Ei saada velkoja maksettua huhua liekkö totta? Millaisista summista puhutaan velkana ? Ei luulisi olevan kuin tonneja ? jotain avointa keskustelua asiasta? Asiahan ei ole salainen vaan julkinen ja ehkä asia selviää saa vauhtai kun on tietoa ei huhuja. Vai onko perätön juttu? Sinänsä tämmöisessä ei ole mitään kummaa vaan ihan normi juttua eri puolella suomea.
Vastaukset 21
- Anonyymi00003
Ei ole velkaa kuin 90 000 ja nyt sitä kerätään kyläläisiltä. Pitäiskö etukäteen selvitellä maksu politiikka ennenkuin turhuuksia aletaan rakentaa. Ja joka paikassa tuodaan itseä esille miten ollaan talkootyöllä tehty töitä ja kuin pikkulapset rahoitetaan mieli kun ei saakaan typerille ideoille maksu miehiä.
- Anonyymi00016
Ei ole tehty mitään turhaa! Oletko ihan idiootti!
- Anonyymi00004
No ei ole paljon rikkailla Vimpeliläisillä.
4,5 Vimpeliläisen keskiverto omakotitalon verran!
Nyt olis vaan kiva tietää mitä tämä kyläseura oikein tekee?- Anonyymi00005
Kunta maksaa
- Anonyymi00020
Missä tynnörissä elät? Seuraa aikaa ja vedä laput silmiltäsi ja vaikut korvistasi, niin saat tietoa. Mikäli aivokapsiteettisi pystyy ottamaan sitä vastaan.
- Anonyymi00006
Kivasti syyllistetään kaikkia facen ryhmässä olevia. Ja korostetaan kuinka on kaikkien käytössä. En ole kyseisessä kylätalossa käynyt, enkä tämän syyllistämisen perusteella tulekaan käymään. Ja miksi kyläyhdistyksen osoite on Oulussa?
- Anonyymi00007
Kuinka monta kylätaloa tarvitaan pieneen kylään? Kirkonkylällä on Toimela, seurakuntatalo, Jäykäntupa. Sääskessä on koulu, nuorisoseurantalo ja työväentalo. Rantakylällä on koulu samoin kuin Lakaniemessä.
- Anonyymi00008
90 000 velkarahalla tultiin kakkoseksi...
- Anonyymi00009
Pankaa te persaukiset kommentoijat turpanne tukkoon. Se olisi teidän paras teko. Osallistukaa tai olkaa hiljaa. Ainakin tuota viimeistä teiltä toivon, ainoastaan siihen voitte kyetä.
- Anonyymi00013
Olet kyllä surkea tapaus, tyypillinen Vimpeliläinen jolla elämä pyörii oman napansa ympärillä.
- Anonyymi00010
Ledinauhoja velaksi?
- Anonyymi00017
Ne on maksettu joakauan sitten otappa selvää ennenkuin kirjoittelet valheita.
- Anonyymi00022
Anonyymi00017 kirjoitti:
Ne on maksettu joakauan sitten otappa selvää ennenkuin kirjoittelet valheita.
Se oli kysymys.
- Anonyymi00023
Anonyymi00017 kirjoitti:
Ne on maksettu joakauan sitten otappa selvää ennenkuin kirjoittelet valheita.
Viimeisin uutinen on ettei niitä oltu saatu maksettua niin elä nyt suutu.
- Anonyymi00011
Sen siitä saa kun yritetään todistella kaikille että tämä on maailman napa.
- Anonyymi00012
Kunta maksaa velat.
- Anonyymi00015
Tulkaa talkoisiin
- Anonyymi00018
Pikku summa loppujenlopuksi tuo on muutama sata jo voi tuon maksaa jos tosipaikka tulee.
- Anonyymi00019
Normaalia Vimpeliläistä toimintaa, mistää ei tule mitään ja leukat vain lonksuu tuulessa.
- Anonyymi00021
Nämä kyläseurat ovat monesti lähes vastaavia kuin uskonnolliset yhteisöt saarnamiehineen ja kolehti kiertää jatkuvasti kuten olette kommenteista huomanneet,
tyhmimmiltä kupataan rahat muutamille henkilöille jotka esittävät hyväntekijää.
Näistä yhteisöistä kannattaa pysyä mahdollisimman kaukana ja heidän uskostaan.
Harvoin sieltä kylältä sitä taivaspaikkaa tulee vaan teidät unohdetaan kun olette laitanut pussin nyörit kiinni talkoiden nimissä ja pahimmassa tapauksessa olette velkaa. - Anonyymi00024
Mistä kyläseurasta o ky-ky-kysymys, häh?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51851
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍86800Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15696Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,2654Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1564- 56541
- 70533
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it184529- 60493
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24486