Panacodista kutina

Mistähän johtuu että aina kun joudun "Panacod-kuurille" - n. 2-3 krt vuodessa (selkävamma), saan siitä aina helvetillisen kutinan? Raavin ihoni verille yölläkin - erityisesti kutina on kasvoissa ja käsissä sekä jalkapohjissa.

Mulla on kyllä paha aavistus että
a. olen allerginen koko lääkkeelle
b. maksa oireilee..

Onko vast. kokemuksia?
68500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kodeiinista muodostuu elimistössä morfiinia, joka vapauttaa histamiinia. Histamiini puolestaan aiheuttaa ihon kutinaa. Olisi varmaan aiheellista ottaa yhteyttä lääkäriin ja keskustella josko kipua voisi hoitaa jollain muulla valmisteella.

Äänestä
  • Oho, olipa yllättävä tieto! Vähänpä tiedän lääkkeestä jota lääkärit aika surutta määrää.

    Kiitos, otan neuvosta vaarin.

    Äänestä

  • raaps raaps kirjoitti:

    Oho, olipa yllättävä tieto! Vähänpä tiedän lääkkeestä jota lääkärit aika surutta määrää.

    Kiitos, otan neuvosta vaarin.

    Tietenkään en voi olla aivan varma, että kutina johtuu tästä asiasta. Kuitenkin morfiinilla ja kodeiinilla on histamiinia vapauttava vaikutus. Lääkäriin varmaan kannattaa ottaa yhteyttä, jotta saadaan selville kutinan todellinen syy ja parempi lääkitys jos vaiva todella johtuu kodeiinista. Kutina on varmasti sietämätöntä!

    Äänestä

  • f... kirjoitti:

    Tietenkään en voi olla aivan varma, että kutina johtuu tästä asiasta. Kuitenkin morfiinilla ja kodeiinilla on histamiinia vapauttava vaikutus. Lääkäriin varmaan kannattaa ottaa yhteyttä, jotta saadaan selville kutinan todellinen syy ja parempi lääkitys jos vaiva todella johtuu kodeiinista. Kutina on varmasti sietämätöntä!

    ...kodeiinia on tullut väärinkäytettyä, kun joskus olin narkkari. Eli siinä on varmasti morfiinia. Heroiinista tulee samalla tavalla kutinaa. Kodeiinia on myös joissain yskänlääkkeissä, joita teinit juo pullon kerrallaan..yök.

    Äänestä

Minua kutittaa joka päivä joka paikkaan.Raavin ja raavin, eikä auta.Auttakaa hyvät ihmiset.Suihkukaan ei auta.
Sanokaa joku parannuskeino.

Sähköpostini on: [email protected]
Puhelinnumeroni: En voi valitettavasti kertoa-
Nimeni: Etunimeni Aaro.Sukunimeäni en voi kertoa.

Kirjoittakaa sähköpostiini.

Äänestä
  • käytätkö kenties tuota Panacodia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


raaps raaps kirjoitti:

Mistähän johtuu että aina kun joudun "Panacod-kuurille" - n. 2-3 krt vuodessa (selkävamma), saan siitä aina helvetillisen kutinan? Raavin ihoni verille yölläkin - erityisesti kutina on kasvoissa ja käsissä sekä jalkapohjissa.

Mulla on kyllä paha aavistus että
a. olen allerginen koko lääkkeelle
b. maksa oireilee..

Onko vast. kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu