KORTISTOON KORTISTOON LIITY SINÄKIN...

Anonyymi-ap

Suomessa työttömyysaste on pysynyt korkeana vuonna 2025 heikon suhdanteen vuoksi, ja lokakuussa 2025 työttömiä oli 276 000, mikä on 48 000 enemmän kuin vuotta aiemmin. Työttömyys on kasvanut sekä suomalaistaustaisten että maahanmuuttajien keskuudessa, ja ulkomaalaisten työttömyys on pitkittynyt. Työttömyyden odotetaan kääntyvän laskuun vuoden 2025 lopulla.
Suomalaisten ja maahanmuuttajien työttömyys 2025
Kokonaistyöttömyys: Lokakuussa 2025 työttömyysaste oli 9,6 %, kun se vuotta aiemmin oli 8,1 %.
Maahanmuuttajien työttömyys: Maahanmuuttajien työttömyys on kasvanut, mutta myös heidän työllistymisensä on lisääntynyt. Heinäkuussa 2025 ulkomaalaisten työttömien osuus kaikista työttömistä oli 20,2 %.
Työllisyyden kehitys: Vaikka maahanmuuttajien työttömyys on noussut, esimerkiksi Etelä-Hämeessä ulkomaalaisten työttömyys väheni neljällä prosentilla kesäkuussa 2025 verrattuna vuodentakaiseen.
Ennuste: Työ- ja elinkeinoministeriön mukaan työllisyyden odotetaan kääntyvän kasvuun vuoden 2025 lopussa ja työttömyyden laskevan 9,3 prosenttiin.
Maahanmuutto on lisännyt työvoiman tarjontaa, mikä on osaltaan vaikuttanut työttömyysasteen kehitykseen heikossa suhdanteessa.
Tiedot perustuvat vuoden 2025 työllisyyskatsauksiin ja ennusteisiin.

0

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

        Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
        Maailman menoa
        60
        7512
      2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

        valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
        Maailman menoa
        123
        2936
      3. Minkälaisen viestin

        Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
        Ikävä
        142
        1776
      4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

        saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
        Maailman menoa
        65
        1649
      5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

        Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
        Maailman menoa
        115
        1458
      6. Miten voit olla niin tyhmä

        että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
        Tunteet
        167
        1404
      7. Missä vaiheessa

        Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
        Ikävä
        131
        1153
      8. Millaisena uskot

        Kaivattusi kokevan tunteensa?
        Ikävä
        77
        853
      9. Kyriake=Kirkko

        Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
        Kaste
        47
        802
      10. Mitä haluat eniten

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        52
        745
      Aihe