K-kauppias haastattelee

Anonyymi-ap

K-Marketin kauppias on saanut idean. Palkata 14-17 vuotiaita kesätöihin 10-15 henkilöä. Hakemuksia tulee varmasti satoja. Kauppias sanoo, että aikoo kutsua nämä kaikki haastatteluun, koska haluaa tarjota haastattelun kokemuksen.

Mielestäni yhtäkään turhaa haastattelua ei tulisi järjestää. Saa nyt sitten nuoret traumaattisen kokemuksen heti nuorena kun ei saanutkaan mennä kivaan paikkaan töihin. Yksi luultavasti itkee pettymystä muutaman päivän, toinen pari viikkoa ... ja kaikki päätyvät vihaamaan sitä firmaa. Jos jotain toivon, että elämässä ei olisi ollut, niin turhat työpaikkahaastattelut.

3

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joopa joo. Nyt työhaastettelukin on traumatisoiva pettymys. Elämä on pettymyksiä ja oppimista elämään niiden kanssa. Hyssyttelemällä asiat eivät korjaannu mihinkään.

    • Anonyymi00001

      Koko työnhaku hommat työlästä ja kovaa hommaa. Ihmisten energiaa pitäisi käyttää työn tekemiseen eikä turhan työlääseen paikkojen hakemiseen. Paskaa hommaa pidemmän päälle kun ei duunia tule.

      K-kauppias haluaa ikävyyttä mahdollisimman monelle hakijalle kun saavat kokemuksen luulla että pääsevät, eivätkä pääsekään. Tuossa on jo 5 hlön heitto siinä, palkataanko 10 vai 15 henkilöä.
      Toki haastattelukokemustakin on hyvä saada kun vaan sen työnkin joskus saisi. Paikkoja ei nyt tällä hetkellä ole!

    • Anonyymi00002

      Noin nuoret voisi arpomalla valita. Olisi nopeaa.. Onhan se tietenkin kiva työ kauppiaalle päästä viikon ajan haastattelemaan ihmisiä rutiininomaisten töiden sijaan. Kenenköhän pussista menee sekin aika...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      27
      19497
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      75
      6482
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      28
      6126
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      98
      5925
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      5779
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      100
      5668
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      5093
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4777
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      60
      4134
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3745
    Aihe