Mitä sitten?
"Moni maailman järvi ja joki on niin pilalla, ettei niitä voi enää edes kunnostaa
Maailman on alettava sopeutua aikaan, jolloin monia vesilähteitä ei enää ole, YK varoittaa."
"Moni maailman järvi ja joki on niin pilalla, ettei niitä voi enää edes kunnostaa
Maailman on alettava sopeutua aikaan, jolloin monia vesilähteitä ei enää ole, YK varoittaa."
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sipilä halusi yksityistää Suomen puhtaat vedet, mutta Talvivaara päätyikin sotkemaan muutaman kainuulaisen järven peruttamattomasti.
puhtaan veden yksityistäminen saa vapaamuurariporvareiden kärjen märäksi.
Heitetään rahaa kankkulan kaivoon niin vesi paranee? YK on suuri vitsi. Lähteköön sieltä toimistostaan puhdistamaan niitä jokia ja vesistöjä.
tyydytkö rapaveteen? Kohta näemme knasan valelluksia ja väestön vaihtoa puhtaan veden perässä
Ranskassa Seine puhdistettiin,se herätti raivoa niin paljon että "pskanna Seineen" kampanja piti oikein julistaa somessa.
Aina se on kohta.
Ota pää pois pyllystä. Se on nyt mm. Teheranissa ja useana kesänä Italiassa on saanut sakon auton pesemisestä.
"Maailma on ajautumassa vesikonkurssiin, varoittaa YK:n tuore raportti. Monet makean veden lähteet ovat tuhoutumassa pysyvästi.
Jo nyt lähes kolme neljästä ihmisestä elää alueella, jossa on pulaa vedestä. Syynä ovat ilmastonmuutos, saasteet ja veden ylikulutus.
Äärimmäisenä seurauksena Iran harkitsee pääkaupunki Teheranin evakuointia, koska vesi uhkaa loppua sieltä kokonaan."
Suomessa ainakin pestään autoja juomakelpoisella vedellä. Samoin kastellaan nurmikoita.
Teollisuus käyttää juomakelpoista vettä tolkuttomat määrät.
Miksi tälle asialle ei tehdä mitään?
Mitä asialle mielestäsi pitäisi tehdä? Suomessa ei ole pulaa vedestä joitakin pieniä alueita lukuun ottamatta. Suomessa ongelma on lähinnä infra, eli putkistojen kunto ja ikä. Maailman mittakaavassa juomakelpoista vettä menee Suomessa isojen jokien kautta mereen yli 1000 kuutiometriä sekunnissa!
Pitääkö siitä huolimatta olla idiootti
Suomalaisten pitää aloittaa veden säästäminen koska jossain maailmalla on kuivia paikkoja. Parhaiten se toteutuu ankaralla vesiverolla.
tai veden yksityistämisellä vrt. Caruna.
Grönlannin jäätiköissä on vettä kyllä riittämiin...Jäävuori hinaukseen ja myydään rättipäille!
Kyllä puhdas vesi loppuu, jos juodaan ja kustaan enemmän kuin sataa.
Suomesta ei lopu, kunhan vaan laitetaan piikkilangat, miinat ja konekiväärit rajalle.
osa syynä on, kun uskontoa käytetään synnytysautomaatteina sekä tykinruokana.
Muslimienemmistöisissä maissa on liikaa ihmisiä neliökilometriä kohti.
Tällöin ruuan tuotantoon ei riitä maata. Myös koraanin vääränlainen tulkinta johtaa huonoihin tekoihin.
Yhden lapsen politiikka on hillinnyt väestön kasvua edes hieman. Tämä on pieni kommunismin hyöty.
Jeesus käveli vesien päällä. Siksi loppuu: Kiittää Herraa; tulee kohta, JEESUS
Maailma hukkuu paskaan, mikä kehitetään sekä käytetään liiaksi synteettisiä proteeinin lähteitä.