Koska olen mielestäni silmien suurkuluttaja, enkä mikään älyllinen olento, jollainen osaa yhdistellä pisteitä pimeydessä vastauksien tähden, enkä aina jaksa kuunnellakaan mitään, niin sorrun vain katselemaan.
Katselijan rooli on hieman samanlainen kuin on yleisön. Joka hetki tapahtuu jotain katsottavaa, seurattavaa tai muistiin tai merkille pantavaa.
Tällä kertaa se oli neiti Varis.
Nimesin hänet neiti Varikseksi juuri äsken. En ole koskaan aiemmin tavannut häntä. Hän käveli bulevardilla roikottaen olallaan trendikästä kangaskassia ja oli kiireisen oloinen. Tämä kaikki tällainen oli hyvin tavallista täällä. Ei mitään ihmeellistä. Ei mitään nähtävää.
Mutta se oli nähtävää ja ihmeellistä, että neiti Varista seurasi parikymmenpäinen mustanpuhuva lintuparvi. Ne olivat variksia. Ne pyrähtelivät bulevardin oksilta seuraaville hänen jäljessään.
Katselin tätä ihmeteosta kahvikuppini yli.
Linnut seurasivat jalankulkijaa.
Ja juuri silloin näin neiti Variksen. Ymmärsin hänet.
Hihkaisin riemusta.
(hihitystä)
Neiti varis
8
118
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Hyvä tarina.
- Anonyymi00002UUSI
Todellisuus on lähitienoolla Hitchcock:mainen. Naakkooja. Nak-nak-nak. G-duurissa.
Varis raa-a raa-a g-mollissa. Huono kuoro.
Mutta, kun ne lähtevät ksikkiin suuntiin parvena, käsi on laitettava kasvojen eteen.
Lintutautia ilmassa.
Vilma
- Anonyymi00003UUSI
parvi siellä parvi täällä
- Anonyymi00004UUSI
Tjaa, oli aika jolloin tuntui että lauma korppeja leuhotteli kantapäillä ja voi olla että parvi naakkojakin pyrähteli siinä liepeillä, mahdollisesti pari mukaan eksynyttä varistakin, mekkala ainakin oli melkoinen :D
- Anonyymi00005UUSI
Mjoo
Yleensä tulisi olla niin että kun katsotaan, niin tulisi katsoa kaikki.
Neiti Variksen profiilikassilla oli omituinen muoto.
Tämä ihmetytti heti.
Kun nainen (tms) lataa kassiinsa tavaroita, niin ne yleensä muistuttavat kirjoja, salikamaa tai läppäriä (noin muodoiltaan).
Mutta neiti Variksen säkki oli täynnä linnunruokaa. Ilmankos kummallinen egobägin muoto havahdutti.
(hirn) - Anonyymi00006UUSI
"Sain juuri korvanapista tiedon että neulansilmät 6€/laaki".
-vaskoolijavatupassi - Anonyymi00007UUSI
Kerran parvekkeelle tuli talitintti. Älykkyydellään samaa kaliiberia hirnujan kanssa.
- Anonyymi00008UUSI
Näissä sinun jutuissa mielenkiintoista on just se, ettei koskaan tiedä tarua vai totta.
Sorrun taas tähän ja kysyn sinulta jotain.
Oliko neiti Varis viehkeä näky vai enempi sellainen Yksin kotona -elokuvasta tuttu hahmo?
-keinovaginamies-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit345227Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984516Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483819KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1372977Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112500Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182028Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231900
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459