Sotilaat juoksevat nyt tukikohdasta toiseen kaapelikelat selässä.
Venäjän armeijan viestintätilanne rintamalla
19
328
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kunto kasvaa. Kunnes drooni ilmestyy taivaalle.
- Anonyymi00002
Pysyypä lämpimänä Ukrainan pakkasissa.
- Anonyymi00003
Kirjekyyhkyt syöty...
- Anonyymi00004
Se kaapelikela pitää kivaa ääntä selässä, kuuluu sellainen säksättävä ääni.
Onneksi armeijassa meille kuului vain yksi harjoittelu lakun vetämiseen että tiedettiin miten homma tehdään, muuten värkättiin radioiden ja linkkien kanssa. - Anonyymi00005
Täysi vitsi koko Venäjän armeija. Lieneekö Venäjän historiassa näin surkeaa armeijaa ollut sitten 1600-luvun?
- Anonyymi00006
Juu-u se Pariisiin asti marssinut venäläisarmeija oli ihan paska...
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Juu-u se Pariisiin asti marssinut venäläisarmeija oli ihan paska...
Aivan. Se pärjäsi vain osana liittokuntaa.
- Anonyymi00008
Kummasti vaan se etenee kokoajan
- Anonyymi00009
Anonyymi00007 kirjoitti:
Aivan. Se pärjäsi vain osana liittokuntaa.
"...osana liittokuntaa." ? Kertoisitko tarkemmin siitä liittokunnasta ?
- Anonyymi00011
Anonyymi00009 kirjoitti:
"...osana liittokuntaa." ? Kertoisitko tarkemmin siitä liittokunnasta ?
Ranskalaiset bistro-ravintolat saaneet nimensä venäläisestä sanasta, joka tarkoittaa "nopeasti, vauhdilla". Tarjoilijoille tuli kiire, kun kasakat komensi, ja oppivat samalla kieltä.
)) - Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Ranskalaiset bistro-ravintolat saaneet nimensä venäläisestä sanasta, joka tarkoittaa "nopeasti, vauhdilla". Tarjoilijoille tuli kiire, kun kasakat komensi, ja oppivat samalla kieltä.
))Tarjoilijat olivat siis sitä "liittokuntaa" ?
- Anonyymi00013
Anonyymi00006 kirjoitti:
Juu-u se Pariisiin asti marssinut venäläisarmeija oli ihan paska...
Oliko se Suomen armeija, joka ei onnistunut puolustamaan Suomea vuonna 1944? Olisi mukava käydä Suomen Jäämeren rannalla.
- Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
Oliko se Suomen armeija, joka ei onnistunut puolustamaan Suomea vuonna 1944? Olisi mukava käydä Suomen Jäämeren rannalla.
Se Suuri ja Mahtava Neuvostoliitto teki itsemurhan.
- Anonyymi00015
Anonyymi00009 kirjoitti:
"...osana liittokuntaa." ? Kertoisitko tarkemmin siitä liittokunnasta ?
Sota, jonka tuloksena oli Napoleonin luopuminen kruunusta ja karkotus Elballe, oli nimeltään kuudennen liittokunnan sota. Yhteensä näitä liittosotia oli seitsemän.
Pariisin 1814 vallanneissa liittokunnan joukoissa sotilaiden enemmistö oli saksalaisia Preussista, Itävallasta , Baijerista tai Württenbergistä. Toki mukana oli myös noin 40 000 Venäjän sotilasta.
- Anonyymi00010
Olipas taas typerä aloitus. Venä ei tarvitse starlinkkiä! Heillä on ihan oma järjestelmä Golonass. Toki he myös käyttivät starlinkkiä kun se oli mahdollista. Lueppas varsin mitä Venäjä itse sanoo asioista ja unohda länsimaiset valhemediat täysin
Tuo Venäjän Glonass (ei Golonass) järjestelmä on Venäjän versio GPS järjestelmästä, eli se välittää paikkatietoa (mutta ei mitään muuta)
Mutta se mikä Venäjältä puuttuu etulinjasta on datan välittyskyky yksiköltä toiselle ilman kiinteitä kaapeliyhteyksiä.Eli venäjällä ei ole itsellään vastinetta tuolle starlinkille, kannatta sinunkin siis kuunnella välillä muitakin lähteitä kuin Kremliä.
- Anonyymi00016
Eh he, otappas sinä asioista selvää.. Venäjä ei tarvitse Muskin sateliitteja.
Hyvin näyttää hommat menevän. - Anonyymi00017
pystyykö sohvaperunat juoksee, edes ilman kelaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka912531- 671465
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww861437EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81943
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19920Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe36810Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta105804- 54793
- 30716