Miks nuoret menee pysäköintitaloon hyppimään. Sinne ei ole mitään asiaa.etsikää normaali paikka
Taas tuli turha kuolema.
Taas tuli turha kuolema.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011815178.html?utm_source=ampparit
Helsinki
Asuuko haastateltu naisoletettu parkkitalossa?
Hei kaikki,
Jos tiedätte ihmisen jolla on itsetuhoisia ajatuksia, niin häntä kannattaa ohjata avun piiriin.
Itsetuhoisista ajatuksista kannattaisi aina keskustella ammattilaisen kanssa. On olemassa monia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä myös anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.fi/fi
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Keskusteluapu kirjoittaen palvelusta. https://tukinet.fi/fi/palvelut/mieli-keskusteluapu-kirjoittaen
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Joka viikko ma-to klo 15-21 on MIELI Kriisichat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin Kriisipuhelin päivystää 24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Akuutissa tilanteessa yhteys oman alueen psykiatriseen päivystykseen tai soitto 112.
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata
Jos on tiktok haaste, niin silloin on pölvästien pakko hypätä pää edellä asfalttiin.
Ei, vaan kyllä tällä on selvä tarkoitus. Ehkä päättäjät heräävät siihen tosiasiaan mitä seuraa huumeiden vapauttamisesta ja ssri lääkkeistä.