Toimiks teillä?

Siis tää sivu eilen? mä en saanu kommentteja läpi, jäi pyöriin vaan. Eli en saanu vastattua, mutta kiitos vastauksista, luin kyllä ne.

Tänään ei toiminu mikään muukaan. piti pöydän jalat maalata. mutta ruosteenestomaali oli kuivunu purkkiin ja millä mä tonne pakkaseen uusia oisin hakenu. No onneks oli spreitä, mutta sekin oli vanhaa. vaikka kuinka vispasin. Niin ruikki pisaroita siitä suuttimesta. No lopulta se kuula siellä purkissa irtos ja sai auttavasti sekotettua. mutta vähän väliä ruikki pisaroita ja loppui kokonaan. no sain muutaman sekunnin mittasina suhauksina lopulta maaliin. Katoin sitten, niin vuodelta 08 oli maali, ettei ihme että vähän takkus. Huomena näkee sitten onnistuko oikein?

12

394

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rikki oli ja useammallakin tavalla, eli välillä kokonaan nurin.

      • No ohhoh. Tuli mulle myös se pään kuva, se mistä on päälaki auki. Mä lopetin kokonaan kun ei toiminu. menin muihin hommiin, tosin nekin onnistu väärin, muutakin kun toi maalihomma.

        Luulin että on taas koko viikonlopun rikki. Mutta aattelin nyt ennen nukkuun menoa vielä kattoo. ja yllätyksesks toimikin.


    • Anonyymi00001

      Onpa sinulla ollut vastoinkäymisiä tänään, mutta toivotaan, että pöydän jaloista tuli lopulta hyvät.

      Palsta tökki eilen illalla todella pahasti. Ei päästänyt sisään ja jos päästi, niin jäi vain rullaamaan tai sitten tuli ilmoitus, että palsta on rikki. Taisi siis olla kaikkia koskeva ongelma.

      Aletheias

      • Juu, just sain maalattua. Ihan hyvät tuli, vaikka eilen näytti kurjalta kun spray käytännössä syljeskeli.

        Nopee pyyhkäsy vesihiomapaperilla tasas pinnan ja musta päälle. Ihan tasalaatunen tuli, vaikka tätä pinta maaliakin sai kyllä pitkän aikaa vispata. Ei noita vanhoja kannattais jemmata.


      • Anonyymi00004
        JeroP kirjoitti:

        Juu, just sain maalattua. Ihan hyvät tuli, vaikka eilen näytti kurjalta kun spray käytännössä syljeskeli.

        Nopee pyyhkäsy vesihiomapaperilla tasas pinnan ja musta päälle. Ihan tasalaatunen tuli, vaikka tätä pinta maaliakin sai kyllä pitkän aikaa vispata. Ei noita vanhoja kannattais jemmata.

        Mahtavaa, että lopputulos oli hyvä 🤗

        Vanhalla maalilla sutiminen saattaa kyllä olla haasteellista. Mistä tulikin mieleeni, että taitaa itsellänikin olla jossain kaapin perukoilla maalipurkki, jota ei kyllä enää kannata säilyttää. Jäi hieman yli kun maalailin seiniä ja ajattelin, että jätän loput varuiksi jos täytyy aikaa korjailla jälkiään, mutta tuosta on nyt useampi vuosi enkä ole nähnyt tarvetta korjailla, niin ehkä sen voisi jo hoitaa asianmukaisesti ongelmajätteisiin 😁

        Aletheias


      • Anonyymi00004 kirjoitti:

        Mahtavaa, että lopputulos oli hyvä 🤗

        Vanhalla maalilla sutiminen saattaa kyllä olla haasteellista. Mistä tulikin mieleeni, että taitaa itsellänikin olla jossain kaapin perukoilla maalipurkki, jota ei kyllä enää kannata säilyttää. Jäi hieman yli kun maalailin seiniä ja ajattelin, että jätän loput varuiksi jos täytyy aikaa korjailla jälkiään, mutta tuosta on nyt useampi vuosi enkä ole nähnyt tarvetta korjailla, niin ehkä sen voisi jo hoitaa asianmukaisesti ongelmajätteisiin 😁

        Aletheias

        Joo pienemmilla hermoilla selviää, kun vie suosiolla pois. Ottaa vaan värikoodin muistiin.


      • Anonyymi00006
        JeroP kirjoitti:

        Joo pienemmilla hermoilla selviää, kun vie suosiolla pois. Ottaa vaan värikoodin muistiin.

        Hyvä vinkki tuo värikoodin ylös ottaminen! Muistan kyllä värin nimen (serpentiini), mutta koodilla löytynee maalikaupassa paremmin.

        Vannoin, etten enää maalaa yhtäkään seinää kodissani, kun tuo edellinen maalausurakka oli niin rasittava, mutta nyt alkaa tuntua siltä, että ehkä sittenkin voisi.. Aika tainnut kullata muistot 😄

        Aletheias


    • Anonyymi00002

      Illalla huomasin ettei toiminut. Iltapäivällä aiemmin toimi ja sitten taas myöhään illalla toimi (eli useimpien yöllä). Ei täällä ollut silloin enää kun me yökyöpelit.

      Omissa maalaushommissa olen tullut siihen tulokseen, että maalarin parhaat kaverit on heikko valaistus ja armollisuus itseään kohtaan kun lopputulosta tarkastelee :)

      -keinovaginamies-

      • Anonyymi00003

        No,
        Täydellisyyden tavoittelijat erikseen :)

        -keinovaginamies-


      • Niin mulla onkin vähän turhankin hyvä valaistus, kun laitettiin noihin vanhoihin valopisteisiin ledivalot. Alotin tossa toisenkin projektin. Yhet lundiat oli menny solmuun. Niin heitän tikkaat kokonaan pois ja sirklaan hyllyistä haljenneet päät pois. Teen pienempiä hyllyjä, ettei niin hallitse. Mutta erkoista, kun osa hyllyistä on lakattu ja osa taas puuvalmista. Pitäs saada valmiiks kellastunutta lakkaa, niin saa sävyt sopiin. Tai voi olla se armollisuus olla tässä kohdin viisainta.


    • Anonyymi00005

      Yhden kommentin kirjoitin. Muu ei onnistu.
      Ylläpito voisi herätä.

      • Näiden teknisten juttujen kanssa voikin sanoo, ettei onnistu. Kun muuten kannattaa sanoo onnistuu väärin, kun ihmisellä on aina mukana yritys. Mutta kone ei yritä.

        Muuten radiokin on pätkiny viime päivinä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2566
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2156
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      35
      1035
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      887
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      798
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      660
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      578
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      525
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      511
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      502
    Aihe