Jossain Turun sanomissa oli juttu, jossa joku asiantuntija sanoi, että virusturvaa ei enää tarvita tietokineissa ja on täysin turha.
No onko asian laita nyt sitten oikeasti näin? Minulla menee näet F-Securen lisenssi maaliskuussa vanhaksi, joten onko sen päivitys nyt sitten tarpeetonta?
Tarvitaanko virusturvaa vielä?
11
284
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jos on turha niin jätä virusturva pois . Minä uskon että on entistä tärkeämpi .
Tarvii. Mä menin windows kymppi koneella pariks minuutiks nettiin. Ja oli siinä virusohjelman perustaso. Niin heti sen jälkeen on tullu roskapostia tuutin täydeltä ja puhelinmyyjät soittelee jatkuvasti.
- Anonyymi00003
Ei mulle ole käynyt noin, vaikka win10 koneella netissä olen.
Puhelinmyyjät välillä soittelee, mut en ole edes vastanut puhelinmyyjien soitteluun.
Silloin, kun olen vastanut, niin olen sanonut EI kiitos, kun myyjä on alkanut myyntimaratonin.
Metsälehden kauppias kauppasi metsälehteä, johon sanoin, ettei lehtitilausta saa vähenyksiin, kun ei ole metsänmyyntituloja.
Sitä myyjä innostui ja alko tuputtamaan toista tarjousta, johon sanoin EI kiitos, eikä myyjä edes kuunnellut, vaan kortti ääntään, niin punaista luuria vaan korvaan, sinne jäi pälpättämään tyhjälle luurille.
- Anonyymi00002
Mahtoiko olla asiantuntija iltalehdestä lainassa, se kun tuntuu tietävän kaiken mahdollisen :D
Tarve riippu suuresti siitä missä surfailija seikkailee, en jättäisi virustorjuntaa pois - Anonyymi00004
Kyllä muista kondoomit
- Anonyymi00005
Tuossa on kirjoitus virhe. Ei siis kirjoteta kondoomit van kondomit!
- Anonyymi00006
Virvaa pitäis olla turun tietokoneissa. Virvatulet on huonoi.
- Anonyymi00007
Eikös koko ajan ole hoettu, että kaikkien pitää päivittää win11 vanhaan tietokoneeseen tai hankkia uusi win11 tietokone, muuten tietoturva on vaarassa, eikä win10 tietokonetta saa käyttää, koska se altistaa haittaohjelmille ja viruksille.
Sehän jo kertoo sen, että win11 on myös virustorjunta ohjelma, eikä erillistä virustorjuntaa tarvita.
Eivät vanhat toimivat tietokoneet mitään romuja ole. Moni on heittänyt win10 tietokoneensa roskiin vain sen takia, että sitä ei voi käyttää, kun siinä ei ole win11.
Miksi se roskiin pitää heittää, siihenhän voi asentaa Linux käyttöjärjestelmän, eikä edes tarvi pelätä, että jos asennus epäonnistuu, jos on kerran tietokoneen roskiin heittämässä, niin silloin voi tietokoneella tehdä mitä vaan, jos se kuitenkin menee roskiin.
Mniä käytän win10 tietokonetta, jossa on virustorjunta ohjelma, kaapissa on win7 tietokone ja on myös win8 tietokone ja XP läppäri.
XP läppäri on niin hidas, ettei sitä ole pitkiin aikoihin käytetty, mut siihen voisi asentaa linux, jos jaksaa, Jos Turussa asuvalla ei ole virusturvaa tietokoneessa tai älypuhelimessa, niin on varmaa, että Matti ja Teppo soittelevat jatkuvasti. Ennen vanhaan olis varmaan tullu tekstiviestiä Ilkka Kanervalta. =D
- Anonyymi00008
Hah hah!
Kyllä virusturva on hyvä olla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911117
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa115926- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 76658
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74621Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54566Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48549- 72483