Nyt kävi Trumpille hullusti, tullit laittomia.
USA:n Korkein Oikeus tyrmäsi Trumpin tullit
29
195
Vastaukset
- Anonyymi00001
Nyt se saattaa joutua maksamaan takaisin jo kerätyt 130 miljardin maksut.
- Anonyymi00002
Selkeä päätös, eikä siitä voi enää valittaa minnekään.
- Anonyymi00003
Häpeällistä, totes Trumppi. Nyt harmittaa.
- Anonyymi00004
Alamäki alkoi, ja typerä pelleily tullien kanssa loppui.
- Anonyymi00005
Tuossa pitää muistaa myös se että republikaaneilla, tai republikaanipresidenttien nimeämillä tuomareilla, on 6-3 enemmistö Yhdysvaltain Korkeimmassa oikeudessa. Jäsenistä 3 on Trumpin itsensä nimittämiä. Päätös tuli äänin 6-3, eli peräti 3 republikaanituomaria äänesti tulleja vastaan.
- Anonyymi00006
todellakin :
https://www.politico.com/news/2026/02/20/trump-tariffs-supreme-court-ruling-00790687
mutta mitä sitten ? - Anonyymi00007
Jenkkien liike-elämä riemuitsee, ja pörssikurssit nousee. Nyt on trumpilla paha mieli.
- Anonyymi00008
Perityt tullit on maksettava firmoille takaisin korkojen kanssa.
Ja tuomarien enemmistö republikaanitaustaisia.
- Anonyymi00009
Takatukka tuomarit kaapuissaan.😁
- Anonyymi00010
Näyttäs siltä että niitten oikeuslaitos lopultakin ryhdistäytyi, ainakin hetkeksi.
- Anonyymi00011
Muitakin keinoja on joten juhlasi ovat ennenaikaisia .
- Anonyymi00015
Vain persu voi Suomessa olla sitä mieltä että nuo tullit ovat jotenkin hyvä asia. Vain persu.
- Anonyymi00012
Sitten vain odottamaan Trumpin kiukuttelua asiasta. Alkaakohan uhkailemaan tuomareita taas?
Se ihmetyttää miten tässä meni näin pitkään. Trumppi on käyttäytynyt sillä oletuksella, että saa tehdä mitä haluaa milloin haluaa. Sellainen ei kuulu demokratiaan.- Anonyymi00016
Varmaankin Trump alkaa syyttämään tuomareita maanpetoksesta ja vaatii laittamaan heidät viraltapanomenettelyyn. Mikä tosin ei onnistu helposti edes Trumpilta, kun siihen vaaditaan enemmistö edustajainhuoneesta ja kaksi kolmasosaa senaatista.
- Anonyymi00013
Eihän Trump eikä hänen hallintonsa piittaa mitään oikeuden päätöksistä. Katsovat olevansa kaikkien lakien yläpuolella ja oikeutettuja tekemään mitä tahansa.
- Anonyymi00014
USA on outo maa
- Anonyymi00017
Trump pauhasi että korkeimman oikeuden tuomarit on epäisänmaallisia pellejä, ja vannoi kostoa ulkomaille.
- Anonyymi00027
Ei kestä yhtään vastustusta. Sekoaa täysin.
- Anonyymi00018
Trump keräsi usalle vuodessa 175 miljardia dollaria extraa tulleilla ja nyt vasemmisto haluaa palauttaa rahat. Kyllä on woket tyhmiä.
- Anonyymi00020
USAn korkeimmassa oikeudessa on 9 tuomaria. heistä 6 republikaaneja, 3 demokraattia. Äänestys meni 6-3 Trumpin tulleja vastaan. Eli sinun logiikallasi puolet republikaanituomareista on "wokeja"?
- Anonyymi00021
Anonyymi00020 kirjoitti:
USAn korkeimmassa oikeudessa on 9 tuomaria. heistä 6 republikaaneja, 3 demokraattia. Äänestys meni 6-3 Trumpin tulleja vastaan. Eli sinun logiikallasi puolet republikaanituomareista on "wokeja"?
Woket vei sen oikeuteen, tuomareiden pitää noudattaa lakia, tuomarit ei voi katsoa mitään läpi sormien etteivät saa syytettä.
Joku woke siis käynnisti protestin. Ei ne tuomarit, otaksun.
175 miljardia on likimain suomen valtion velan määrä. - Anonyymi00028
Itse olet tollo. Ne tullit tuli usan kuluttajilta liittovaltiolle. Pöljä. Mitä itse sanoisit bryssel tekisi samoin? Miksi puolustat liittovaltiota (usa) ja vastustat eu;ta?
- Anonyymi00019
Nythän sen piruparan on aivan pakko hyökätä jonnekin että saa huomion pois omista möhläyksistään.
- Anonyymi00023
Kauhee möhläys kerätä rahaa omalle valtiolle...suomihan antaa vähätkin muille 😭😭😭😭
- Anonyymi00022
Yhdysvalloissa on voimakas presidentti asema
ja myös voimakas Supreme Court kun
Suomessa ovat kummatkin heikkoja ja ulkomaisen tahon
EU'n ohjaamia, residenttikin on juoksupoika!
Happy 250th America! - Anonyymi00024
Nyt oli hyvä uutinen! Tuo päätös vie terän Trumpin tulliuhkailulta. Enää tuo seniili ei voi uhata ketään tulleilla. Suomikin voi aivan hyvin lähettää Hornetin suojaamaan Grönlantia eikä Trumpin tulliuhkauksista ole enää haittaa!
- Anonyymi00025
Mietin että oliko uutinen Euroopalle sittenkään hyvä? Luin tänään että miljardikaupalla sijoittajien rahaa siirtyy Eurooppaan koska kukaan ei enää luota USA:n🤣
- Anonyymi00026
Yksinkertaiset Suomalaiset eivät ymmärrä että kun Nato laajennetaan
ja nostetaan varustelut 2%'sta 5%'tiin niin saadaan Waltavat myynnit
Yhdysvaltoihin!
Koska Yhdysvallat osaa ja pystyy mutta Suomi ei!
Mitä tulee turvallisuuteen niin missään Ameriikassa ei kukaan
ole huolissaan jonkun maan hyökkäyksestä ja mahdollisesta
itsenäisyyden menetyksestä!
Muuten tänä vuonna Aneriikka täyttää 250 vuotta!
Happy 250th America!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864650Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1793655Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.682096Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791288- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1471094- 501000
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30904