Miten uskovainen eroaa avioliitosta?

Nasse

Lueskelin tuossa viestejä maailman suurimmasta itsepetoksesta ja kysymys heräsi mieleeni.

Tuntemani ateisit ovat eronneet sulassa sovussa käytyään täyttämässä kaavakkeen ja jättämässä ositussopimukseN, samoin yhteishuoltajuudesta on päästy sopuun yllättävänkin hyvin.

Toki tunnetasolla osapuolten pettymykset ovat olleet valtavia.

Mutta miten lahkolainen, joka on Jumalalleen luvannut rakastaa ****päläläläläpälä* ja seurakunnalleen *** pälälälälälä* ikuisesti, suoriuttuu erostaaN ?

7

764

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maukka

      kuin ateistikin, pitää vain muistaa että kaikki tapaukset ovat yksilökohtaisia...

    • Nauzi

      Uskoja ja uskomuksia on niin paljon erilaisia, että yhteistä linjaa ei tohon voi vetää. Itse uskovaisena en lähtisi eroamaan. Toki jos tulisin jätetyksi haluaisin pysyä sovussa. Jumala on asettanut miehen ja naisen ja päläpälä... kyllähän sinä olet nämä kuullut. Eli eroaminen on synti ja uskovaisille tosi kipeä paikka(toki muillekin mutta uskonnollisesta syystä erityisesti uskovaisille). En pidä mahdollisena eroa, jonka jälkeen molemmat pysyisivät uskovaisina. Toki sopu tulisi silti säilyttää muttei se aina onnistu. Ei oo helppoa, ei.

      • Diagoras

        Miksi ero on synti ja miksei eronnut voi muka olla uskovainen? Jos joku eronnut ihminen uskoo Jeesukseen sydämensä pohjasta, niin eikö hän ole muka uskovainen enää?


      • pph
        Diagoras kirjoitti:

        Miksi ero on synti ja miksei eronnut voi muka olla uskovainen? Jos joku eronnut ihminen uskoo Jeesukseen sydämensä pohjasta, niin eikö hän ole muka uskovainen enää?

        jos on syytä erota, ei se ole synti.


      • pph kirjoitti:

        jos on syytä erota, ei se ole synti.

        Anglikaaninen kirkkohan perustettiin juuri sen takia.


      • hemulius
        Diagoras kirjoitti:

        Miksi ero on synti ja miksei eronnut voi muka olla uskovainen? Jos joku eronnut ihminen uskoo Jeesukseen sydämensä pohjasta, niin eikö hän ole muka uskovainen enää?

        Uskovainen ei saa erota, kunnon uskis ei eroa. Jos joku uskis eroaa hän ei olekaan silloin "oikea" uskis.Samoin kuin jos uskis tekee rikoksen hän ei ole uskis niin tehdessään. Näin voidaan sanoa etteivät uskikset tee rikoksia. Tämä on ilm.se kuuluisa syntien anteeksiantamus.


    • on sinulle

      ainut hyvä todettu lääke, mistä saat jälleen jalkasi vetreäksi; ainoastaan muista kontrolli käynnit oman hoitajasi luona, ettei leukkarit vippaa liiaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      149
      2393
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      977
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      156
      957
    4. 66
      950
    5. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      80
      942
    6. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      117
      909
    7. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      40
      898
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      777
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      763
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      591
    Aihe