ei usko raamattuun?
Entä Ilm 2:22?
Olivatko alkukristityt, joilla ei ollut nykyraamattua, kristittyjä?
Katso, minä syöksen hänet tautivuoteeseen, ja ne, jotka hänen kanssaan tekevät huorin, minä syöksen suureen ahdistukseen, jos eivät tee parannusta ja luovu hänen teoistansa;
ja hänen lapsensa minä tappamalla tapan, ja kaikki seurakunnat saavat tuntea, että minä olen se, joka tutkin munaskuut ja sydämet; ja minä annan teille kullekin tekojenne mukaan.
Kyseessä ei ole tautivuode, vaan ihan vuode. Jeesuksesta lienee kyse.
https://www.youtube.com/watch?v=rxhhLdZPnfs
Entä Ilm 2:22?
Olivatko alkukristityt, joilla ei ollut nykyraamattua, kristittyjä?
Katso, minä syöksen hänet tautivuoteeseen, ja ne, jotka hänen kanssaan tekevät huorin, minä syöksen suureen ahdistukseen, jos eivät tee parannusta ja luovu hänen teoistansa;
ja hänen lapsensa minä tappamalla tapan, ja kaikki seurakunnat saavat tuntea, että minä olen se, joka tutkin munaskuut ja sydämet; ja minä annan teille kullekin tekojenne mukaan.
Kyseessä ei ole tautivuode, vaan ihan vuode. Jeesuksesta lienee kyse.
https://www.youtube.com/watch?v=rxhhLdZPnfs
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ensimmäiset Jeesuksen seuraajat olivat juutalaisia. Tuolla liikkeellä ei ollut paljonkaan tekemistä nykyisen kristinuskon kanssa, saati vartiotorniuskonnon.
Kristityn tunnistaa rakkaudesta sanoo Raamattu.
Minä rakastan Jehovan todistajia vaikka olen heistä eronnut.
Rakastan myös heistä luopuneita eli luopioita.
Rakastan myös teitä Jeesus uskovaisia.
Mutta sitä vääryyttä ja pahuutta en hyväksy kenessäkään, esimerkiksi valehtelua, edes siksi että sitä tehdään katkeruudesta, epäoikeuden mukaisesta kohtelusta, uskonsa vimmassa, en edes siksi että vastaa valheeseen valheella.
Alkukristityt oli Jeesuksen todistajia ja kanssaeläjiä. Jeesuksen aikalaisia.
Voiko paremmin olla ja kuulivat Jeesuksen opetukset.
Voi paremmin olla!
Jehovan todistajien hallintoelin rinnastaa itsensä apostoleihin. Apostolit kuitenkin olivat Jeesuksen valitsemia ja nimittämiä ja kulkivat hänen mukanaan koko hänen toimintansa ajan. Kaikille oli selvää, että Jeesus oli heidät nimittänyt tehtäväänsä.
Mitä hallintoelin on tehnyt? Lukenut Jeesuksesta, sikäli kun on muilta kiireiltään ehtinyt, ja nimittänyt itse itsensä Jumalan käyttämäksi viestintäkanavaksi ja rinnastanut itsensä apostoleihin, vaikka eivät ole Jeesusta koskaan edes tavanneet.
Lisäksi edes apostolit eivät vaatineet samanlaista pikkutarkkaa kuuliaisuutta kuin hallintoelin jehovantodistajilta vaatii. Myös apostoleita sitoi Jeesuksen opetus ja heillä oli velvollisuus pysyä siinä. He eivät esimerkiksi voineet puuttua sellaisiin asioihin, jotka kuuluivat kristityn vapauden ja omantunnon piiriin.
Jeesus on todelilnen ja ilmestyy muslimeille. https://news.usstareveryday.com/quyethtv/18years-o/?fbclid=IwY2xjawPtPQlleHRuA2FlbQIxMABicmlkETBobkRUckk5WGtsOHRZRU1Hc3J0YwZhcHBfaWQQMjIyMDM5MTc4ODIwMDg5MgABHnwGzMhKjI9MCoJwolUXtAVjIlULAdSP8QYI8quCb4xff5w8Ibuu4tb4VO53_aem_p4ujLQRsnGcRzX0nZfwcLQ
Kristitty ei tarvitse Raamattua tai ainakaan Uutta testamenttia välttämättä mihinkään. Ei sellaista alkukristityilläkään ollut. Jeesuksen opetuksia kylläkin kulki suullisessa muodossa ja tämän lisäksi oli kirjoituksia, käytännössä yleensä kreikankielisellä alueella Septuaginta. Vanha testamentti nykymuodossaan ei ollut sekään vielä vakiintunut.
Jos nykymuotoinen Raamattu ja siihen uskominen on välttämättömyys, varhaiskristityt olivat vääräoppisia.
Mistä saisit tietoa Jeesuksesta jos ei olisi Raamattua?
Tietoa Jeesuksesta levitettiin aluksi suullisesti,kun Jeesuksen aikalaiset ja hänen seuraajat sitä kertoivat. Muutamia kymmeniä vuosia myöhemmin aloitettiin kirjoittaa tapahtumia muistiin.
Nyky Raamatussa on kaikki se tieto muistissa mitä tarvitsemme pelastuaksemme.
Kaiken lisäksi siellä on ohjeita jokapäiväiseen elämään.
"Mikä on suurin käsky laissa?" kysyttiin Jeesukselta.
Jeesus vastasi:" Rakasta Jumalaasi yli kaiken ja lähimmäistäsi niinkuin itseäsi."
MIKÄ MAHTAVA VIISAUS.
Kyllä näin on! Raamattuun uskominen edellyttää Raamatun ja sen historian tuntemusta. Esim- jehovissa ei tunneta Raamattua. Kirkossa sitä vastoin jokainen työntekijä on akateemisesti koulutettu teologi.
Kun luetaan jotakin yksinkertaisia ameriikkalaisia mainoslauseita, kuten "loppu on lähellä" ja vartiotornilehti toistaa tämän mainoslauseen, ameriikkalaista "Tietoa" ja "Totuutta" ei tarvitse vaivautua etsimään Raamatusta eikä avaamaan esim. Lutherin Vähää Katekismusta.
Raamattu on jehoville rekvisiittaa, joka näyttää "uskovaiselta". Kun kysyt jehovalta jotakin erittäin yksinkertaista, esim. ehtoollisen asetussanoja tai kastekäskyä, jehova ei osaa vastata. jehovissa ei ole Herran Ehtoollista eikä Kristillistä Kastetta, Pyhiä Sakramentteja, vainoastaan "vihkiytyminen" ameriikklaisjärjestölle. Miten ihmeessä jehovat sitten käyvät Herran Ehtoollisella? ameriikkalaismenot oavt Raamatulle täysin vieraita toimituksia.
Miksi jehovien lapsille ei kerrota, että heidän "järjestönsä" toiminta on Raamatun vastaista? Useimmat jehovalapset saavat oikeaa tietoa tästä ameriikkalais"uskonnosta" vasta 7-9 vuotiaina internetistä.
Valikoitu tieto, johon jotkut suhtautuvat pyhinä kirjoituksia, vaikka ne vain edustivat tiettyjä kristillisyyden suuntauksia ja Paavalin kirjeet olivat lähinnä paimenkirjeitä.
Uuden testamentin perusteella me tiedämme varsin vähän Jeesuksesta, koska kirjoituksissa on vähintäänkin runsaasti satuilua.
Alku kristillisyys oli monimuotoista, ja heitä yhdisti usko Jeesukseen jollain tavoin. Monet näistä uskomuksista on sittemmin tuomittu vääräoppisiksi.
Rakastat, panettelet ja kirjoitat väärää totuutta.
Tuominta ei kuulu ihmisille!
Tuomitsemista sekin on, että puhutaan Jumalan puolesta ja kerrotaan miten hän tulee tuomitsemaan.
Anonyymi00008 2026-02-03 18:30:17
"Kristitty ei tarvitse Raamattua tai ainakaan Uutta testamenttia välttämättä mihinkään"
Vartiotorniuskonto taas on kirjoittanut että UT on tarkoitettu vain taivaaseen meneville.
Vartiotorniuskonnon mukaanhan taivaaseen menevät ne, jotka kirjoituttavat itsensä vartiotorniseuran itsensä pitämään kortistoon taivaaseen menevistä.
(ja muuten vartiotorniseuran hallintoelimen jäsenyyden kelpoisuusehtona on tuo taivaaseen kirjoittautuminen).
Tuosta, että UT on tarkoitettu vain taivaaseen meneville on tultu taaksepäin sen verrran että on kirjoitettu sen olevan hyödyllinen muillekin.
Tuota UT:n tarkoitusta, keille se olisi, ei tunnuta käytännössä opetettavan valtakunnansalilla, joskus ex-jt epäili koko asiaa, nettifoorumilla. Sai vastauksena siitä sitaatin vartiotornista.
Alkukristityt olivat todellakin kristittyjä. Kirkkoisät maallisen vallan ja rikkauksien himossa kirjoittivat uudet tekstit ja muuttivat sanoman valtakuntien hallinnan välineeksi.
Missä kohden he muuttivat esim. Paavalin, Johanneksen, Pietarin ja Jaakobin tekstejä?
Kerro.
"Kirkkoisät maallisen vallan ja rikkauksien himossa kirjoittivat uudet tekstit ja muuttivat sanoman valtakuntien hallinnan välineeksi."
Ja samoin Vartiotorni-seura on tehnyt uskonnosta bisneksen, joten pata kattilaa soimaa.
Osaa Paavalin nimellä kulkevista kirjeistä pidetään aitoina. Sen sijaan Pietarin, Jaakobin ja Johanneksen rooli raamatun kirjoitusten taustalla on paljon epävarmempi. Lienevätkö osallistuneet ja kuinka suoraan? Se ainakin tiedetään, ettei apostoli Johannes ole kirjoittanut Johanneksen evankeliumia.
Uuden testamentin sanoma, on Jeesuksen inspiroimaa, apostoliensa ja heidän oppilaiden ja kirjureidensa kautta. On samantekevää, kuka näistä on kirjoitukset kirjoittanut, sillä Jeesus ei kelpuuta mitään Pyhittämätöntä omaan sanomaansa ihmiskunnalle.
Ei kai noissa teoksissa Jeesuksen allekirjoitusta ole?
Silminnäkijöiden kyllä.
Eivät ne myöskään ole silminnäkijäkertomuksia eikä niitä edes esitetä sellaisina. Esimerkiksi Luukas viittaa siihen mitä toiset ovat kirjoittaneet ja kertoo ottaneensa asioista tarkan selon, mutta ei väitä olleensa itse silminnäkijä. Johanneksen evankeliumin kirjoittaja puolestaan viittaa Johanneksen todistukseen, tosin nimeltä mainitsematta mutta muuten selvästi, mutta ei itse väitä olevansa itse silminnäkijä.
Jeesuksen opetuslapsia kutsuttiin aluksi:" Jeesuksen opetuslapset" tai "Tämä tie."
Noin vuonna 40 j.k.r.,heitä ensin alettiin kutsua Antioikiassa kristitityiksi.
Mistä sen tiedämme? Apt.11:26.
Anonyymi00013 2026-02-04 11:41:53
" Alkukristityt olivat todellakin kristittyjå"
-Heillä oli Roomassa suojapaikkana maanalaisia luolia, katakombeja.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Rooman_katakombit -tästä linkistä näet myös avautuvan sivun alalaidassa katakombien piirroskuvissa piirretyn ristitunnuksen, Kristuksen muisto.
Fil. 3:18 Sillä monet, joista usein olen sen teille sanonut ja nyt aivan itkien sanon, vaeltavat Kristuksen ristin vihollisina; 3:19 heidän loppunsa on kadotus,
3:20 Mutta meillä on yhdyskuntamme taivaissa
Voi olla, kunhan laskee Peräilmaa. Se on kaiken Α ja Ω. Voi siinä ynistä virttä tai höpötellä raamatun jakeita väilssä. Mutta kuten sanottua, Peräilmaa pitää antaumuksella päästellä.
"https://fi.wikipedia.org/wiki/Rooman_katakombit -tästä linkistä näet myös avautuvan sivun alalaidassa katakombien piirroskuvissa piirretyn ristitunnuksen, Kristuksen muisto.
Fil. 3:18 Sillä monet, joista usein olen sen teille sanonut ja nyt aivan itkien sanon, vaeltavat Kristuksen ristin vihollisina; 3:19 heidän loppunsa on kadotus,
3:20 Mutta meillä on yhdyskuntamme taivaissa"
-Mutta eikö vartiotornin tärkeimpiä oppeja ole vastustaa ristiä, neuvoa värvätyitä halveksimaan ja pilkkaamaan ristiä, sellaista kaulallaan pitäviä ?
Vartiotorni on allerginen kristinuskolle ja vastustaa kaikkea, mikä siihen liittyy. Erityisesti ristiä, mutta kaikkea muutakin. Kaste häpäistään "vihkiytymiseksi" järjestölle, ehtoollinen varataan vain "voidelluille" ja sekin kerran vuodessa. Lähimmäisenrakkaus on ehdollista ja voimassa vain niin kauan kuin kohdehenkilö on uskollinen hallintoelimelle.
Räsäsläiset, eli viidesläiset uskovat vain omia tarkoituksiaan hyväksyviin kohtiin.
Myös Jehovan todistajien uskonnossa hyväksytään Raamatusta vain se, mikä sopii järjestön oppiin ja tarpeisiin. Tulkintoja myös toisinaan muutetaan. Jos Raamatussa on jotain, mikä ei sovi yhteen järjestön tarpeiden kanssa, se ohitetaan tai väännetään tarkoittamaan jotain muuta kuin mitä siinä lukee.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19245650/perustavatko-jehovan-todistajat-nakemyksensa-raamattuun