Tilanne on tämä:
Elän etäsuhteessa joka on tilanteessa "katsotaan nyt mitä tulee", ja sain tarjouksen eräältä mieheltä seksisuhteesta.
Eli pelkkää seksiä ja hengailua, ei mitään muuta. Mies on miellyttävä, komea, erittäin loistava sängyssä ja todella mukava kaikinpuolin.
Nyt mietin että pitäisikö uskaltautua mukaan leikkiin...
"parisuhteessani" seksiä päästään harrastamaan jopa harvemmin kuin kerran kuussa, ja olisi ihan mukavaa tietysti kainalokin kylminä talvi-iltoina...
Ongelma on vain siinä että pelkään tunteiden tulevan mukaan kuvioihin, koska mies on todella mukava ja kaikinpuolin upea. Hellä ja huomioiva, osaava ja kaikkea mitä nainen vain voi kuvitella.
Rakastan kuitenkin omaa poikaystävääni, ja haluaisin hänen kanssaan yhteisen tulevaisuuden kunhan välimatka saadaan pois päiväjärjestyksestä.
Kertokaa rakkaat siskot, lähteäkkö mukaan leikkiin vai ei?
Elän etäsuhteessa joka on tilanteessa "katsotaan nyt mitä tulee", ja sain tarjouksen eräältä mieheltä seksisuhteesta.
Eli pelkkää seksiä ja hengailua, ei mitään muuta. Mies on miellyttävä, komea, erittäin loistava sängyssä ja todella mukava kaikinpuolin.
Nyt mietin että pitäisikö uskaltautua mukaan leikkiin...
"parisuhteessani" seksiä päästään harrastamaan jopa harvemmin kuin kerran kuussa, ja olisi ihan mukavaa tietysti kainalokin kylminä talvi-iltoina...
Ongelma on vain siinä että pelkään tunteiden tulevan mukaan kuvioihin, koska mies on todella mukava ja kaikinpuolin upea. Hellä ja huomioiva, osaava ja kaikkea mitä nainen vain voi kuvitella.
Rakastan kuitenkin omaa poikaystävääni, ja haluaisin hänen kanssaan yhteisen tulevaisuuden kunhan välimatka saadaan pois päiväjärjestyksestä.
Kertokaa rakkaat siskot, lähteäkkö mukaan leikkiin vai ei?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jos ymmärsin oikein niin lähtemällä leikkiin satuttaisit poikakaveriasi.
Eikö se haittaisi sinua?
Miksi edes harkitset moista?
Välimatka poikakaverin kanssa-elät puutteessa?
Seksisuhteet muutenkin varmasti satuttavat mikäli tunteet tulevat mukaan ja kuka voi taata, ettet ihastu? Ei kukaan.
Pysy poissa vaikeuksista ja sydänsuruista ja älä lähde leikkiin mukaan.
ei ole hyvä juttu mitä nyt sanon, mutta
kokeile nyt ihmeessä ennen kuin on myöhäistä.
Siis kun kävelet kirkon käytävää voitko olla itsellesi rehellinen että tämä menee nyt oikein?
Älä kysy sitä muilta kuin itseltäsi.!
...pettäminen on oikein ja sallittavaa?
Eikö sinustakin olisi parempi hoitaa asioita oikeassa järjestyksessä. Kokeilu ei ole kiellettyä, mutta pettäminen on epäkypsää ja itsekästä.
pistä se kaukosuhde poikki ja kokeile tuota mikä houkuttelee. Myöhemmin, kun välimatka on saatu poispäiväjärjestyksestä ja jos rakkaus yhä on siellä, niin sitten voi aloittaa alusta.
itse seurustelin 5 vuotta, joista kolme etäsuhteessa, sen jälkeen kun muutettiin yhteen, meni jonkin aikaa hyvin, mut sit huomattiin et ollaanki liikaa ystäviä, eikä rakastavaisia ja nyt sit viis vuotta periaatteessa menny "hukkaan" miehen kans, joka lopulta on vaan hyvä ystävä. Ja kaikki tämä vaan siks, ettet sä voi kaukosuhteessa oppia tuntemaan ihmistä samalla tavalla kuin jokapäiväises kanssakäymisessä.
älä tuhlaa nuoruutta kaukosuhteissa roikkumiseen. kyl se sit toimii jos se on niin tarkoitettu, tulevaisuudessa.
Jos kaukosuhde on tyyliin "katsotaan nyt", ei kovin varmalla pohjalla. Jos mies sanoo kauempana noin, itse heti ajattelisin että sillä on siellä jotain mitä katselee tarkemminkin.
Sinuna heittäytyisin tuohon suhteeseen. Niinkuin joku sanoikin, ei tarvitse jälkikäteen miettiä että jäi sekin kokeilematta - varsinkin kun oma mielenkiintosi on noin paljon herännyt.
Itse elin aikoinaan vakietäsuhteessa(nyk. asuin kumppanini). Omalla asuinpaikkakunnallani asui miesystävä, tapasimme tilaisuuksien mukaan, siis ystävyys-seksi-rakkaus-suhde. Tunteet molemmilla mukana voimakkaasti, tiedettiin se ja puhuttiin paljon, muuta ei voitu tehdä. Molemmat tahoillaan varattuja, oli selvää että tulevaisuutemme ei ole yhteinen. Ne oli ihania vuosia! en kadu yhtään - nykyisin vain saatetaan teksitellä 1-2 kertaa vuodessa. Kallisarvoinen ystävä!
Olet varmaan tosi ylpeä itsestäsi?
Myös miehesi on varmasti ikionnellinen kun yhdessä muistelette noita aikoja? On se vaan hyvä että tulit sitäkin ystävää kokeilleeksi... Yök!!
Miltäs tuntuisi jos saisit tietää että samaan aikaan miehelläsi oli "tunteet voimallisesti pelissä ystävyys-rakkaus-seksi-suhteessa" ja edelleen hän pitäisi yhteyttä tähän ihanaan ystävättäreensä?
Jotenkin säälittävää... Sori.
Tiedätköhän mitä edes menetät kun et edes ymmärrä olla pahoillasi moraalittomuutesi vuoksi?
Noh, sitä tuppaa saamaan mitä tilaa. Ennemmin tai myöhemmin...
heittäydy vaan mutta älä sitten tule valittamaan että ei ollutkaan kivaa!
poikaystäväsi jos leikkiin lähdet(?) vaikea sinun on elää sitten hänen kanssa ja katsoa rehellisesti hänen silmiin sanoen 'että rakastat häntä' jos teet hölmöyden, sitä sanotaan moraaliksi jos rakastaa. Toinen asia mikä miehenä tulee mieleen että miten toinen mahtaa käyttäytyä jos/kun saa tiedää tai tykkäisitkö idesta että poikaystäväsi teki sinulle samoin(?) hyvä neuvo raamatussa jo sanotaan, tee rakkaallesi niin kun toivoisit hänen tekevän sinulle, en ole mikään jeesustelia mutta hyvä vihje tuo on. Meinaan luokittaisin asian niin että jos petät tieten tahtoen poikaystävääsi niin itserakkautesi on voimakkaampi kun teidän yhteinen rakkaus. Jos sulla on seksuaalisia haluja eikä poikaystäväsi voi hoitaa niitä niin osta dildo, jos taas tunnet vetoa toisen kikkeliin niin jätä poikaystäväsi ja edes sen verran kunniota häntä.Miehen suusta tulevaan txt:ä mutta kaipa nämä on miehelle tai naiselle samanarvoista touhua(?)
leikkiin mukaan,sillä joka leikkiin ryhtyy se leikin kestäköön ja ethän voi tietää seurauksia.
Mä en ees kehtais kirjottaa tollasta mitä sä kirjotit. Jos muka oikeasti rakastat jätkääs ni ei tollasia kuulu ajatella, ei ees kuulu hetkeäkään miettiä.. Ja kun vielä sanoit et haluat hänen kanssa yhteisen tulevaisuuden..Älä huijaa itteäsi älä jätkääs. Sun puolelta toi suhde näyttää olevan aika helvetin hataralla pohjalla ni ero ois varmaan paras ratkasu, ni saisit alottaa sen seksisuhteen tän upeeen ja ihanan miehen kanssa.
Ja mieti myös sitä että toinen on jossain tuolla kaukana ja luottaa suhun ja sä vaan panet toisen miehen kanssa. Anna myös sitten jätkällesi mahdollisuus etsiä uus rakkaus. Ei tosta mitään tulee, viis vuotta on pitkä aika ja sä näytät olevan tosi puutteessa jo nyt.
Voit tietenkin jättää poikakaverisi ja lähtee leikkiin mukaan, mutta takisin pääsy poikaverisi luo voikin olla sitten pAAAljon vaikempaa. Kannattaako lopettaa hyvää suhdetta seksin vuoksi? Tai miksi aloittaa seurustelusuhde jos samalla etsii jotain muuta???
Itse melkein samassa tilanteessa kehoittaisin kokeilemaan!! Täällä eletään vaan kerran ja kun olet vanha ja istut keinutuolissasi voit yhä tuntea sen kiihkon ja elämänilon eletystä elämästäsi. Usko pois!