Oletteko tuhlanneet vaimonne rahoja?

Anonyymi-ap

Muistan kun entinen vaimoni kävi hitsauskurssin aikuiskoulutuksessa. Pääsikin kurssin jälkeen välittömästi töihin. Nyt todettakoon, että meillä oli yhteinen tili.

Kuitenkin hän innostuneena teki valtavasti ylitöitä. Kerran olin vapaalla keskellä viikkoa, koska tein vuototöitä. Noh, vaimon ylityörahat läsähti tilille.

Hetken mietin ja menin ostamaan molemmille uudet 4G puhelimet. Vaimo oli vähän vihainen ja työkaverit olivat nauraneet, kun kertoi siellä.

Ihan sama. Kyllä silloinen vaimokin leppyi ja tuumasi että olisi yltsärahat voinut mennä turhempaankin.
Ja nyt tietämättömille tiedoksi, etten minäkään ihan vähän tienannut.

Onneksi eron tullen hän oli sitä mieltä, että kumpikin pitäkööt sen mitä ennen avioliittoa oli ja loput jaetaan tarpeen mukaan. Rahoista en muista, mutta ihan ok sekin vissiin meni. Osakkeet jotka olivat arvoosuustililläni sain pitää , eikä hän vaatinut mitään. Tosin en minäkään vaarinut mitään hänen sijoituskämpästään.

Ihan ystävinä erosimme ja nyt hänellä onneksi menee kivasti, sekä on löytänyt mukavan ukkelin. Toimiipa vielä yrittäjänä.

>simiti<

1

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä ostosjan toi oli. Muistan kun 4G tuli, niin olihan se merkittävä parannus.

      Toi on hyvä esimerkki, hitsauskurssi. Ihmisten pitäs enempi opiskella sellasta mikä työllistää. Kovasti opiskellaan jotain media alaa tai vastaavaa, mutta kun ei sillä alalla oo suomen kokosilla markkinoilla töitä. Eikä ezim pelisuunnittelijat työllisty ees englannissa. Tai walesista oli se mistä teille jokunen aika sitten kerroin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      544
      1782
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      877
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      863
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      719
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      697
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      73
      618
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe