Moi! Kävin tuossa tovi sitten työhaastattelussa ja se meni mielestäni tosi hyvin!
Äsken kuitenkin haastattelija soitti ja kysyi ihan suoraan että unohdin kysyä että miten herkkä olet jäämään sairaslomalle, kun nyt heidän korviinsa on kantautunut tietoa, että minulla on ollut edellisissä työpaikoissa paljon sairaspoissaoloja. Että ei oo pakko vastata, mutta kysyn kuitenkin...
Ensinnäkin meni vähän shokkiin, kun odotin tältä puheluita suoraa työhön palkkaamista. Sitten änkytin jotakin sairauksista no, mistä olin jo kyllä haastattelussakin jo maininnut. Ja totesin että eihän kukaan toivo että sairastuu, mutta valitettavasti joskus näin käy.
Puhelu loppui, ja edelleenkin olin ihan ymmälläni tästä kysymyksestä, kuka mahdollisesti oli kertonut sairaspoissaoloistani, entinen työnantaja vai entinen kollega?
Minä en ole lisännyt/pyytånyt hakemukseeni ketään suosittelijaa.
Nyt oon täällä edelleenkin ihan shokissa, ja mietin että mitä olisin voinut tähän vastata.
Onko teillä ollut tällaisia kokemuksia?
Työhaastattelu ja sairaudet
16
141
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
No olisit kysynyt mistäpä on moinen tieto kantautunut korviin...
- Anonyymi00002UUSI
Se nyt harmittaa itseänikin että en kysynyt... Ajattelin että kun mahdollisesti ilmoittaa ensiviikolla miten minulle nyt rekryssä kävi niin kysyn asiaa.
- Anonyymi00003UUSI
Yleisesti käytössä.Kysytään edelliseltä työnantajalta,kannattaako palkata.
- Anonyymi00006UUSI
Terveyteen viittaavia tietoja ei saa udella, vakka jos on saanut kirjallisia huomautuksia ja jne. Mutta tätä lakia rikotaan. Meillä on Suomessa ilmiantajaverkosto: "DDR"
- Anonyymi00016UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
Terveyteen viittaavia tietoja ei saa udella, vakka jos on saanut kirjallisia huomautuksia ja jne. Mutta tätä lakia rikotaan. Meillä on Suomessa ilmiantajaverkosto: "DDR"
Eikä aikaisempi työnantaja saa kertoa entisen työntekijän terveyteen liittyviä tietoja ilman lupaa. Terveyteen liittyvät tiedot ovat henkilötietoja, joiden kertomiseen tarvitaan lupa.
- Anonyymi00004UUSI
Ei saikuttelijoita voi palkata. He syövät muiden rahat ja jättävät omat työt muiden tehtäviksi.
- Anonyymi00009UUSI
Saikuttelijat siirtävät työkuormaa muille työntekijöille. Saikuttelija on työyhteisön häirikkö.
- Anonyymi00005UUSI
Haastattelija teki väärin. On paskamainen tilanne ja antaa työnantajasta huonon kuvan "kaivamisesta": T-lomake on se minkä työnantaja voi saada. Jos et saa työpaikka, ottaisin yhteyttä tasa-arvovaltuutettuun. Kyseessä on epäsuoraa syrjintää. Ks. yhdenvertaisuuslaki ja syrjintäkohta. Varmaan joku ääpätyisen pöyrypää joka kysyi tota, veikkaanpa että oli pieni yritys/työpaikka
- Anonyymi00008UUSI
Moi! Pieni paikkakunta ja pienet piirit.
Olen aina pitänyt työstäni ja tehnyt huolellisesti kaikki työtehtävät mitä minulle on annettu ja enemmän. Taustalta löytyy pitkäaikaissairaus, josta tälle haastattelija ole ensimmäisessä haastattelussa kerroin, joten se ei hänelle yllätyksenä tullut.
Tuntuu tosi pahalle, että siitä kertojasta, oli se sitten kollega tai entinen työnantaja, ei ole muuta sanottavaa minusta ollut. Olen aina saanut kiitosta hyvin tehdystä työstä ja huolellisuudesta edellisissä työpaikoissa.
Paska fiilis jäi... Jos se työllistyminen tästä nyt jää kiinni..
- Anonyymi00007UUSI
Että ei oo pakko vastata, mutta kysyn kuitenkin...
KYSYMYS: Onko tuo henkilö kartalla, vai onko kyseessä mainoskatko ja kysyy, saanko musiikkia! - Anonyymi00010UUSI
Pienehköllä paikkakunnalla terveyskeskuksen kaffipöydästä vuotaa osa näiden juttuja puolisolle tai bestikselle ja juoruilun siemen on kylvetty, osa sitten juoruaa eteenpäin. Tiedän myös farmaseutilta jonkun udelleen että mitä henkilö x haki apteekista reseptillä. Vaihtoehtoja on siis enemmän kuin luuletkaan.
- Anonyymi00011UUSI
Ihan samanlaista se on pk-seudulla ja vielä pahempaakin. Ja eikä tarvitse olla minkäänlaisia sairauksia eikä ainuttakaan poissaoloa niin aina löytyy joku, joka puhuu pskaa. Tieto leviää hyvin nopeasti, syrjintää ja kiusaamista on paljon ja ihmiset tuntevat toisensa.
- Anonyymi00012UUSI
On kyllä ihmeen "pilkun n" nuo nykyiset työhaastattelut ja haastattelijat!
Ei tuollasta 2000 luvun alussa ollut. Se oli vaan, että tervetuloa ja sillä selvä nimi sopimukseen.' Ei kyselty mistään sairaukista yms. - Anonyymi00013UUSI
Työelämässä fokus on vissiin siinä, että kun kaikke nsa antanutta elvytetään, hänet unohdetaan, eikä gautajaisiinkaan tule työyhteisöstä ketään.
Tai ihmisen pitää kovissa kivuissa keppien kanssa tehdä fyysistä työtään.
Että näinkö? - Anonyymi00014UUSI
Olisko vaan parempi olla rehellinen ja kertoa ihan itse jos on jotain joka vaikeuttaa ja estää haettavan työpaikan tehtävien suorittamista, salailusta ja valehtelusta kun kuitenkin jää kiinni. Jos etenee niin pitkälle että työpaikan terveystarkastukseen asti etenee niin jo silloin selviää onko ongelmia.
- Anonyymi00017UUSI
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
Hej 😘 Mukava kokous aikuisille 👉 https://ja.cat/finngirl#/?/?/fifsekguih8
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722679Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,242421Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville402084Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.131976Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1081462- 1661319
- 51991
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28924IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15758Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois93729