Rakkaus

Anonyymi-ap

Kun asetan pisteen tämän merkkijonon perään, on kulunut noin vartti siitä, kun rakkaus päättyi.

Heti rakkauden päätyttyä en oikein ensin tiennyt missä olin. Mikään ympärilläni ei vaikuttanut tutulta. Ulkoa kuului kolinaa ja liikenteen ääniä. Saattoi olla talvi ja kolinan aiheuttaja lumiaura.

Tästä hetkestä eteenpäin kaikki loksahtelisi paikoilleen arjen tavoin: etsisin ensin valoa pimeyteen, sitten vaatteeni. Pukisin päälleni ja ruokkisin minua tuijottavat silmät. Keittäisin kahvia ja katselisin keittiön ikkunasta kadulle. Muutama harva jo kulkisi jalkakäytävällä pidellen käsilaukkunsa hihnasta tiukasti kiinni hansikoidulla kädellä katse seuraavassa askeleessa mieli monta askelta edellä. Toiset saattaisivat odottaa valojen vaihtumista vihreäksi taputellen rattiin musiikin tahtiin.

Miljoonat yhä nukkuvat. On sunnuntai.

Otan kiinni varpaistani ja haukottelen. Unet kohmettavat jäsenet, mutta vapauttavat mielen.
Olen ollut pitkällä, kaukana ja lähempänä kuin osaan kuvitella. Olen kahminut hiekkaa rannoilta käsiini ja antanut sen valua sormien lomista pois.

Mitä kämmenille rantahiekan seasta jäi, niin se oli yllättävää. En olisi voinut sellaista keksiä valveilla. Ainoastaan unessa voi löytää hiekasta ennen niin punaisia, nyttemmin kuivia, ruusun terälehtiä.

Asetin pääni takaisin tyynylle. Silmät vierelläni vaikuttivat pettyneiltä.
Jokin ei nyt mene oikein, hän saattoi ajatella.


(hihitystä)

0

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

        SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
        Maailman menoa
        188
        5153
      2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

        anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
        Ikävä
        81
        3676
      3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

        Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
        Maailman menoa
        8
        3413
      4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

        Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
        Maailman menoa
        62
        3132
      5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

        "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
        Maailman menoa
        36
        3101
      6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

        Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
        Maailman menoa
        41
        2326
      7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

        Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
        Suomalaiset julkkikset
        104
        2285
      8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

        Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
        Ikävä
        30
        2142
      9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

        Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
        Maailman menoa
        76
        2110
      10. Mitä saa sanoa?

        Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
        80 plus
        92
        2059
      Aihe