Kyläkoulut säilytettävä!

Ilmajoella on joku harhainen käsitys siitä, että rakentamalla velkarahalla uusi suurkoulu ja kuljettamalla oppilaat sinne taksikyydillä voisi säästää rahaa?
Samalla lopetetaan Ilmajoen kunnan vahvuus, kylät, kylien vetovoima ja idylliset terveen kasvun oppimisympäristöt.
Laskelmat on epärealistiset ja ne jo nyt osoittaa ettei kokonaistaloudellisesti saada säästöjä, kun mukaan lasketaan kaikki asiaan vaikuttavat tekijät.
Nyt on kylien ihmisten aika nousta barrikadeille ja kaataa virkamiesten hölmöt kaavailut.
17463
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Torviparaati?

Äänestä

Kyllä ne asiantuntijat varmaan osaavat laskelmat tehdä, luota siihen.
Homeiset ja huonokuntoiset pikkukoulut eivät ole minkään kunnan vahvuus.
Jos halutaan säilyttää itsenäinen Ilmajoki, kouluverkkoa on karsittava. Mikäli koulurakennukset olisivat kunnossa, näin ei ehkä tarvitsisi tehdä.

Äänestä

Itsenäin kunta voi säilyä ainoastaan jos kunta on taloudellisesti itsenäinen. +100 miljoonan velka tekee kunnasta lastun joka seilaa laineilla.
Kun kylät tyhjenee, koko kunta kuihtuu.
Ja niin, en todellakaan luota laskelmiin. Samat ihmiset jotka ovat päästäneet kunnan omaisuuden homehtumaan tekee laskelmia. Kiitos ei!

2Äänestä
  • Jaa

    Äänestä

Joo, menee hyvin jos kuntalaiset ei enää voi luottaa siihen, että kuinka paljon kunnalla on velkaa. Eli toisinsanoen ei uskota, että kunnalla on velkaa ihan valtavasti.
Sitten voikin elätellä epärealistisia toiveita ja haaveita siitä, että on edelleen varaa pyörittää vaikka kuinka suurta kouluverkkoa.
Jos ilmajoella ei siis olekaan velkaa, kannattaa varmaan avata lisää kyläkouluja ja sitä kauttahan se kunta lähtee oikein hienosti uuteen nousuun.

Äänestä

Mistähän se velka on tullut kun ei sitä rahaa ainakaan koulujen ylläpitohuoltoon ole maltettu laittaa. Koskenkorvan kouluhan on hyvässä kunnossa, silti pitää suuruudenhulluutta rakentaa 50 oppilasta liian iso koulu. Rahaa on!

1Äänestä
  • Miksi sielä on parakit pihassa?

    Äänestä

Kannattaa kysyä velan syntymisestä vaikka omalta valtuutetultasi. Hän on varmaan ollut omalta osaltaan sitä velkaa hyväksymässä.
Tuo puhe, että on tehty 50 oppilaan liian iso koulu, on paikkansapitämätön eli valhe.
Se kouluhan tehdään muunneltavaksi. Tästä on kyllä kerrottu ihan ilmajoki-lehdessäkin.
Nyt tuntuu siltä, että valtuuston tekemä päätös korvan koulusta ja oppilasrajoista viimeksi on ollut osalle ilmajokisista äärimmäisen vaikea hyväksyä ja tajuta.
Toki täytyy myöntää, että se päätös olikin erittäin monitulkintainen.

Äänestä
  • En voi kysyä sitä omalta valtuutetultani kun se jota äänesti ei päässyt läpi.
    Eikä häntä voi syyttää edes siitä, että hän olisi ollut aiemminkaan velkoja hyväksymässä, koska oli ensimmäistä kertaa ehdokkaana.
    Koskenkorvan koulu on 50-oppilasta liian isoksi mitoitettu ja siinä aiemmassa päätöksessä koulun mitoitus näyttää nykypäättäjiltä unohtuneen.
    Täytyy myöntää että edellisen kirjoittanut ei näytä ymmärtävän sen sisältöä.

    1Äänestä

Vaikuttaa siltä, että jollain on tarve puolustella Koskenkorvan ylisuuren koulun rakentamista sillä, että siitä voidaan sitten valmistuttua ottaa yksi moduuli pois.
Erittäin älykästä toimintaa. Vielä haluaisin kuulla, mihin se moduuli laitetaan?

Äänestä

Samaa mieltä. Kyläkoulut on Ilmajoen kunnan vahvuus ja vetovoimatekijä!

Äänestä
  • Jaa

    Äänestä

Valtuusto on päättänyt korvan koulun koon. Nytkö se on yhtäkkiä muuttunut ylisuureksi?
Valtuusto vaihtoon!
Homeiset pikkukoulut eivät ole Ilmajoen vetovoimatekijä.

Äänestä
  • "Koskenkorvan alueelle rakennetaan uusi alakoulu, johon siirretään Koskenkorvan, Västilän ja Ilomäen oppilaat sekä 5-6-vuotiaiden esiopetus. Uuden koulun mitoitus vastaa lukuvuoden 2025-26 sekä tulevia tilatarpeita. Suunnittelussa otetaan huomioon laajennus- tai supistamistarpeet varautumalla moduulimaiseen rakentamiseen".
    Kuka oli se idiootti joka ei osannut laskea tilatarvetta?

    Äänestä

Ilmajoella on joku harhainen käsitys että rahaa on ja lisää lainaa voi ottaa rajattomasti.

Äänestä

Parin viikon päästä selviää kuinka suuren koulun rutiköyhä Ilmajoki rakentaa keskustaan! Tuleeko epn suurin liikuntasali? Ja muutenkin tietysti ylisuuri?

Äänestä
  • Jaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ilmajoella on joku harhainen käsitys siitä, että rakentamalla velkarahalla uusi suurkoulu ja kuljettamalla oppilaat sinne taksikyydillä voisi säästää rahaa?
Samalla lopetetaan Ilmajoen kunnan vahvuus, kylät, kylien vetovoima ja idylliset terveen kasvun oppimisympäristöt.
Laskelmat on epärealistiset ja ne jo nyt osoittaa ettei kokonaistaloudellisesti saada säästöjä, kun mukaan lasketaan kaikki asiaan vaikuttavat tekijät.
Nyt on kylien ihmisten aika nousta barrikadeille ja kaataa virkamiesten hölmöt kaavailut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu