Vuosikokouksia toisensa jälkeen?

Miksi ihmeessä yhdistys asioita ei voida päättää työ jätjestyksen mukaisesti syys ja kevät kokouksessa kertaheitolla. Jos syys kokuksia pidetään moneen kertaan pitkälti kevääseen asti. Onko tällöin hallinnossa asiat täysin pielessä? Jonkin laista ryhtiä pitää saada toimintaan
5270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Keskusteliko ne kokouksissa rumatikeista?

Rumatikkifani

Äänestä
  • Rumatikkireinon yhdistyksestä erottamisen jälkeen rumatikeistä ei olla kokouksissa keskusteltu.

    Äänestä

Vuosiakin tulee toistensa jälkeen. Varmaan siksi myös vuosikokouksia.

Äänestä

Monet yhdistykset ovat siirtyneet yhteen kokoukseen vuosittain. Kuitenkin perusteltua on syksyn ja kevään kokoukset, koska käsiteltävien asioiden luonteet ovat sisällöltään erilaiset. Mutta jotain epäselvyyksiä ilmenee, jos päätöksiä joudutaan paikkailemaan jälkikäteen pitkin toimintavuotta. Jos oman yhdistyksen osaamistaso ei riitä asioiden hoitamiseen, on syytä kysyä konsulenttiapua liiton pääpallonpaikalta, toivottavasti sieltä löytyy ohjeistusta erityisasiantuntijoille.

Äänestä

Niihin kokouksiin ei ole pakko mennä jos siltä tuntuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miksi ihmeessä yhdistys asioita ei voida päättää työ jätjestyksen mukaisesti syys ja kevät kokouksessa kertaheitolla. Jos syys kokuksia pidetään moneen kertaan pitkälti kevääseen asti. Onko tällöin hallinnossa asiat täysin pielessä? Jonkin laista ryhtiä pitää saada toimintaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu