Porvari-Hesari rääkyy taas Marinin perään

Anonyymi-ap

93

359

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kun Marin teki tämän kaaoksen siis YKSIN tarkoitin yllä: Siis Antti Rinne ei tähän Ilmari tai iimasto roskaan olisi mukaan lähtenyt

      Tai rääkynyt alaisilleen kuten osaamaton Marin

      • Anonyymi00043

        Marinin kaudella talouskasvu oli EU-tasolla, nyt EU:n huonoin.

        Marinin kaudella työttömyys oli EU-tasolla nyt EU:n huonoin

        Marinin kaudella työllisys oli mittaushistorian korkein, nyt miinuksella. Rinteen-Marinin kaudella 117 000 3uutta työllistä.

        Marinin kaudella kriiseissä (pandemia ja energiakriisi) otettiin vähemmän velkaa kuin nyt. Nyt velkaantuminen on selvästi EU:n ja Suimen historian pahinta 2024-2025 33,1 mrd€ (15,3 mrd€ + 17,8 mrd€) tuo vuoden 2å25 velanotto 17,8 mrd€ uusi vuosikohtainen SE.

        Marinin kaudella köyhyys ja pienituloisuus kasvoi vähemmän kuin nyt

        Marinin kaudella työttömyysturvamenot, asumistukimenot ja toimeentulotukimenot laskivat, nyt ne kaikki ovat nousseet, perustoimeentulotukikulut 2024 15% ja 2025 21%

        Marinin kaudella konkurssit normilukemissa nyt 2024 ja 2025 korkeimmat 30 vuoteen

        Kaikki on tällä oikeistohallituskaudella paskottu, mutta "Marinin syy".


      • Anonyymi00045

        HS on kaupallisena mediana oikeisto-omisteinen kuten iltapaskatkin, joten nyt tuutataan masinoidun "häirintäkohun" päälle lisää paskaa demarien päälle. 6%:n puoluegallup-railo pitää sulkea.


      • Anonyymi00046

        Kuluttaja ei kuluta työttömyyden tai sen pelon ja työttömyysturvan sekä sosiaaliturvan leikkausten sekä niille joutumisen takia joten "Marinin syy", marinhan ne leikkeli, eiks vaan?


      • Anonyymi00053

        Näin juuri. Marin, Marin, Marin. Sanoma Oy:n kahden päälehden olkinukke. Käytetään jatkuvasti Suomen ongelmien suurimpana aiheuttajana. Mutta samaan aikaan näissä tämän yhtiön lehdissä unohdetaan, tarkoituksellisesti, että pandemian alkaessa näyttämään talttumisen merkkejä, oli Suomen talous toipumassa pandemiasta Euroopan huippuvauhtia. Kiitos mm. hallituksen tukitoimien. Sitä onnea kesti valitettavasti vain niin kauan, kunnes Putin teki hyökkäyksensä, nosti energian hinnan, korot ja inflaation. Siihen loppui se lento.

        Tässäkin pääkirjoituksessa, joka edustaa lehden virallista linjaa, näkyy mihin suuntaan lehti on kallellaan. Ei, se ei ole neutraalisti keskellä. Niin kuin juuri luitte, oikeiston vika on lähinnä ollut se, että se ei ole torpannut riittävän tarmokkaasti vasemman laidan politiikkaa.

        Orpon hallitus on harjoittanut politiikkaa, jonka tulokset ovat olleet jo etukäteen tiedossa. Huonossa hapessa oleva potilas ei parane kuristamalla. Samaan aikaan kasvutoimiksi naamioidut hyödyttömät veronkevennykset ovat vain olleet lähinnä alijäämää kasvattavia toimia. Räikein esimerkki tästä on yhteisöveron alennus. Menee lyhentämättömänä osinkoihin.

        Orpon ja Purran jäljiltä välillä epäilee, miten on heidän äidinkielemme ymmärrys. Tavalliset suomalaiset sanat ovat saaneet heidän suussaan alkuperäiseen nähden päinvastaisen merkityksen. Sen verran pahasti ovat puheet ja teot olleet ristiriidassa.


      • Anonyymi00061

        Vuonna 2023 julkisen sektorin osuus kaikista työllisistä oli Suomessa selvästi Pohjoismaiden pienin. Voisimme siis validisti väittää, että kaikissa Pohjoismaissa julkinen talous on kansantalouden kokoon nähden maksajilleen liian raskas. Eivät taitaisi muissa Pohjoismaissa uskoa.

        Jos haluamme ylläpitää pohjoismaista hyvinvointivaltiota, niin siitä on maksettava. Tanskassa kerätään vuosittain veroina ja työeläkemaksuina summa, joka suhteessa bruttokansantuotteeseen on noin 10 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vastaava summa Suomessa.

        Suomen julkisen talouden alijäämä on tällä hetkellä noin 4 % bruttokansantuotteesta eli todellista veroastetta ei tarvitsisi nostaa edes lähellekään Tanskan tasoa päästäksemme tasapainoon. Veroasteen pienikin nosto on kuitenkin hankalaa, kun lähes kaikki meistä on saatu uskomaan Suomen huippukorkeaan verotukseen ja sen haitallisuuteen. Leikkaamme mieluummin itsemme kuoliaaksi. (Kommentit, A. Pääkkönen)

        Oikeiston veropopulismi on velkaantumisen juurisyy ja nyt vielä suurituloisten ja yhteisöverojen velkavetoisen laskemisen ohella perintöverot pitäisi poistaa. No oikeisto saa hyvinvointivaltion alasajettua juuri velkaannuttamalla maan. Oikeiston veronkiertovelkatalous on kestämätön tie.


      • Anonyymi00065

        Voi persu parkaa.


      • Anonyymi00080

        Koska saamme Lindtmanin Antin ja Kaikkosen Antin punamullan lopettamaan tämän tuhopolitiikan ja hyvinvointivaltion alasajan oikeiston veropopulismilta ja ankeuttavalta leikkauspolitiikalta, joka on blokannut myös kotimaan kysynnän kulutuksen.


    • Anonyymi00002

      voin tuoda tähän mukaan vuoden tapahtumat.
      Naishallitus

      100€ miljoonaa liikennemerkkitarrohin


      Uniper - Uusivirran PENIS vei voiton ohhhoohohohoh

      • Anonyymi00013

        Niin tosiaan, persut ja kokoomus päättivät vaihtaa liikennemerkit sukupuolineutraaleiksi, maksoi mitä maksoi.


      • Anonyymi00034
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Niin tosiaan, persut ja kokoomus päättivät vaihtaa liikennemerkit sukupuolineutraaleiksi, maksoi mitä maksoi.

        Rahaa on 🤣


      • Anonyymi00047

        Usein sanotaan ettei asioita pitäisi liiaksi yksinkertaistaa, mutta tällä kertaa uskallan kuitenkin niin tehdä. Suomen talouden aivan ylivoimaisesti suurin ongelma ja koko homman juurisyy on se ettei pieni ja keskituloisten ostovoimasta ole huolehdittu. Liian pienet palkankorotukset suhteessa inflaatioon, väärin kohdistettu verotus, yleisen ALV-korotus 25,5%:iin EU:n toisiksi korkeimmaksi toisen oikeistopersustanian Orbanin Unkarin jälkeen, piiloverot, jne ja jne. Kuinkahan huonosti Suomessa täytyy ruveta menemään ennen kuin tästä asiasta pystytään puhumaan rehellisesti?


      • Anonyymi00066

        Liikennemerkit suunniteltiin Sipin aikana.


      • Anonyymi00067
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Niin tosiaan, persut ja kokoomus päättivät vaihtaa liikennemerkit sukupuolineutraaleiksi, maksoi mitä maksoi.

        Aivan.


    • Anonyymi00003

      hallituksen mokailut valtionvelkojen nostoineen Marinin syy. Antti Rinne ei olisi lähtenyt mukaan ilmasto valeeseen

      • Anonyymi00008

        Tätähän ne nämä hallituspuolueet ovat yrittäneet jankuttaa kaiken aikaa.


      • Anonyymi00048

        Alkaa näkymään yhä enemmän näitä hallitusta puolustelevia kirjoituksia, vaalityö on jo vahvassa käynnissä mediassa, niin iltapäivälehtien kuin muidenkin. Tätä saadaan lukea yli vuosi reilusti, kuinka hallitus on tehnyt sittenkin hyvää työtä, olivatpa kansalaiset mitä mieltä tahansa, näin se meillä toimii.


    • Anonyymi00004

      Hesaria ohjataan Hakaniemestä 2026.

    • Anonyymi00005

      Yllättävä käänne Hesarin mädättäjämyönteisessä journalismipolitiikassa.

      Jokainen tietää, että Marin aloitti talouden luisukauden vuonna -22, kun velkaraha loppui ja rahalla pystytetyt korttitalot romahtivat.

      Niitä eväitä syödään edelleen.

      • Anonyymi00014

        höpö höpö. Marinin pm-kaudella verotulot kasvoivat.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        höpö höpö. Marinin pm-kaudella verotulot kasvoivat.

        Menot kasvoivatpaljon enemmän kuin verotulot.

        Ja kun korttitalo luhistui, alkoi alamäki joka jatkuu vieläkin.

        Lue aloituksen linkki.


    • Anonyymi00006

      Harva muistaa enää, että sukupuolineutraalit liikennemerkit ja kivihiilivoimaloiden kieltäminen ovat persujen tekosia.

      • Anonyymi00029

        Missä persut, siellä vihreä politiikka.


      • Anonyymi00069

        Näin oli.


    • Anonyymi00007

      Marinin "rahaa on" ja sitähän olikin jaettavaksi oikein maailmanlaajuisesti, niin sieltähän se alkoi.
      Lähti tupakanvastaista velkafyrkkaa johonkin vitun vinkuintiaan, yx pimiäidioottikin sai pullarahaa sata tonnia... kyl kannattaa olla ex krpuministerin miniä. Missäs paska, jos ei rattailla. Koronasulkukin takasi yhden elinkeinon loppumisen.

      • Anonyymi00010

        Hyvä kommentti avaukseeni ,kiitos
        +1


      • Anonyymi00015

        Marin ei ole ollut päättämässä kehitysapukohteista. Eikä BF:n rahanjaosta.


    • Anonyymi00009

      Persut pettää aina, vai miten se vanha kansa sanoikaan?

      • Anonyymi00016

        Demarit pettää vaalien jälkeen Maanantaina
        Noin mummini sanoi kun Marin erosi


      • Anonyymi00070
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Demarit pettää vaalien jälkeen Maanantaina
        Noin mummini sanoi kun Marin erosi

        Voi mummia.


    • Anonyymi00011

      Nykyhallitus on saanut Sannan hallituksen näyttämään siltä mitä se oli, lastentarhalta. Sanna oli kuin lastentarhan tyttöjen pomo, se ilkein tyttö.

      • Anonyymi00017

        Nykyinen hallitus näyttää hullujen huoneelta.


      • Anonyymi00049

        Tämä on taas tätä valtavirran taloustieteen pörssiyhtiön pääkirjoittajan hatusta vedettyä heittelyä,jossa minimivaltio on hyvästä, julkinen sektori pahasta ja vain yksityinen tuotanto on kannattavaa. Valitettavasti vaan koko 2000-luvun alun Kokoomus, keskusta tai perussuomalaiset ovat miehittäneet valtiovarainministeriötä ja Suomen BKT:n kasvu romahtanut suhteessa verrolli-pohjoismaihin, vaikka Suomessa kokonaisveroaste, palkat ja julkinsen sektorin palvelut ovat alhaisimpia. Koronastakin selvittiin paremmin kuin muut Euroopan maat tukemalla yrityksiä, jotka työllistivät palkansaajia ja jotka maksoivat takaisin veroja. Tämä hallitus on mennyt Hesarin moodiin ja luvannut vähentää velkaantumista sekä lisätä työpaikkoja, vaan miten on käynyt? Leikkaamalla julkisista hyvinvointipalveluista kansalaiset voivat huonommin, kuulemme jatkuvasti leikkausten seurauksista esimerkiksi yksityisistä vanhustenpalveluista, hyvinvointialueilta ihmisiä ajetaan työttömiksi, eniten sairauseläkkeelle hakeutuva mielenterveysongelmaiset ovart nuoret, työttömyys on lisääntynyt ainakin 50.000 henkilöitä, joista yli puolet ovat pitkäaikaisia, hallinnon työllisyyspalvelut ja niitä tukevat toimet ovat romahtaneet - ihmiset eivät uskalla kuluttaa, kun heiltä on viety alta hyvinvointivaltion yhteiskuntaturva, vaikka sen vuoksi veroa maksais - eivät eläkeläisetkään paljon lisää kuluta, kun eläkkeet nousivat 0,8 %.

        Vaan keskituloisille ja rikkaille annetaan verohelpotuksia, yrityksiltä, usein kannattamattomilta, ylläpitäviltä ja elämäntapayrittäjiltä ei leikata mitään ja heidän eläkkeitäänkin maksavat palkansaajat suuremman osan.
        Tässä on koko nykyhallituksen ideologian ydin, "vain yksityisyrittäjyys on tuottavaa", vaikka sen tuotosta suurin osa revitään huono-osaisten selkärangasta ja maksetaan osinkoina laiskoille rikkaille, sitä ei sijoiteta tki-kehittämiseen tai investointeihin, tai 1950-luvun matalan jalostusasteen talousrakenteen uudistamiseen. Ei ihme, että Suomi velkaantuu näillä opeilla.


      • Anonyymi00071

        Ilkein on Purra.


      • Anonyymi00072
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Nykyinen hallitus näyttää hullujen huoneelta.

        Ja myös on sitä.


      • Anonyymi00073
        Anonyymi00049 kirjoitti:

        Tämä on taas tätä valtavirran taloustieteen pörssiyhtiön pääkirjoittajan hatusta vedettyä heittelyä,jossa minimivaltio on hyvästä, julkinen sektori pahasta ja vain yksityinen tuotanto on kannattavaa. Valitettavasti vaan koko 2000-luvun alun Kokoomus, keskusta tai perussuomalaiset ovat miehittäneet valtiovarainministeriötä ja Suomen BKT:n kasvu romahtanut suhteessa verrolli-pohjoismaihin, vaikka Suomessa kokonaisveroaste, palkat ja julkinsen sektorin palvelut ovat alhaisimpia. Koronastakin selvittiin paremmin kuin muut Euroopan maat tukemalla yrityksiä, jotka työllistivät palkansaajia ja jotka maksoivat takaisin veroja. Tämä hallitus on mennyt Hesarin moodiin ja luvannut vähentää velkaantumista sekä lisätä työpaikkoja, vaan miten on käynyt? Leikkaamalla julkisista hyvinvointipalveluista kansalaiset voivat huonommin, kuulemme jatkuvasti leikkausten seurauksista esimerkiksi yksityisistä vanhustenpalveluista, hyvinvointialueilta ihmisiä ajetaan työttömiksi, eniten sairauseläkkeelle hakeutuva mielenterveysongelmaiset ovart nuoret, työttömyys on lisääntynyt ainakin 50.000 henkilöitä, joista yli puolet ovat pitkäaikaisia, hallinnon työllisyyspalvelut ja niitä tukevat toimet ovat romahtaneet - ihmiset eivät uskalla kuluttaa, kun heiltä on viety alta hyvinvointivaltion yhteiskuntaturva, vaikka sen vuoksi veroa maksais - eivät eläkeläisetkään paljon lisää kuluta, kun eläkkeet nousivat 0,8 %.

        Vaan keskituloisille ja rikkaille annetaan verohelpotuksia, yrityksiltä, usein kannattamattomilta, ylläpitäviltä ja elämäntapayrittäjiltä ei leikata mitään ja heidän eläkkeitäänkin maksavat palkansaajat suuremman osan.
        Tässä on koko nykyhallituksen ideologian ydin, "vain yksityisyrittäjyys on tuottavaa", vaikka sen tuotosta suurin osa revitään huono-osaisten selkärangasta ja maksetaan osinkoina laiskoille rikkaille, sitä ei sijoiteta tki-kehittämiseen tai investointeihin, tai 1950-luvun matalan jalostusasteen talousrakenteen uudistamiseen. Ei ihme, että Suomi velkaantuu näillä opeilla.

        Kiitos !


    • Anonyymi00012

      Artikkeli, johon tekijät eivät ole kehdanneet nimiään laittaa näkyviin, on valheellisia ja järjettömiä väitteitä täynnä. Aivan kuten oikeiston soopa aina on.

      "Validi vastaväite on, että Suomen julkinen talous on kansantalouden kokoon nähden maksajilleen liian raskas"

      Joka johtuu siitä, että "kansantalouden" koko on pienempi kuin naapureissamme. Joten eipä sitten muuta kuin supistetaan myös julkinen talous reippaasti pienemmäksi ja ihmetellään, miksi vähänkään koulutetut muuttavat pois kehitysmaasta.

      "Edellinen hallitus teki parhaansa ajaakseen julkisen sektorin etuja – vaikka sitten yksityisen sektorin kustannuksella."

      Ja sitten todellisuus: nykyisen hallituksen aikana julkisen sektorin työntekijämäärät ovat kasvaneet, mikä tarkoittaa, että se on tapahtunut yksityisen kustannuksella.

      Missähän Marinin hallitus muuten ajoi julkisen sektorin etua yksityiseen nähden? Terveydenhuollossa jonkin verran, alentamalla hoitojen kelakorvauksia ja pyrkien vähentämään yksityisiä SOTE-alueiden palveluidentarjoajana. Kun nyt sitten katsotaan, missä ne vanhukset kuolee hoidon puutteeseen, niin AINA on kyseessä yksityinen palvelujentarjoaja.

      Kun Erja Yläjärvestä tuli Hesarin pomoja, ei ollut vaikea arvata, mihin se johtaa. Hesari ei nykyään kelpaa edes wc-paperiksi. Laatulehdestä on tullut täysin mitätön ja tarpeeton.

    • Anonyymi00018

      Demarit pettää vaalien jälkeen, vai miten se Marinia äänestänyt kansa sanoikaan?

    • Anonyymi00019

      Huomaa, että Zyskowicz on päässyt sairaalasta.

      Selvästi siellä on hoidettu ihan väärää vaivaa.

    • Anonyymi00020

      Sannan hallitus aikoi tehdä rajuja leikkauksia, mutta perui ne aina kansansuosion takia. Eipä auttanut sekään vaaleissa.

      Kansa rakastaa suoraselkäisiä rehtejä poliitikkoja, SDP ei täytä enää kriteerejä.

      • Anonyymi00027

        Persut nyt ei ainakaan täytä kriteerejä!! Siis suoraselkäisyydestä.


      • Anonyymi00050

        Marinin hallituksen syyttely voi olla perusteltua, jos pitää kaikkea koronaan liittyvää turhana. Mutta nykyhallituksen puolueet lähes koko muun eduskunnan kanssa hyväksyivät niin ne, kuin melkein kaiken muunkin velanoton, vaikka kokoomus olisi ottanut enemmänkin velkaa yritystukiin. Joten se argumentti ei puolla Orpon hallituspolitiikkaa lainkaan.

        Hallituksessa selitetään työttömyyden syyksi sitä, ettei talous ole päässyt nousuun. Sitä eivät monet toimittajatkaan heiltä jostain syystä tivaa, miksi talouskasvu ei ole Suomessa alkanut, eikä hallituksen suunnasta sitä vapaaehtoisesti kerrota. Mieluummin vedotaan globaaliin taantumaan ja Ukrainan sotaan, siihen, joka vaikuttaa muihinkin Euroopan maihin, niihin, jossa talouskasvu ja työllisyys ovat aivan eri tasolla kuin Suomen.

        Sen sijaan "hyvän hallitusohjelman" mukaiset "rakenteelliset uudistukset", jotka tarkoittavat pääosin tulonsiirtoja köyhiltä rikkaille ja vallansiirtoa työntekijöiltä työnantajille, ovat keskeinen vaikuttaja taloustaantuman jatkumiselle ja työttömyydelle.

        Seuraavaksi hallituksen suunnasta puhutaan myöhemmin toteutuvista "dynaamisista vaikutuksista". Sillä viitataan ns trickle down -talouteen, jossa rikkaiden pöydistä valuu murusia köyhänkin syötäväksi. Kaikki kansainväliset tutkimukset ja kaikki kokemukset maailmalta kertovat, että tuo ajatus on silkkaa hölynpölyä. Varakkaille ja yrityksille suunnattu veronalennukset eivät vaikuta valtiontalouteen tai heikentävät sitä, mutta eriarvoisuuteen sillä on vahva vaikutus.

        Mutta asiantuntijoitahan hallitus ei kuuntele ideologiaansa toteuttaessaan.

        Mitä muuta perusteluja hallitukselle enää jää kuin ihan oma toiminta, jonka seurauksena ollaan siinä missä ollaan? Eipä paljonkaan. Viimeisenä syyllisenä hallitus vihjailee, että kansa ei tajua kuluttaa. On itsestään selvä, että hallituksen rakentama epävarmuus ja myrkyttämä ilmapiiri saa kansalaiset varautumaan vielä pahempaan, mm työttömyyteen, joka saattaa kohdata lähes kenet tahansa.


    • Anonyymi00021

      Mutta miksi persut mamuttavat Suomea?

      • Anonyymi00087

        Työvoimapulan vuoksi.


    • Anonyymi00022

      Kokoomusmedia on alkanut panostamaan voimalla demarien mollaamiseen laajalla rintamalla. Vaalit ovat vain reilun vuoden kuluttua.
      Onko reilusta pelistä kysymys?

    • Anonyymi00023

      Mutta persjen ansiosta meillä on nyt sukupuolineutraalit liikennemerkit.

      Jopa Lieksan Hatunkylässä olleet ehjät kaksi bussipysäkin merkkiä vaihdettiin uusiin.

      • Anonyymi00028

        Onko Hatunkylässä jotain vihattavaa?


      • Anonyymi00032
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        Onko Hatunkylässä jotain vihattavaa?

        Ei ole, mutta vimpan päälle olevat merkit bussipysäkeillä.


    • Anonyymi00024

      Kun on harjoitettu ideologisin perustein väärää talous- ja suhdannepolitiikkaa, kankea järjestelmä ei muuta kurssia kuin vaihtamalla aatesuunta vastakkaiseen. KYSE ON VIRHEIDEN KORJAAMISESTA, EI IDEOLOGIOIDEN PAREMMUUDESTA.

      • Anonyymi00025

        Hölmöläiste peitto siis pelastaa kansan porvariahnureilta ja herrasväen omahyväisestä, huikentelevaisesta herkkähipiäisyydestä.


      • Anonyymi00059

        Pääkirjoituksen tarkoitus on tukea oikeiston ja varakkaiden aloittamaa kampanjaa tuloerojen kasvattamiseksi. Kirjoituksessa ei puututtu ollenkaan verotukseen, jonka muutokset tämän hallituksen toimesta ovat mittavia. Siirtämällä veronkevennyksillä 4 miljardia euroa rikkaiden tileille, se viedään samalla pois kotimaisesta kulutuksesta pörsseihin ja luksustuotteisiin.

        Ensin kaikkein pienituloisimmilta viedään ihmisarvoisen elämän perusteet, mikä rikkoo myös Suomen perustuslakia. Suomessa keskiluokka ja kaikki palkansaajat maksavat kohtuuttoman suuren osan valtion verotulosta liikevaihtoveron muodossa. Tämä vähentää kotimaista kysyntää. Suoria veroja tulee kohdistaa varakkaimpaan 10 % ja yrityksiin paljon nykyistä enemmän.

        Seuraava väite koskee terveydenhuoltoa ja julkisten toimijoiden ja yksityisen suhdetta. Oikeisto väittää, että julkinen sektori on Suomessa liian suuri ja sitä pitää vähentää. Tätä väitettä ei kuitenkaan perustella mitenkään! Miksi sen pitäisi olla niin? Kansalaisten ja kansantalouden kannalta kokonaan julkinen terveydenhuolto on halvin ja luotettava ratkaisu. Terveydenhuolto tulee tarjota omakustannushintaan ilman liikevoittoa. Tänään isot ylikansalliset yhtiöt tuottavat Suomen yksityiset terveyspalvelut ja vievät vuosittain satojen miljoonien voitot ulkomaille. Verratkaa vaikka laboratorioiden ja kuvantamisten julkisia ja yksityisiä hintoja toisiinsa. Jos Suomessa olisi näin, se olisi menetys ylikansallisille rahastoille.

        Uskon ja toivon, että SDP palauttaa suurimman osan toimeentulotukien leikkauksista ja korottaa roimasti kaikki pääomatuloverolajeja sekä poistaa kaikki näihin liittyvät porsaanreiät kuten esim. listaamattomien osakkeiden vähennykset. Paras korjaus olisi poistaa pääomaverotuksesta oma verokanta kokonaan ja palata yhteen progressiiviseen verokantaan ja samalla palauttaa omaisuusvero. Lopuksi Suomen hallitus lahjoittaa yli miljardi euroa yritystukia kannattavien yritysten omistajille. Nämä tulee lakkauttaa.


      • Anonyymi00086
        Anonyymi00059 kirjoitti:

        Pääkirjoituksen tarkoitus on tukea oikeiston ja varakkaiden aloittamaa kampanjaa tuloerojen kasvattamiseksi. Kirjoituksessa ei puututtu ollenkaan verotukseen, jonka muutokset tämän hallituksen toimesta ovat mittavia. Siirtämällä veronkevennyksillä 4 miljardia euroa rikkaiden tileille, se viedään samalla pois kotimaisesta kulutuksesta pörsseihin ja luksustuotteisiin.

        Ensin kaikkein pienituloisimmilta viedään ihmisarvoisen elämän perusteet, mikä rikkoo myös Suomen perustuslakia. Suomessa keskiluokka ja kaikki palkansaajat maksavat kohtuuttoman suuren osan valtion verotulosta liikevaihtoveron muodossa. Tämä vähentää kotimaista kysyntää. Suoria veroja tulee kohdistaa varakkaimpaan 10 % ja yrityksiin paljon nykyistä enemmän.

        Seuraava väite koskee terveydenhuoltoa ja julkisten toimijoiden ja yksityisen suhdetta. Oikeisto väittää, että julkinen sektori on Suomessa liian suuri ja sitä pitää vähentää. Tätä väitettä ei kuitenkaan perustella mitenkään! Miksi sen pitäisi olla niin? Kansalaisten ja kansantalouden kannalta kokonaan julkinen terveydenhuolto on halvin ja luotettava ratkaisu. Terveydenhuolto tulee tarjota omakustannushintaan ilman liikevoittoa. Tänään isot ylikansalliset yhtiöt tuottavat Suomen yksityiset terveyspalvelut ja vievät vuosittain satojen miljoonien voitot ulkomaille. Verratkaa vaikka laboratorioiden ja kuvantamisten julkisia ja yksityisiä hintoja toisiinsa. Jos Suomessa olisi näin, se olisi menetys ylikansallisille rahastoille.

        Uskon ja toivon, että SDP palauttaa suurimman osan toimeentulotukien leikkauksista ja korottaa roimasti kaikki pääomatuloverolajeja sekä poistaa kaikki näihin liittyvät porsaanreiät kuten esim. listaamattomien osakkeiden vähennykset. Paras korjaus olisi poistaa pääomaverotuksesta oma verokanta kokonaan ja palata yhteen progressiiviseen verokantaan ja samalla palauttaa omaisuusvero. Lopuksi Suomen hallitus lahjoittaa yli miljardi euroa yritystukia kannattavien yritysten omistajille. Nämä tulee lakkauttaa.

        Omaisuusverossa ei ole paljon järkeä, sillä rikkaidenkaan köyhdyttämisessä ei ole mieltä. Riittää, että verotetaan tuotosta. Yhteen veronkantaan siirtymiseen tulisi liittyä mahdollisuus jaksottaa pääomatulot paljon pidemmille ajoille kuin nykyään, ja soveltaa sitä kaikkiin pääomatuloihin, jolloin erilaisia varauksia ei välttämättä tarvitsisi juuri ollenkaan.

        Vika on siinä, että vaikka kannatan sinänsä tuollaisia muutoksia, en uskalla äänestää vasemmistoa, enkä välttämättä demareitakaan, koska pelkään heidän tosiaan lähtevän sille ryöstölinjalle, jota ainakin Vasemmisto ja Vihreät ovat julkisuudessakin esittäneet.

        Vastakkainasettelun kärjistäminen on johtanut siihen, että kumpikin poliittinen puoli tekee aika typeriä omalla tavallaan äärimmäisiä päätöksiä, ja joskus motiivina näkyy olevan yrittää vahingoittaa toista osapuolta. Vähän väliä on palstaltakin saanut lukea, kuinka sosiaaliturvan leikkaukset kuulema "lopettavat vasemmistolaisten kirjoittelun, kun ne joutuu menemään töihin", vaikka työpaikat eivät ole lisääntyneet ja työttömyys on vain kasvanut. Tai että "kyllä kadulla istuskelu loppuu kun leikataan tuet", mikä sekin on aivan silkkaa hevonulostetta. Sosiaalituet eivät vaikuta mitään aktiivien aktiivisuuteen, mutta vaikeuttaa suunnattomasti tukia oikeasti tarvitsevien elämää,

        Oikeistolaisuus on nykyään pelkkää roskaväen ja vankila-apinoiden mölinää, jossa ei enää ole mitään järkeä. Persut ovat kunnostautuneet siinä eniten, mutta eipä kokoomuskaan kauas jälkeen jää. Vihreät ovat aina olleet äärimmäisyyspuolue ja jossain määrin Vasemmistokin, toivottavasti demarit sentään pitäisivät yllä järjellistä keskilinjaa. Kepusta siihen ei enää näytä olevan.


    • Anonyymi00030

      Yllätys Hesarilta eikä vaikuta Yläjärven kirjoitukselta vai onko Erja tutustunut faktoihin.

      • Anonyymi00052

        Hesari on näemmä valinnut trumpilaisen linjan. Trump syyttää jatkuvasti Bidenin hallintoa, Hesari on liittynyt Marinin hallituksen syyttäöjien. Näin unohdetaan edellisen hallituksen toimintaympäristö, korona-aika ja Venäjän hyökkäys Ukrainaan, Natoon liittyminen ja se tuomat kustannukset.
        Korona-aikana Marinin hallitus ohjasi valtavasti rahaa yrityksille mukamas koronasulkujen aiheuttamista tappioista. Tuo velka on yrityksillä.edelleen maksamatta.
        Hesari osallistuu jo seuraavien vaalien mielipidemuokkaukseen. Tämä Orpon pesu hallituksensa taitamattomuudesta on vain yksiteema. Viikkokausiahan on jo kaiveltu demarien ”huutamista avustajilleen”. Hesarin kantti sen sijaan ei riitä kokoomuksen, persujen käyttöytymisen kuvaamiseen. Kuka uskoo, että eduskunnassa räyhäävät, somessa riehuvat pilkkaajat ja valehtelijat ovat kilttejä kuoripoikia.


    • Anonyymi00031

      Tunnen empatiaa pääministereinä toimivia kohtaan. Eivät he ole koskaan mistään päättäneet, vaan ohjailleet pelkästään päättäjiä, siis mukana olleita eduskuntaryhmiä niiden johtajien kautta.

    • Anonyymi00033

      See vot häpens Petterille vain potku persiile!

    • Anonyymi00035

      Marinin huulipuna hallitus oli täyttä kuraa. Nykyinen Orpon oikeisto hallitus kusee myös. Seuraava hallitus.. Pelottava ajatus... Maahanmuutto ei ainakaan Suomea rikastuta eikä pelasta, koska tänne on jo nyt tullu niin paljo lössiä, että meijän kaikkien pitäis olla jo miljonäärejä jos pitäis paikkansa, mutta eipä oo näkyny lanttiakaan.

      • Anonyymi00036

        Muuta sinä ruikuttamaan muaalle!


    • Anonyymi00037

      Eihän tämä hallitus kerro mitään faktoja suomen talouden tilasta, ainoastaan valheita.

      • Anonyymi00040

        Ei abstraktia käsitettä edes kannata selittää.

        Tärkeämpää on kuinka äänestäjät voivat.


    • Anonyymi00038

      Suomi on luisunut Euroopan peränpitäjäksi.

    • Anonyymi00039

      Totta kai nykyinen fasistihallituksemme on syyntakeeton kaikkeen, ja kaikki on aina edellisen hallituksen syytä! Mutta persu pettää aina.

      • Anonyymi00041

        Suurin osa on Marinin syytä.
        Ihan samoin kuin Ukrainen sota ja tuhot ovat Putinin syytä vaikka Putinin tilalle tulisi joku toinen. Ei historia miksikään muutu.


      • Anonyymi00051

        Semmonen hallituksen puolustuspuheenvuoro Hesarilta. Ei tarvitse arvailla pääkirjoittajan puoluekantaa. Johan nämä sanavalinnat kertoo kaiken "tämän hallituksen kohdalle sattunut työttömyyden kasvu" ym.

        Edellisen hallituksen velanottoa kritisoidaan vaikka silloin osui korona ja Ukrainan sota alkoi. Tämän hallituksen toistaiseksi vuosi vuodelta kasvava uuden velan määrä on vain joku mitätön pikkuasia.


    • Anonyymi00042

      Vai muka ennätyksellinen velanotto 33,1 mrd€ kahdessa vuodesaa 2024-2025 (15,3 mrd€ + 17,8 mrd€) Marinin hallituksen syytä 🤣 EU:n korkeimmaksi saatu työttömyys ja sen miljardikulut eivät vaikuta, tai kauhukabinetin luoma kulutuksen jarru, joka vähentänyt verotuloja 1,5 mrd€:lla ja saanut Suomen talouskehityksen EU:n huonoimmaksi ja konkurssit korkeimmiksi 30 vuoteen vuosina 2024 ja 2025. Omista media, niin omistat näköjään totuuden, tai ainakin voit propagoida sen mieleiseksesi.

      • Anonyymi00044

        100 000
        AA-


      • Anonyymi00054

        Kerron sinulle nyt asian jonka olen kertonut aikaisemminkin. Silti jatkat vaan valheellisen propagandasi levittämistä ja niin teet tietysti jatkossakin.

        Mutta kerron silti yhden asian.

        Marin lisäsi pysyvästi valtion vuosimenoja 25 miljardia. Jos nyt on -24-15 otettu velkaa 33 miljardia, kattaa se 66% lisääntyneistä kuluista (2 x 25 mrd) jotka Marin aiheutti. Eli taloudenhoito on ollut aivan ilmiömäisen hyvää, kun on 50 miljardin kuluista selvitty 33 miljardilla.

        Kehottaisin sinua laittamaan alla olevan linkin talteen, mutta en tee sitä koska sinua ei kiinnosta miten asiat todellisuudessa on.

        https://www.veronmaksajat.fi/tutkimus-ja-tilastot/suomen-verot-ja-menot/valtion-tulot-ja-menot/#59769115


      • Anonyymi00062
        Anonyymi00054 kirjoitti:

        Kerron sinulle nyt asian jonka olen kertonut aikaisemminkin. Silti jatkat vaan valheellisen propagandasi levittämistä ja niin teet tietysti jatkossakin.

        Mutta kerron silti yhden asian.

        Marin lisäsi pysyvästi valtion vuosimenoja 25 miljardia. Jos nyt on -24-15 otettu velkaa 33 miljardia, kattaa se 66% lisääntyneistä kuluista (2 x 25 mrd) jotka Marin aiheutti. Eli taloudenhoito on ollut aivan ilmiömäisen hyvää, kun on 50 miljardin kuluista selvitty 33 miljardilla.

        Kehottaisin sinua laittamaan alla olevan linkin talteen, mutta en tee sitä koska sinua ei kiinnosta miten asiat todellisuudessa on.

        https://www.veronmaksajat.fi/tutkimus-ja-tilastot/suomen-verot-ja-menot/valtion-tulot-ja-menot/#59769115

        TÄYTTÄ PASKAA

        Ministeriön budjettipäällikkö Mika Niemelä kertoo asiasta Helsingin Sanomien haastattelussa.

        Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion vuotuisia pysyviä menoja noin kolme miljardia euroa eikä noin 11 miljardia euroa, kuten VTV sanoi.


      • Anonyymi00063
        Anonyymi00062 kirjoitti:

        TÄYTTÄ PASKAA

        Ministeriön budjettipäällikkö Mika Niemelä kertoo asiasta Helsingin Sanomien haastattelussa.

        Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion vuotuisia pysyviä menoja noin kolme miljardia euroa eikä noin 11 miljardia euroa, kuten VTV sanoi.

        Katso se taulukko. Siellä puhutaan ihan toista kuin mitä puolueellinen virkamies sanoo.


      • Anonyymi00076
        Anonyymi00063 kirjoitti:

        Katso se taulukko. Siellä puhutaan ihan toista kuin mitä puolueellinen virkamies sanoo.

        Niemelä on joo vassari. Lue tuosta, en lue veropopulistien lobbareita lainkaan.

        https://yle.fi/a/74-20195212


      • Anonyymi00081
        Anonyymi00076 kirjoitti:

        Niemelä on joo vassari. Lue tuosta, en lue veropopulistien lobbareita lainkaan.

        https://yle.fi/a/74-20195212

        Älä odota koksupersutilta lukutaitoa 😁


      • Anonyymi00082
        Anonyymi00062 kirjoitti:

        TÄYTTÄ PASKAA

        Ministeriön budjettipäällikkö Mika Niemelä kertoo asiasta Helsingin Sanomien haastattelussa.

        Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion vuotuisia pysyviä menoja noin kolme miljardia euroa eikä noin 11 miljardia euroa, kuten VTV sanoi.

        Nimenomaan näin. VTV vääristeli lukuja OrpoPurran painostuksesta, VM korjasi luvut. Samoin OrpoPurra lisää pysyviä menoja.


      • Anonyymi00084
        Anonyymi00081 kirjoitti:

        Älä odota koksupersutilta lukutaitoa 😁

        Ei näy erottavan EK:n tiltua virkavastuullisesta.


    • Anonyymi00055

      Talousoikeiston satusedät taas äänessä.

    • Anonyymi00056

      Marinin hallitus on ollut vuosia ollut medialle fanituksen kohde.

    • Anonyymi00057

      Hallituksen kaaduttava ja tolkun punamulta Antti Lindtmanin ja Antti Kaikkosen johdolla pelastamaan hyvinvointivaltiosta se mikä vielä tän tuhon jälkeen pelastettavissa on.

    • Anonyymi00058

      Vielä jutussa on tarkoituksenmukaista epämääräisyyttä Marinin hallituksen velanotosta. Esitetään, että Marinin hallitus “ otti holitittomasti velkaa” se enempää erittelemättä, sille sellainen erittely olisi vaikeaa. Velkaa otettiin suurelta osi koronan aiheuttamien taloushäiriöiden korjaamiseksi. Hallituksen korona-ajan suorat yritystuet (business subsidies) olivat noin 1,46 miljardia euroa, jotka auditoinnissa kohdennettiin yrityksille koronakriisin vaikutusten lieventämiseksi. Eipä silloin yritykset kietäytyneet tästä rahasta kansakunnan edun vuoksi.

      • Anonyymi00060

      • Anonyymi00085
        Anonyymi00060 kirjoitti:

        Tästä näet ihan itse mitä on tapahtumut.
        Korona maksoi THL:n mukaan 5 miljardia. Mutta koronalla Marin ratsasti ottaakseen velkaa mininkertaisesti lähinnä ideologisiin hankkeisiin.

        Marin velkaannutti Suomea 40 miljardia ja lisäsi pysyviä kuluja 25 miljardia.

        https://www.veronmaksajat.fi/tutkimus-ja-tilastot/suomen-verot-ja-menot/valtion-tulot-ja-menot/#6bf1d77a

        OrpoPurra velkaannuttaa Suomea +60 miljardilla eurolla ja ilman pandemiaa jolloin pienemnällä velanotolla pelastettiin ihmishenkiä yrityksiä ja Etlan mukaan yli 40 000 työpaikkaa, Rinteen-Marinin kaudella luodun 117 000 uuden työpaikan lisäksi (TEM).


    • Anonyymi00064

      Se on porvarien tapa. Varsinkin persujen. Kova paniikki molemmilla.

    • Anonyymi00074

      Marin oli pahimman mahdollisen luokan tunari.
      Ay- ukot vielä neuvoivat umpisurkeita ohjeita tyhjäpää tyttelille.
      Total Katastrof !!

    • Anonyymi00075

      Marin oli niin tyhmä, että kuvitteli nollakoron aikana otettujen lainojen pysyvän ikuisesti nollakorkoisina. Markkinoiden korkotason nousu on nyt nostanut valtion korkomenoja, jotka olivat jo 3,2 miljardia euroa vuonna 2024 ja nousevat lähes viiteen miljardiin vuoteen 2029 mennessä.

    • Anonyymi00077

      Pääkirjoitus oli talousoikeiston satuilua alusta loppuun. Näkyy että HS on okkeisto-omisteinen kaupallinen media: "Sen lauluja laulat, jonka leipää syöt" pätee siis edelleen. Eikö "häirintäkohun" mustamaalauskierros riittänyt, vaan 6%:n kannatuskuopan takia kokokoomusta pitää avittaa vielä muilkakin valheilla.

      • Anonyymi00078

        Joka ikinen tutkimus ja näyttö vastaa tuota "satuilua".


      • Anonyymi00079
        Anonyymi00078 kirjoitti:

        Joka ikinen tutkimus ja näyttö vastaa tuota "satuilua".

        Vain oikeistoideologia, ei muu. Sillä on saatu myös velanotto, talous, työllisyys, kulutus ym. paskottua.


      • Anonyymi00083
        Anonyymi00079 kirjoitti:

        Vain oikeistoideologia, ei muu. Sillä on saatu myös velanotto, talous, työllisyys, kulutus ym. paskottua.

        Kaikki ne ovat lähtöisin Marinin kelvottomasta valtionhoidosta. 90-luvun lamasta tiedetään, että juuri mikään ei korjaannu yhdessä vaalikaudessa, ainoastaan merkkejä käänteestä parempaan voi huomata. Mutta korjaantuminen kestää kauan.

        Ja jokainen oppositiopuoluekin on myöntänyt, että asoiden korjaamiseen ei yksi vaalikausi riitä. Siksi se velkajarrukin tehtiin, että saataisi vaalikausien yli menevää jatkuvuutta.


      • Anonyymi00088
        Anonyymi00083 kirjoitti:

        Kaikki ne ovat lähtöisin Marinin kelvottomasta valtionhoidosta. 90-luvun lamasta tiedetään, että juuri mikään ei korjaannu yhdessä vaalikaudessa, ainoastaan merkkejä käänteestä parempaan voi huomata. Mutta korjaantuminen kestää kauan.

        Ja jokainen oppositiopuoluekin on myöntänyt, että asoiden korjaamiseen ei yksi vaalikausi riitä. Siksi se velkajarrukin tehtiin, että saataisi vaalikausien yli menevää jatkuvuutta.

        höh, velkajarruun jouduttiin nykyhallituksen täydellisen epäonnistumisen takia. Orpopurran hallituksen virheitä ei mikään uusi hallitus pysty enää korjaamaan.


      • Anonyymi00089
        Anonyymi00088 kirjoitti:

        höh, velkajarruun jouduttiin nykyhallituksen täydellisen epäonnistumisen takia. Orpopurran hallituksen virheitä ei mikään uusi hallitus pysty enää korjaamaan.

        Täysin ja kokonaan Marinin syytä se velkajarru.


      • Anonyymi00090
        Anonyymi00089 kirjoitti:

        Täysin ja kokonaan Marinin syytä se velkajarru.

        Sulla on jarruraita housuissas 🤣

        Vaalikausi on max. 4 vuotta. Sen aikana joko kiihdytetään tai jarrutetaan, ellei sitten päätetä polkea paikallaan.


    • Anonyymi00091

      Kokoomus haluaa laskea palkkoja (Etla palkkamaltti), koska se on suomalaisten työläisten vihollinen. Se on ainoa puolue joka haluaa leikata suomalaisten palkkoja. Kokoomus ei ymmärrä että palkkojen nousu on talouden kasvua ja kehitystä.

      Kokoomus saa suuria summia vaalirahaa yrityksiltä ja siten yritykset saavat vaikutusvaltaa vaaleissa, vaikka yrityksillä ei ole edes äänioikeutta vaaleissa. Kokoomus ei aja ihmisten asiaa. Kokoomus valehtelee että kun yrityksillä menee hyvin niin ihmisillä menee hyvin. Niin hyvin ei yrityksillä tule koskaan menemään, että ne vapaaehtoisesti heruttaisivat ihmisille jotain omistaan.

      Kokoomuksen ajatus on täydellisen väärä. Ihmiset voivat hyvin kun heidän huolia kuunnellaan ja asioita hoidetaan ihminen edellä. Siihen kuuluu yhteiskunta ja talouden mukana yrityksetkin. Ihminen on kuitenkin se tärkein.

      Etla: Julkisen talouden sopeuttaminen vaatii palkkamalttia ja yli hallituskausien ulottuvaa ohjelmaa
      https://www.etla.fi/ajankohtaista/uutiset-ja-tiedotteet/julkisen-talouden-sopeuttaminen-vaatii-palkkamalttia-ja-yli-hallituskausien-ulottuvaa-ohjelmaa/

      Haluaako Etla=elinkeinoelämä=kokoomus vielä enemmän talouden ja kulutuksen jarrua? Hullujako ne on?

      • Anonyymi00092

        On ne työläiste vihollisia kokoomuksessa 😫


      • Anonyymi00093

        Roskaväki voisi mennä töihin ja kuluttaa sitten palkkarahansa.

        Tässä kulutuksen lisäämis -vaatimuksessa on aina se että vastikkeetonta rahaa pitäisi jakaa roskaväelle lapiokaupalla. Menköön töihin hankkimaan sitä kulutusrahaa.


    • Anonyymi00094

      Sipilän hallitus myi Nestettä 860 milj eurolla.
      Sipilän hallitus myi yhteensä 2.452 miljardilla valtion omaisuutta ja osti
      valtiolle omaisuutta 1.025 mrd:lla.
      Nettomääräisesti siis 1.427 myyntejä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3025
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      121
      2049
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1379
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe