Jos siis kerta aidosti Suomen puolella on se, joka lopettaa velalla elämisen?
Päin vastoin vain kiihdyttivät sitä, vaikka vaativat ja vakuuttivat velan oton lopetettavan...
Kyllä se mietityttää!
Miksi perussuomalaiset eivät lopettaneet Suomen velanottoa?
42
319
Vastaukset
- Anonyymi00001
Hallituksessa on muitakin ja sillä on ohjelma. Causesku lopetti aikoinaan äkisti Romaniassa ja mitä siitä seurasikaan hänelle.
- Anonyymi00003
Aloittajan kysymys on niin tyhmä, että saisi mennä häpeämään! Tämä hallitus otti ylivelkaisen Suomen hallittavakseen ja ei siinä ole auttanut muu kuin ottaaa lisää velkaa pystyäkseen hoitaman pakolliset kuviot!
Kyllä he ehtivät vielä vuoden aikana kenties velkoja kaventamankin, riippuu tietysti suhdanteista! - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Aloittajan kysymys on niin tyhmä, että saisi mennä häpeämään! Tämä hallitus otti ylivelkaisen Suomen hallittavakseen ja ei siinä ole auttanut muu kuin ottaaa lisää velkaa pystyäkseen hoitaman pakolliset kuviot!
Kyllä he ehtivät vielä vuoden aikana kenties velkoja kaventamankin, riippuu tietysti suhdanteista!Seuraavan hallitutksen on siis otettava taas enemmän, kun muu kerran ei auta.
- Anonyymi00014
Anonyymi00003 kirjoitti:
Aloittajan kysymys on niin tyhmä, että saisi mennä häpeämään! Tämä hallitus otti ylivelkaisen Suomen hallittavakseen ja ei siinä ole auttanut muu kuin ottaaa lisää velkaa pystyäkseen hoitaman pakolliset kuviot!
Kyllä he ehtivät vielä vuoden aikana kenties velkoja kaventamankin, riippuu tietysti suhdanteista!Jos hallituksessa on vihreät, silloin järki laitetaan narikkaan ja pelkällä idealismilla, vihreällä ideologialla ja mutu-tuntumalla toimivat ja siitä Suomi kärsii enemmän kuin moni arvaa.
- Anonyymi00017
Anonyymi00014 kirjoitti:
Jos hallituksessa on vihreät, silloin järki laitetaan narikkaan ja pelkällä idealismilla, vihreällä ideologialla ja mutu-tuntumalla toimivat ja siitä Suomi kärsii enemmän kuin moni arvaa.
Edellisen hallituksen motot olivat mm., että velkaa ei tarvitse maksaa pois ja vahingollista on oma kansa ensin- ajattelu. Tässä on tulos. Kokemuksesta tuskin viisastuvat eivätka halua historian opettavan,
- Anonyymi00023
Anonyymi00017 kirjoitti:
Edellisen hallituksen motot olivat mm., että velkaa ei tarvitse maksaa pois ja vahingollista on oma kansa ensin- ajattelu. Tässä on tulos. Kokemuksesta tuskin viisastuvat eivätka halua historian opettavan,
persuporvarit on huijausta...
RAHAA ON!!! lapin kultakaivokset uraanit jne olisimme maailman rikkain kansa. mutta porvarit JAKAA ne rahat ILMAISENA ulkomaille !! - Anonyymi00034
Anonyymi00003 kirjoitti:
Aloittajan kysymys on niin tyhmä, että saisi mennä häpeämään! Tämä hallitus otti ylivelkaisen Suomen hallittavakseen ja ei siinä ole auttanut muu kuin ottaaa lisää velkaa pystyäkseen hoitaman pakolliset kuviot!
Kyllä he ehtivät vielä vuoden aikana kenties velkoja kaventamankin, riippuu tietysti suhdanteista!Aina muitten syy, ei me vaan noi toiset.
- Anonyymi00002
No koitahan sitten tosiaan miettiä, jos vaikka valkenisi sullekin.
- Anonyymi00022
Tietoista kusetusta se perussuomalaisilta oli!
Luvataan tehä, eikä sitten tehdäkään...
- Anonyymi00005
Tiesivät ja uhosivat lopettavansa, petti tietenkin...
- Anonyymi00008
Tyhmät pettyy...
- Anonyymi00006
Aiheesta uutisoitu monesti.
Väännän sulle viellä rautalangasta...
Suomi, on pahasti velkaantunut. Suomen kulut suurenee vuos vuodekta, johtuen veloista, velkojenkoroista ylipaisutetusta kuluista, johtajien johtajista yms henkilöstöstä joita on Liikaa!
Suomessa on myös 100 000 ulkomaalaista työttömänä+ muut jotka saa tukia.
Kulut kaavaa kokokoajan, ja ex hallituksen kertaluontoiswt, tarkkarajaiset tulevat myös maksuun.
+ eu n muut kulut+ uudet yhteisvelat+ ukrainatuet+ natokulut+ asehankinnat +++++
Suurin osa kuluista, on sovittu ex hallitusten aikana. Niitä ei voi perua, ne on Maksettava!
Hallitus on tehnyt hyviä muutoksia, ja kiristyksiä kuluihin. Mutta, ne EI viellä Riitä!
Seuraavienkin hallitusten on Kiristettävä kuluja!!
Siksi velkajarru tulee!
Jotta velkaantuminen saadaan tulevaisuudessa kuriin.Tähän pitäisi Kaikkien puolueiden sitoutua.Velkaralli on saatava kuriin.
Yksi, tai edes kaksi hallituskautta EI ongelmaa korjaa!
Edelliset hallitukset, ovat Aikaansaaneet huonolla taloudenpidollaan tämän tilanteen!
Ongelmaa lisäsivät Venäjäpakotteet, ukrainatuet, ukrainalaisetja muut maahanmuuttajat joita ylläpidetään. Suomalaisia työtyömiäkin paljon. - Anonyymi00007
Suomi on konkurssin partaalla. Hallitus kiristää kuluja,ja oppositio syyllistää hallitusta siitä.
Samalla Antti vaati kuitenkin hallitusta kiristämään lisää, jotta heidän ei enskaudella tarttis niin paljoa. ...- Anonyymi00013
Velat sysättiin nykyhallituksen syyksi.
- Anonyymi00009
Eli kusettivat, eivät edes aikoneet lopettaa velan ottoa!
- Anonyymi00010
Puhuivat siis paskaa!
- Anonyymi00011
Eikä vieläkään tuulivoimaa...
- Anonyymi00012
Marinin hallitus järjesti Suomelle niin paljon mm. vihreirä ja muita maksuja, että niiden maksamiseen tarvitaan hirmuisesti rahaa ja velkaa täytyy siksi ottaa, Suomi tipahti siksi EU:n huollon alle. Lindtman on toki Marinia järkevämpi demari, mutta pelottaa kyllä, mitä näillä näkymin suosikki demarijohtoinen hallitus vihreinen ääriarvoliberaalineen politiikkoinen keksii Suomen menoksi.
- Anonyymi00015
Perussuomalaiset siis huijasivat...
- Anonyymi00016
Sehän oli vain vaalilupaus. Ei persujen vaalilupauksia kannata ottaa vakavasti, eivät ota persutkaan.
- Anonyymi00018
Ei vastuuta
- Anonyymi00019
Pakolaisia pitäisi palauttaa enempi lähtö maihinsa, indeksit näyttää nollaa.
- Anonyymi00020
Kela maksoi etuuksia 16,3 miljardia euroa. Sama määrä otetaan suurin piirtein velkaa. Jos velkaa ei haluta ottaa niin kaikki kelan etuudet pitäisi lopettaa. Sairausvakuutus etuudet, asumistuet, toimeentulotuet, työttömyyskorvaukset, lapslisät ym. Kaikki vain pois.
- Anonyymi00035
Milläs persu sitten elää?
- Anonyymi00021
Marin lisäsi valtion pysyviä menoja miljardeilla joten ei velanottoa pysty tuosta vaan katkasemaan jos lakia meinaa noudattaa.
Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että jos persut olisivat saaneet päättä, velkaa ei olisi otettu lanttiakaan ja rahavirrat loisille ja ulkomaille olisivat katkenneet kuin kirveellä lyöden.
Näin minä sen olisin toivonut tapahtuvan. Miksi kuvittelet, että velanoton voisi lopettaa, kun Suomi on pahasti velkarahasta riippuvainen? Millä maksetaan ennätyssuureksi paisutetut menot, kun omat rahat ei riitä? Kukaan ei ole luvannut, ettei velkaa oteta.
Käsittämätöntä tuo teidän kuIttinne pakko-oireinen vaIehteIu.
Kyllä se mietityttää!- Anonyymi00024
Kun sellaista luvataan ja vakuutellaan, miksi niin ei tulisi odottaa?
Perussuomalaisethan pettäisi, jos eivät lupauksiaan pitäisi... Anonyymi00024 kirjoitti:
Kun sellaista luvataan ja vakuutellaan, miksi niin ei tulisi odottaa?
Perussuomalaisethan pettäisi, jos eivät lupauksiaan pitäisi...Kukaan ei ole luvannut, eikä vakuutellut, että tällä hallituskaudella ei oteta velkaa.
Et edes osaa troIIata, siIIä siihenkin tarvitaan jotain sellaista mistä et ole koskaan voinut nauttia, mutta sitäkin enemmän kärsinyt sen puutteen aiheuttamasta perskivusta.
☝️😏- Anonyymi00037
Mr.Perfect kirjoitti:
Kukaan ei ole luvannut, eikä vakuutellut, että tällä hallituskaudella ei oteta velkaa.
Et edes osaa troIIata, siIIä siihenkin tarvitaan jotain sellaista mistä et ole koskaan voinut nauttia, mutta sitäkin enemmän kärsinyt sen puutteen aiheuttamasta perskivusta.
☝️😏hehhhheh,Mr Peflet, heehheeehh,MUAHHHAHA;MUAHHAHA;MUHHHHAHA
https://www.youtube.com/watch?v=874UYhADwtw
- Anonyymi00025
Ensiksi sanottiin Orpun johdolla: "Rahaa ei kerta kaikkiaan ole!"
Ja sitten heti riitti rahaa suurituloisten muhkeisiin veronkevennyksiin jotka vähensi valtion tuloja brutaalisti - Anonyymi00026
Persut saivat hyvän oppitunnin siitä kuinka toimii kokoomus korruptio.
- Anonyymi00027
Vähentikö edes?
- Anonyymi00028
Persut pettää aina.
- Anonyymi00030
Valtiovarainministeri Riikka Purra on tehnyt ennätyksen Suomen valtion velanotossa.
Onneksi olkoon Perussuomalaiset!!!- Anonyymi00031
Teki ennätyksen myös konkurssien määrässä.
- Anonyymi00032
Anonyymi00031 kirjoitti:
Teki ennätyksen myös konkurssien määrässä.
Onnittelut persuille myös Euroopan korkeimmasta työttömyydestä Suomessa!!
- Anonyymi00033
Vaalitonneja verotuksessa jakelevat kaikista hyvätuloisimmille velkarahalla!
- Anonyymi00036
Velalla
eläminen on
tekohengitystä.
Maa pitää vapaaehtoisesti luovuttaa
IMF- eli ulkopuolisten tahojen hoitoon.
Sdp- äänestäjä, tiedät mitä se tarkoittaa.
Uppoat. Minusta pelottavaa on se, että kautta sosiaalisen median enemmistö vihervasemmistoporukoista todistaa kyvyttömyytensä ymmärtää politiikasta juuri mitään, saati siitä, miksi ollaan tällaisessa tilanteessa, ja näillä eväillä sitten äänestävät niitä, jotka on isänmaamme tuhon arkkitehtejä. Luoja meidät pelastakoon näiltä punaIippua liehutteleviIta uuvateiIta!
☝️😣- Anonyymi00038
olemme tässä vaikeassa tilanteessa persujen takia, fakta.
Anonyymi00038 kirjoitti:
olemme tässä vaikeassa tilanteessa persujen takia, fakta.
Syyntakeettomana aIemman tason kädeIIisenä et ole oikeutettu käyttämään termiä 'fakta', koska et tiedä mitä se tarkoittaa ja koska käytät sitä väärin 101% todennäköisyydellä.
- Anonyymi00039UUSI
Mr.Perfect kirjoitti:
Syyntakeettomana aIemman tason kädeIIisenä et ole oikeutettu käyttämään termiä 'fakta', koska et tiedä mitä se tarkoittaa ja koska käytät sitä väärin 101% todennäköisyydellä.
Vieläkö Mr. Perfect kehut Mr. Christopher Keytä ja urean tehoa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3238991Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835548Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3245032SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703490Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32942Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal572329Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42302Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72228- 1132186
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402083