Suomi avustanut Ukrainan sotaa jo lähes 4 mrd euroa

Puolustus- ja materiaaliapu
- 660 miljoonan euron tukiohjelma: Helmikuussa 2025 käynnistetty ohjelma painottaa suomalaisen puolustusteollisuuden roolia materiaalin toimittamisessa.
-Helmikuuhun 2026 mennessä Suomi on toimittanut Ukrainalle yhteensä 32 puolustustarvikeapupakettia, joiden arvo on noin 3,2 miljardia euroa.

Nuo rahat olisi hyvä lisä kotimaisen kysynnän elvyttämiseen.
24216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Venäjänmieliset ovat onnessaan kun Suomea tuhotaan sisältäpäin jakamalla omaisuus ulkomaille.

Äänestä
  • Katsoitteko uutisia? Supon entinen esikuntapäällikkö avautu, supon hitlerismistä ja kiihottamisesta venäjää vastaan.

    Äänestä

Hyvä asia!

Lisää, tehokkaammin ja isompaa tukea Ukrainalle!

Vaikka niitä moottoripyöriä ja kalaverkkoja ihan suomalaisilta.

Äänestä
  • Mitä kauemmin sota kestää, niin sitä enemmän Venäjä tuhoaa kaikkea infraa. Kuka ne korjaa ja millä rahalla?

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Mitä kauemmin sota kestää, niin sitä enemmän Venäjä tuhoaa kaikkea infraa. Kuka ne korjaa ja millä rahalla?

    Sun ja muiden Persujen äänestäjien rahoilla.

    Äänestä

Suomi on koko EU:n tavoin ulkoistanut Ukrainalle sotansa Venäjää vastaan.
Täytyy vaan toivoa että pystytään jatkossakin tukemaan Ukrainaa, sillä muutenhan Suomi joutuu pian pyytelemään muilta EU-mailta tukea Suomen itärajalla käytävään sotaan.

Äänestä

Montako ruplaa Venäjä on haaskannut.

Äänestä
  • Ei sillä ole väliä. Painokone suoltaa niitä loputtomasti lisää.

    Äänestä

Jos Ukrainaa ei tueta niin kohta ei välttämättä ole kotimaata jonka asioita korjata.

Ukrainaa pitää ehdottomasti tukea enemmän.

Äänestä
  • Höpö höpö...tukekoot muut välillä, italia, ranska jne. saksakin juuri tänään itkee että me ei enää auteta, voisiko muut ottaa ohjat!

    1Äänestä

  • Kyllä, ehdottomasti. Lähin maa Suomelle ja ystävyyskaupunkeja täynnä. Ja niin itsenäinen maa ollut jo 1000 vuotta ennen Neuvostoliittoon joutumista.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Kyllä, ehdottomasti. Lähin maa Suomelle ja ystävyyskaupunkeja täynnä. Ja niin itsenäinen maa ollut jo 1000 vuotta ennen Neuvostoliittoon joutumista.

    Köyhin EU-maa on oikein hyvä auttamaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Köyhin EU-maa on oikein hyvä auttamaan.

    Velaksi on hyvä auttaa.

    Äänestä

Aloittaja kuvittelee KELAn maksusitoumusten jollain tapaa sallivan oluen oston mikäli Ukrainaa ei avustettaisi ..

Äänestä
  • Alottaja ei ole tarvinnut sen enempää Kelan ostositoumuksia, työttömyystukia, toimeentukitukia kuin ansiosidonnaisiakaan. Lääkärissäkin käyn yksityisellä, samoin hammaslääkärissä. En käytä edes julkisia kulkuneuvoja

    Äänestä

Ranska kanssa avustaa,,kiitos Markon...tirsk tirsk!

Olemme hölmöjä!

Äänestä

No oletko muka itse käynyt ajamassa sinne avustuskuormaa?

Äänestä
  • Sinä olet taatusti käynyt eturintamassa asti kerran viikossa.

    Äänestä

KYLLÄ KANNATTI TUHOTA TÄMÄ MAA UKRAINAN SODALLE RAHOJA SYYTÄÄ. ÄLLÄ.

1Äänestä

Putin nauraa leveästi, sinnehän ne rahat päätyvät ukrainalaisten kasakkakavereiden välityksellä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Puolustus- ja materiaaliapu
- 660 miljoonan euron tukiohjelma: Helmikuussa 2025 käynnistetty ohjelma painottaa suomalaisen puolustusteollisuuden roolia materiaalin toimittamisessa.
-Helmikuuhun 2026 mennessä Suomi on toimittanut Ukrainalle yhteensä 32 puolustustarvikeapupakettia, joiden arvo on noin 3,2 miljardia euroa.

Nuo rahat olisi hyvä lisä kotimaisen kysynnän elvyttämiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu