Kukaan ei voi väittää, että todellista älyä olisi koskaan käytetty työvoimapalveluissa.
Tosin kampaviinereiden mussutukseen ja sohvalla torkkumiseen ei paljoakaan henkisiä kykyjä vaadia.
Työvoimatoimistoissa tekoäly on ollut pitkään käytössä
13
249
Vastaukset 13
- Anonyymi00001
"Tosin kampaviinereiden mussutukseen ja sohvalla torkkumiseen ei paljoakaan henkisiä kykyjä vaadia."
Sinultahan ammatti - kelaloiselta tuo sujuu mallikkaasti. Vuosien kokemuksella.- Anonyymi00003
Ilkikurinen tarkkistyttö on päässyt lastenkodin leikkitilan koneelle. Mene takaisin koppiisi.
- Anonyymi00013
Tekoäly voi antaa työttömälle narisijalle karenssin...
- Anonyymi00002
Tekoäly ollut pitkään käytössä työnhakujen tehtailussa. Jää enämpi aikaa ryypiskelyyn ;D
- Anonyymi00005
Jännä poistavat lyhyitä kommentteja, mutta eivät poista rikollisten kommentteja
- Anonyymi00006
Totta.
Pieni hama aloittajalle tuli siinä ettei hän ymmärrä nykyisen työllisyyspalvelujärjestelmän funktiota.
Suomessa oli työvoimatoimisto viimeksi 1980- luvulla. Sen toimenkuva oli työnvälitys.
Sen jälkeen on Suomessa ollut TE- toimisto joka juuri muutettiin kunnan tarjoamaksi "työllisyyspalveluksi".
TE- toimisto on koko olemassaolonsa ajan ollut VALVOVA ELIN jonka toimenkuva on sama kuin ehdonalaista rangaistusta suorittaville rikollisille tarkoitettu valvonta ja rangaistuslaitos. Sillä ei ole mitään tekemistä työttömien työllistymisen edesauttamisen kanssa. Tosiasiassa se vaikeuttaa työttömien työllistymistä koska työttömistä koostuvan asiakaskunnan työllistyminen tarkoittaisi työttömyyttä työllisyyspalveluskunnalle itselleen.- Anonyymi00007
Aika omituista, että kansalaiset maksavat veroja, jotta joku omituinen niillä rahoilla elätettävä lauma voi tarkkailla heidän elämäänsä.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Aika omituista, että kansalaiset maksavat veroja, jotta joku omituinen niillä rahoilla elätettävä lauma voi tarkkailla heidän elämäänsä.
Sitä kutsutaan normaalissa maailmassa kommunismiksi.
- Anonyymi00009
Anonyymi00007 kirjoitti:
Aika omituista, että kansalaiset maksavat veroja, jotta joku omituinen niillä rahoilla elätettävä lauma voi tarkkailla heidän elämäänsä.
Mitä työtä sinä teet elääksesi?
- Anonyymi00010
Anonyymi00007 kirjoitti:
Aika omituista, että kansalaiset maksavat veroja, jotta joku omituinen niillä rahoilla elätettävä lauma voi tarkkailla heidän elämäänsä.
Samanlainen järjestelmä kuin Pohjois-Koreassa.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Samanlainen järjestelmä kuin Pohjois-Koreassa.
Uusi DDR, jossa Stasi kyttää pientä osaa kansalaisia.
- Anonyymi00015
Kaikkialla missä johonkin ryhmään tai henkilöön tuntuu kohdistuvan yltiöpäisen pakonomaisia ja ilmeisen tarpeettomia kontrollitoimia, siellä haisee hyväksikäyttö. Jos tahtoo arvata kuka on hyväksikäyttäjä ei tarvitse kuin katsoa kuka tai mikä on kontrolloiva osapuoli.
Mikä ihme ja kuka ihme on työttömiin köyhiin sosiaaliturvorjiin kohdistuvan kontrollin taustalla ja miksi?
- Anonyymi00012
Koko järjestelmä on sairas ja järjettömän kallis. Se on vain julkisen sektorin tarpeeton kulu.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102311Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231014- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha583855- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670- 68641
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik30627