Poronhoidon tulot keskittyy nykyään

niihin tuloihin mitä kuolleista poroista saadaan petotuhoina valtiolta, ilmankos porotokat kasvaa vaan jotta petotuhorahoja virtaisi enemmän.Nyt kun susiakin ammutaan niin pitäisi tarkastella myös petotuhomaksujen alentamisperustetta, nythän sille on syy.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

PalstaPerseilijä taasen valehtelee kuten PalstaPerseilijöillä on aina tapana!!!
Potonlihaa tuotetaan yli 2000 tonnia jonka tuottajahinta on n.12 eur/kg jotenka varsin tuottoisaa verrattuna porsaanlihan tuottajahintaan joka on vain n. 2 eur/kg,,,

Toki älykkään ja laskutaitoisena voit itsekin laskea kumpi on tuottoisempaa poronlihan myynti vaiko petovahinkokorvaukset,,,

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

niihin tuloihin mitä kuolleista poroista saadaan petotuhoina valtiolta, ilmankos porotokat kasvaa vaan jotta petotuhorahoja virtaisi enemmän.Nyt kun susiakin ammutaan niin pitäisi tarkastella myös petotuhomaksujen alentamisperustetta, nythän sille on syy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu