Oliskohan aika lopettaa nuo suojatyöpaikat. Minulla on kaveri te virkailijana ja koko vuoden aikana ei löytänyt kenellellään töitä. Ainoastaan kursseja ja 9€ päivä leikkejä. Miettikää paljo säästäisimme verorahoja kun lopettaisiin turhat palvelut. Lisäksi hän kertoi että avoimia työpaikkoja on 2-3x enempi haussa kun mitä paikkoja oikeasti on tarjolla.. Johtuu näistä sadoista vuokrafirmoista.
Te keskusten lopettaminen
11
183
Vastaukset
- Anonyymi00001
Te ely ym keskuksissa on hyvinpalattua väkeä tyhjäntoimituksissa tai haitanteossa ihmisille ja yrityksille.
- Anonyymi00004
Fiksut ihmiset hakeutuvat hyvä palkkaisiin töihin
Te palstaruikuttajat ette kuulu siihen ryhmään - Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Fiksut ihmiset hakeutuvat hyvä palkkaisiin töihin
Te palstaruikuttajat ette kuulu siihen ryhmäänEtkä sinäkään kuulu. Jos olisit hyväpalkkaisessa duunissa, et sinä täällä päivystäisi ilkkumassa työttömille.
- Anonyymi00008
Anonyymi00006 kirjoitti:
Etkä sinäkään kuulu. Jos olisit hyväpalkkaisessa duunissa, et sinä täällä päivystäisi ilkkumassa työttömille.
Satun olemaan psykologi...
- Anonyymi00010
Anonyymi00008 kirjoitti:
Satun olemaan psykologi...
Niihän me kaikki ollaan ,varsinkin suomi 24 palstalla.🤣🤣🤣🤣🤣
- Anonyymi00002
Nehän lopetettiin jo yli vuosi sitten ja kunnat hoitaa nykyään..eli kunnan työllisyyspalvelut, itse saavat päättää nimen...
- Anonyymi00003
Eikö vielläkään 2026 ymmärretä sitä asiaa, että itse on sitä työtä haettava?????
Ohjaajat antavat vain vaihjeitä ja työnkokemuksen mahdollisuuden miten kehität itseäsi kokeilemalla edes jotain työtä kun et osaa itse sitä tehdä!
90% työttömistä valittaa kun jokin toinen ei heille sitä työtä ojenna on omituinen asenne ja valituksen kohde? Milloin se omatoiminen asenne alkaa omaan ainoaan elämään?
Mielestäni kyseisien valittajien kohdalla ei mikään kelpaa ja elävät valituskuplassaan onnessaan?- Anonyymi00005
Kirjoituksestasi paistaa täydellinen ymmärtämättömyys nykytilanteeeseen. Et tunnu tajuavan että vaikka hakisit kuinka paljon omatoimisesti, työpaikat eivät riitä kaikille. Yhtä paikkaa kohden on satoja hakemuksia. Osa vuokratyöpaikoista on täyttä feikkiä. Työnantajat valitsevat halvimman mahdollisen eli ulkomaalaisen työntekijän. On aivan sama autetaanko sinua vai ei, työt ei riitä kaikille.
- Anonyymi00007
Vai että ihan kaveri :D :D Kas kun veljenkaimankummi :D Eikö se sinullekaan ole löytänyt töitä vaikka olet sen kaveri. Perin kummallista ,kun täällä kuitenkin jatkuvasti väitetään että suhteillahan isin (tai kaverin ) firmasta ne työpaikat löytyy :D
- Anonyymi00009
Minä olen opiskellut lainarahalla työttömäksi. Lainan kerkesin tosin maksaa ja on tuossa kovaa kokemusta cv:ssäkin. Pidän kirjaa haetuista työpaikoista mihin, milloin ja miten kävi, vastattiinko edes mitenkään. Yrittäjyyttäkään en täysin vierasta mutta kun puuttuu liikeidea, se varmaan tarvitaan. Toisaalta ei kukaan osta työtä palkollisenakaan, miten se eroaa jos laskutan samasta asiasta.
En minä ainakaan keksi mitä voisin tehdä enemmän tai tehokkaammin. Minusta homma on osaltani nyt toisten käsissä. Sitä ennen olen kelapummi mihin en kyllä opiskellut, eli oli vähän isommat suunnitelmat ja liiton läski möhömaha kommari kävi luennoimassa keskipalkoista. No tehän varmaan maksatte. Jollen voi muuta niin nyt näyttää siltä ettei täällä voi 350 000 työtöntä muuta ku vedättää tätä EU:n paskinta maata. Miten eroaa jostain itäblokista. - Anonyymi00011
Kaikki toiminnot pitäisi automatisoida ja siirtää nettiin. Virkanilkit oikeisiin töihin ja työttömiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2014347Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4413253Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142138Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141790Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51178- 741023
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691015Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24941- 75908
- 54906