla kohdallani kaikki on sujunut ok, vaikka ensimmäin tapaaminen olikin erikoinen kokemus jossa mitään tolkkua.
      "Asiantuntija" ei ymmärtänyt työkokemuksen sisältöä ja arvioi, että hankkisin lisää kokemusta ammattiini yli 40v jälkeenkin jollain oppisopimuksella...

      • Anonyymi00006

        On varmasti ymmärtänyt. Jos työkokemuksestasi ei ole mitään hyötyä enää....


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        On varmasti ymmärtänyt. Jos työkokemuksestasi ei ole mitään hyötyä enää....

        Miten tai miksi siitä ei ole enää mitään hyötyä?


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Miten tai miksi siitä ei ole enää mitään hyötyä?

        Ei nykypäivänä enää pärjää kilpailussa työpaikoista joskus vuosikausia sitten hankitulla tutkinnolla jonka ammatin tehtävät ovat jo melkein tyystin kadonneet.


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Miten tai miksi siitä ei ole enää mitään hyötyä?

        Olisin voinut olla se kouluttaja eikä työnhakija, taso on riittävä omalle osaamiselle ja sen tarpeille.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Ei nykypäivänä enää pärjää kilpailussa työpaikoista joskus vuosikausia sitten hankitulla tutkinnolla jonka ammatin tehtävät ovat jo melkein tyystin kadonneet.

        On työtehtäviä mikä ei olekkaan sitä papereiden pyörittelyä vaan sitä oikeaa osaamista!
        Ei sellainen oikeasti "vanhene" työstä, papereiden pyörittelyt ja rupattelupalaverit vanhenee.


    • Anonyymi00004

      Laki on, niin kuin sitä tulkitaan. Lakia myös kierretään ja rikotaan.

    • Anonyymi00005

      TE toimiston virkailijoilla on rahaa ja paljon

      Miksi he eivät jaa omaisuuttaan työttömille esimerkiksi maksamalla kaikille työttömille lahjoituksena 20€ kuukaudessa

      Mikse se jolla on paljon, ei anna sille jolla on vähän?

      • Anonyymi00007

        Työttömyyskorvaus on sitä varten.


      • Anonyymi00008

        Onhan minullakin rahaa ja omaisuutta mutta mitäpä sitä kenellekään jakelemaan. Ihan riittävästi veroja kerätään muitten elättämisen ja se saa riittää


      • Anonyymi00009

        Verojen muodossa tulee enemmänkin kuin 20€.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Työttömyyskorvaus on sitä varten.

        Kaikki eivät saa työttömyyskorvausta, esim jos työkkäri sanoo että olet yrittäjä


    • Anonyymi00010

      Aina on mulle oltu ihan ystävällisiä ja neutraaleja.

    • Anonyymi00013

      Yleensä virkailijat ovat olleet ihan asiallisia.

      Sitten tuli yksi jota en nyt ala tarkemmin kuvailemaan. Aikani yritin tulla toimeen hänenkin kanssa, mutta lopulta oli pakko valittaa suoraan hänen esimiehelle. Meni nopeasti vaihtoon koska pystyin todistamaan nämä ilkeilyt.

      • Anonyymi00014

        Mikä oli oma osuutesi väittämääsi kohteluun, tuskin kukaan yksin alkaa riitelemään.? Väitän että olet pullikoinut jotenkin ja laistanut velvoitteistasi työnhakijana ja virkailija on tehnyt sen mikä lakien puitteissa on mahdollista ja pakko


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Mikä oli oma osuutesi väittämääsi kohteluun, tuskin kukaan yksin alkaa riitelemään.? Väitän että olet pullikoinut jotenkin ja laistanut velvoitteistasi työnhakijana ja virkailija on tehnyt sen mikä lakien puitteissa on mahdollista ja pakko

        Voit toki väittää mitä vain ja minäkin toivoisin että tapaus olisi ollut noin yksinkertainen. Omaa toimintaa on helpompi korjata kuin toisen.

        Vaikka meillä Suomessa yleensä pystyy luottamaan viranomaisiin, niin hekin ovat vain ihmisiä. Nyt kohdalle sattui ihminen ja tilanne, jossa tämä ei pystynyt myöntämään tekemäänsä virhettä. Mutta kuten sanoin, niin esimiehensä korjasi tilanteen. Tilanne selvisi lopulta ihan hyvin, mutta sitä se ei olisi tehnyt pelkällä nettihuutelulla.


      • Anonyymi00018

        Juu, on noissa virkalijoissa isoja eroja. Osa tosi symppiksiä ja auttavaisia, jotkut syyllistävät heti ja jopa naljailevat.


    • Anonyymi00019

      Kelalla esiintyy samanoloista sakkia. Pyrkivät sotkemaan monin tuin täysin yksinkertaiset asiat.

    • Anonyymi00021

      Esimies ei tavattavissa. Ei halua olla tekemisissä "asiakkaiden" kanssa. Vaarini sanoi kerran, ai olet siellä toimistossa. Johtaja on superkommari.

    • Anonyymi00022

      Jos uskallat tehdä valituksen asiattomasta työvoimavirkailijasta siitä se ilo vasta alkaakin. Pääset sellaisen ammattikunnan silmätikuksi jonka ammattisairaus on jo lähtökohtaisesti ala- arvoinen asenne työttömiä asiakkaita kohtaan. Ainakin kun puhutaan alhaisesti koulutetuista pitkäaikaistyöttömistä. Ilmeisesti työllisyyspalveluihin töihin pääsyn ensisijainen vaatimus onkin ala- arvoinen asenne työttömiä ihmisiä kohtaan. Aina siellä on vastassa joko työtäntä asiakasta avoimesti pilkkanaan pitävä spede tai sitten avointa halveksuntaa ja pyhää vihaa "siipeileviä ideologisesti työttömiä" kohtaan uhkuva kyrpäotsa joka on onnistunut aivopesemään itsensä uskomaan että työttömät ovat työttömiä omasta halustaan koska köyhyys ja yhteiskunnan oksennuspussina eläminen on niin ihanaa.

      Työllisyyspalveluiden AINOA funktio on työllisyyspalveluissa toimivien tekotyöllistäminen säännöllisellä työttömien nöyryyttämisellä. Työllisyyspalvelut eivät ole koskaan edistäneet työttömien työllisyyttä. Päinvastoin työllisyyspalvelut ovat sabotoineet satojen tuhansien tavallisten suomalaisten työmarkkina- arvon avoimilla työmarkkinoilla.

    • Anonyymi00023

      Kerran minulle mainostettiin YTK:tä eli Loimaan kassaa. Kuuluuko virkailijalle, mihin kassaan työtön kuuluu?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1581
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1001
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      912
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      886
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      770
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      766
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      341
      707
    9. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      706
    10. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      702
    Aihe