Jos vertaa musiikkia vaikka 1940 luvulta lähtien vuosikymmenittäin 2000 luvulle niin musiikki on muuttunut joka vuosikymmenellä mutta tällä vuosituhannella enää ei. Miksei?
Vastaukset 8
- Anonyymi00001
On se muuttunut. Populaarimusiikki on yks vitsi. Vielä 2000-2010 sitä pysty kuunella radiosta
- Anonyymi00002
Nykymusiikin kaavat luotiin satoja vuosia sitten. Niillä on aivopesty sukupolvi toisensa jälkeen. Kun aika menee vanhan tankkaamiseen, uutta ei ehdi oppia. Tekninen kehitys on tuonut uusia äänimaalmoja, mutta median keskittyminen on totuttanut musiikin kuluttajat pikaruokaan.
- Anonyymi00003
Eehh... Onko sukupolvi toisensa jälkeen muutenkin "aivopesty" jälkeen tekniikan vuosisatojen, ei tosin tekniikan vaan median vuoksi? Tuo kuulostaa vähän puputetulta pikaruoalta? Tai muuten mahtavalta.
- Anonyymi00004
Muuttuu muuttuu. S24-tykkäyksetkin on eläväisiä.
- Anonyymi00005
Paskaahan se on. Sitten on myös marginaaleja ja vallankumouspotentiaaleja. Jotenkin ihminen ei nitisty täysin ennen kuin nitistetään täysin. Tsempit yrittäjille, hirttäkää jo itsenne.
- Anonyymi00006
13-20 ikäisille suunnattu poppi on kyllä jumiutunut samaan kaavaan, eli
jokin tuskaiselta kuulostava neitonen huokailee ja ähkii sydänsurujaan
heiluttaen toista kättä pään vieressä ja kappaleen rakenne on täysin
hajallaan, eli tahtien määrää vaihdellaan jotta lyriikka mahtuu kokonaisuudessaan mukaan, mitään sovitustyötä ei näiden välillä ilmeisesti tehdä.
Melodiassa toistuu lastenlaulumaiset lyhyet aiheet joita on helpompi liittää toistensa perään sanoituksen mukaan.
Kokonaisuus on siis usein sekavaa tarinankerrontaa ambient- äänitaustan päällä,
rytmiikasta huolehtivat efektinomaiset perkussiot tai sitten koko kappale on rakennettu akustisen kitaran leirinuotiokompin päälle. Olen nähnyt muutaman todenneen että populaarimusiikki nykyään ei enää jää muistiin samalla tavalla kuin ennen ja musiikkia ehkä vuosikymmen pari takaperin soitetaan enemmän koska se on nopeammin tunnistettavaa.
Mm. "luovuuden" ulkoistaminen tekoälylle joka toistaa vanhoja kuvioita sen sijaan että olisi oikeasti innovatiivinen ihmisen tavalla ja miettisi mitä ei olla tehty, on osuutta asiaan. Kun se oppii jatkuvasti omista tuotteistaan, sen ulosanti supistuu vielä entisestään.
Rick Beato jne. on käsitellyt asiaa paljon. 〰️ https://youtube.com/@rickbeato- Anonyymi00007
Finski, joka kasvattaa partaa, tarvii rillit nähdäkseen, eikä leikkaa juur hiuksiaan, ei ansaitse mitään parempaa. Sen on parasta pysytellä vanhoissa -70 ja -80 luvun suomalaisiskelmissä - älä kultaa talonröttelöä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372142
- 56696
- 40643
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne65509- 62492
- 42490
- 45490
Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k15470Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh23458T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6457