Miksei musiikki ole muuttunut pariin kymmeneen vuoteen?

Anonyymi-ap

Jos vertaa musiikkia vaikka 1940 luvulta lähtien vuosikymmenittäin 2000 luvulle niin musiikki on muuttunut joka vuosikymmenellä mutta tällä vuosituhannella enää ei. Miksei?

8

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      On se muuttunut. Populaarimusiikki on yks vitsi. Vielä 2000-2010 sitä pysty kuunella radiosta

    • Anonyymi00002

      Nykymusiikin kaavat luotiin satoja vuosia sitten. Niillä on aivopesty sukupolvi toisensa jälkeen. Kun aika menee vanhan tankkaamiseen, uutta ei ehdi oppia. Tekninen kehitys on tuonut uusia äänimaalmoja, mutta median keskittyminen on totuttanut musiikin kuluttajat pikaruokaan.

      • Anonyymi00003

        Eehh... Onko sukupolvi toisensa jälkeen muutenkin "aivopesty" jälkeen tekniikan vuosisatojen, ei tosin tekniikan vaan median vuoksi? Tuo kuulostaa vähän puputetulta pikaruoalta? Tai muuten mahtavalta.


    • Anonyymi00004

      Muuttuu muuttuu. S24-tykkäyksetkin on eläväisiä.

    • Anonyymi00005

      Paskaahan se on. Sitten on myös marginaaleja ja vallankumouspotentiaaleja. Jotenkin ihminen ei nitisty täysin ennen kuin nitistetään täysin. Tsempit yrittäjille, hirttäkää jo itsenne.

    • Anonyymi00006

      13-20 ikäisille suunnattu poppi on kyllä jumiutunut samaan kaavaan, eli
      jokin tuskaiselta kuulostava neitonen huokailee ja ähkii sydänsurujaan
      heiluttaen toista kättä pään vieressä ja kappaleen rakenne on täysin
      hajallaan, eli tahtien määrää vaihdellaan jotta lyriikka mahtuu kokonaisuudessaan mukaan, mitään sovitustyötä ei näiden välillä ilmeisesti tehdä.
      Melodiassa toistuu lastenlaulumaiset lyhyet aiheet joita on helpompi liittää toistensa perään sanoituksen mukaan.
      Kokonaisuus on siis usein sekavaa tarinankerrontaa ambient- äänitaustan päällä,
      rytmiikasta huolehtivat efektinomaiset perkussiot tai sitten koko kappale on rakennettu akustisen kitaran leirinuotiokompin päälle.

    • Olen nähnyt muutaman todenneen että populaarimusiikki nykyään ei enää jää muistiin samalla tavalla kuin ennen ja musiikkia ehkä vuosikymmen pari takaperin soitetaan enemmän koska se on nopeammin tunnistettavaa.

      Mm. "luovuuden" ulkoistaminen tekoälylle joka toistaa vanhoja kuvioita sen sijaan että olisi oikeasti innovatiivinen ihmisen tavalla ja miettisi mitä ei olla tehty, on osuutta asiaan. Kun se oppii jatkuvasti omista tuotteistaan, sen ulosanti supistuu vielä entisestään.

      Rick Beato jne. on käsitellyt asiaa paljon. 〰️ https://youtube.com/@rickbeato

    • Anonyymi00007

      Finski, joka kasvattaa partaa, tarvii rillit nähdäkseen, eikä leikkaa juur hiuksiaan, ei ansaitse mitään parempaa. Sen on parasta pysytellä vanhoissa -70 ja -80 luvun suomalaisiskelmissä - älä kultaa talonröttelöä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      15
      1730
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1712
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      304
      1352
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1086
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      132
      984
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      935
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      915
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      77
      897
    Aihe