Kidu siinä sitten. Hahha. Naurettavia paskoja. Srvo laskee eikä syyttä.
Range 200km max taas huomenna myös etelässä. Eikä lämpene
Anonyymi-ap
6143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ID4. Lämpötila -28, 90% akku, range 231 km, todellisuudessa n. 200 km. Auto lämpiämässä ja kohta liikenteeseen. Saapa nähdä miten käy, eka ajelu näin kylmällä kelillä.
Kerrankin rehellinen sähköautoilija.
Näköjään äpin lukema oli yläkanttiin, sillä auton mittari näytti vain 201 km rangea.
10 km kauppareissu tehty, kotipihaan päästyäni mittari näytti 40 kWh/100 km kulutusta ja rangea oli jäljellä 189 km. Pitemmällä matkalla kulutus olisi todennäköisesti pudonnut jonnekin ~24 kWh/100 km lukemille... -20 kelillä, se putoaa jo 50 km maatieajossa ~22 kWh/100 km lukemaan.
Auto oli esilämmityksessä 25 min ja oli ihan mukavan lämmin jo ajoon lähtiessäni. Ikkunat pysyivät kirkkaina ja näppituntumalla +22 asteeseen säädettysisä lämpötila oli oikeastikin sen 22 astetta. Siis ei mitään tarvetta lämpöpukeutumiseen, sanoisin päin vastoin. Jos olisin lähtenyt pitemmälle matkalle, niin takki olisi ollut liikaa.
Akku 75% ja rangea lupailee 200km. Eiköhän tuolla 4km päähän kauppaan pääse. Onpahan mennen tullen lämmin auto.
Onkohan minulla parempi pohja arvioida sähköautoa (ollut 30v polttiksia, pääasiassa BMW ja Audi ja kaksi vuotta sähköauto) jolla tuskin edes 3v kokemusta polttiksista eikä yhtään sähköautoista, kuten aloittaja?
Upeita nuo sähköautot. Ei tosiaan ole suomeen tehty
Ei ole elämä mallillaan jos joutuu joka päivä ajamaan satoja kilometrejä. Tosin näitä ihmisiä on todella harvassa. 98% pärjää jopa 100km per päivä. Eli ei tartte koskaan käydä tankkaamassa,