Fluoripitoisempi hammastahna?

Anonyymi-ap

Etsinnässä hammastahna, jossa olisi enemmän fluoria kuin 1450ppm. Tämä 1450ppm on yleinen monessa hammastahnassa. Ilmeisesti on saatavilla hammastahnaa jossa fluoria on 5000ppm mutta tämä vaatii reseptin tai suosituksen hammaslääkäriltä.

Eli hammastahna jossa fluoria yli 1450 ja alle 5000ppm.

Ongelma tosiaan reikiintyvät hampaat ja erityisen kuiva suu, sylkirauhaset vahingoittuneet.

3

208

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Periaatteessa ja käytännössä fluori vahvistaa hampaan apatiittia, muodostaen fluoriapatiittia. Luonnostaan hampaan apatiitti on hydroksiapatiitti -muodossa. Fluoriapattiitti on kovempaa kuin hydroksiapatiitti. Ongelmaksi asia saattaa muodostua jos hampaaseen muodostuu eri kovuisia vyöhykkeitä jotka aiheuttavat heikomman murtumista.
      Fluoridi "varastaa" hampaan pinnan hydroksiapatiitilta hydroksi-ryhmä ja korvaa sen fluorilla. Markkinoilla on myös reminirisoivia hydroksiapatiitti-hammastahnoja, jos luonnollisempi kemia innostaa.

      • Anonyymi00003

        Tutkimatta saattaa olla että jos dentiini eli hammasluu paljastuu, kuinka käy odontoblastien eli luusolujen prosessien eli ulokkeiden prosessoiman uusdentiinin, jos vastassa onkin fluoriapatiittia. Saattaa hyvinkin käydä että seuraa prosessiongelmia ja luusolu "lyö hanskat tistkiin". Se siitä hampaasta ja root canal!


    • Anonyymi00002

      Duraphat-hammastahna on vapautettu reseptiltä. Saa apteekista. Siinä on 5000 ppm fluoria.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1029
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      852
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      586
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      585
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      46
      557
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      29
      523
    7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      516
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      515
    9. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      513
    10. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      508
    Aihe