Eipä enää uskalla avata Omakanta-sivuja, enkä ole käynytkään siellä enää, koska mediassa oli juttua, että Omakantaan on tullut uudistus, jossa sinne kirjautuessa suostuu automaattisesti pakotettuna Suomi.fi-palvelun käyttöön ottoon. Suomi.fi-postipalvelu ei taas itse ilmoita käyttäjälle omaan sähköpostiin, että sinne on tullut jotain viranomaispostia. Ja ei käyttäjää voi velvoittaa kirjautumaan Suomi.fi palveluun joka päivä tarkastakseen onko sinne tullut postia vai ei. Jos siinä olisi mahdollisuus tai ominaisuus, että Suomi.fi palveluun tulleesta postista voidaan välittää ilmoitus käyttäjän omaan sähköpostiin, niin sitten voisi ajatella ottavani sen käyttöön.
Toisaalta Omakanta-sivuista on tullut paljon huijausviestejä, ettei sitä senkään takia uskalla käyttää, vievät vielä kaikki vähäiset rahat tililtä. Ja viimeksi kun Omakannassa asioin, niin todella pitkällä viiveellä sinne oli tullut tiedot lääkärillä käynnistä, kolme kuukautta kesti tietojen päivitys sinne.
Ja ei kaikilla ole tietokonetta tai nettiä, että voisi Omakantaa tai Suomi.fi tms palveluja käyttää. Eikä kirjastossa ole turvallista käyttää näitä palveluita. Että on hankalaksi tehty nykyään nämä palvelut heille joilla ei ole nettiä tai tietokonetta, kun ei ole enää ns. asiakaspalvelua kasvokkain tai osata kirjettä lähettää firmoista (poislukien laskuja ja perintäfirman kirjeitä). Tai jos on, niin hankala on saada puhelimellakaan yhteyttä tai saada pankkiin käyntiaikaa. Ja kännykän pienellä näytöllä asioiminen ei ole sujuvaa sekään. Onneksi on luotu tili aikoinaan, kun pankkiin vielä pääsi kohtuu jonottamisella ja ilman vahvaa tunnistautumista.
No varmaan tänne vastataan, että kyllä se nykyään on helppoa, kun sen vaan viitsii opetella ja hankkia läppärin isommalla näytöllä, jossa on windows11. Se taas on niin paska käyttöjärjestelmä, koska kyttää käyttäjän jokaista tekemistä ja vaatii uuden tehokkaan sekä kalliin koneen. Taas voi sanoa, että vanha oli parempi ja toimivampi, esim. win7. Uudet windowsit on kehitetty liian pitkälle älyttömine tekoälyineen.
Ja uusissa tekniikoissa ja alustoissa onkin tehty älyttömänä huijauksia. Mediauutisten mukaan rahaa on viety tileiltä hurjia määriä, eli se osoittaa kuinka haavoittuvaisia systeemit ja käyttäjät ovat. Ja pankit ja vakuutusyhtiöt eivät ota monestikaan vastuuta näistä. Käyttäjän vika. Hyvä osoitus oli, kun Suomen pankin entiseltä pääjohtajalta huijattiin tililtä rahaa. Toisaalta ei voi enää tallettaa käteistäkään omalle tilille kovin helposti, kun kaiken maailman kysymyksiä esittävät tilin omistajalle. Hienoksi on mennyt tämä.
Olisi hienoa, jos joku keksisi uudelleen, että perustetaan ihmisläheisiä, kasvot kasvokkain palveluja, oikea ihminen palvelemassa. Perusteluna ollut vähentämiselle, että sellaiset palvelut maksaa. Näkyy sekin maksavan, kun palveluita on automatisoitu ja niitä pitää jatkuvasti huoltaa ja ylläpitää. On näitä oikeita ihmispalveluita vielä jossakin olemassa, mutta enemmän saisi olla, mm. maaseuduilla pienissä kunnissa, miksei kaupungeissakin. Paskaa palvelua sellaiset, joissa saa väitellä robotin tai tekoälyn kanssa puhelimessa. Sama kun puhuisi kotona robotti-imurille, että alapa siivoomaan, äläkä laiskottele.
Omakanta-palvelu ja Suomi.fi
3
88
Vastaukset
- Anonyymi00001
Suomi.fi VOi laittaa ilmoitukset tulemaan omaan sähköpostiin. Älä levitä väärää tietoa. Olen käyttänyt Suomi.fi ja Omapostin palveluita jo hyvän aikaa ja molemmista niistä ilmoituksen omaan sähköpostiin.
- Anonyymi00003
Joo tiedän et voi. Ei vaan toimi niiku pitäs koska syyt
- Anonyymi00002
Silloin kun palvelut alkoivat muuttua sähköisiksi puhuttiin julkisuudessakin aina kovasti, että ihmisten on saatava palvelua myös muulla tavalla, ilman puhelimia tai koneita, eli ilmeisesti vähän kuin "ennen vanhaan".
Mutta mikä onkaan totuus, mikään ei enää toimi kunnolla ilman koneita ja laitteita.
Kaikilla ei oikeasti ole edellytyksiä käyttää erilaisia laitteita. Voi olla terveydellistä ongelmaa, ettei laitteiden käyttö onnistu, mukaan lukien muistin ongelmat, muistisairaudet ym.
Kognitiivisissa taidoissa voi olla puutteita, että ihminen ei vain pysty oppimaan ja omaksumaan uutta.
Ja jotkut voi olla todella niin köyhiä, ettei laitteisiin ole varaa.
Että paskaa pubuivat silloin, kun väittivät, että asioita täytyy pystyä hoitamaan muutenkin kuin sähköisesti. Ja kerrottiin jopa, että se pysyisi mahdollisena.
"Pienoista vedätystä".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847