Reikiintyminen

Johtuuko hampaiden reikiintyminen siitä että syön melkein koko ajan jotain?jos ei muuta,niin xylitoli-purkkaa/pastilleja.Eikö xylitoli ennemminkin ehkäise reikiintymistä??
1368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos todellakin syöt koko ajan jotain muuta kuin ksylitolia, on se varmasti syynä reikiin. se nimittäin aiheuttaa suuhun kokoaikaisen happohyökkäyksen ja reikiintyminen on melko varmaa. jos hygienia on vielä vaillinaista, on käyttäytymisesi omiaan edesauttamaan hammashenkilökunnan taloudellista hyvinvointia. ksylitolituotteiden napostelusta ei ole muuta haittAA kuin vatsavaivoja tiedossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hammaspeikkoko kirjoitti:

Johtuuko hampaiden reikiintyminen siitä että syön melkein koko ajan jotain?jos ei muuta,niin xylitoli-purkkaa/pastilleja.Eikö xylitoli ennemminkin ehkäise reikiintymistä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu