Leipä- ja pizzapohja karppaajalle

Anonyymi-ap

Ihanan helppo ja yksinkertainen!

Sekoita kolme munaa ja n 3 dl turkkilaista jogurttia. (Yleensä munaa kohti 1 dl jugurttia) Sekoita keskenään. Ei tarvitse vatkata sen kummemmin.

Lisää sopiva määrä jauhoja, että seos paksunee mutta jää kuitenkin valuvaksi. Jauhoina seosta esim pofiberiä, psylliumia ja jotain muuta,esim soijajauhoja tai lupiinijauhoja, tai pellavansiemenjauhoa, summan mutkassa. Mitä sattuu olemaan. Näihin sekoita myös 1 TL leivinjauhoa ja suolaa. Taikinan teossa menee 5 min ja paisossa 10 min. Teen monesti aamuisin ja on herkkua juuston ja kinkun kanssa.

Muuta ei tarvita, ei rasvaa eikä nestettä, esim vettä. Vettä joskus olen lisännyt jos vahingossa tulee liika paksu taikina. Levitä valuva taikina pellille ja paista 200 astetta n 10 min.

Sopii wrapiksi, tortillaksi ja pizzapohjaksi, ihanan ohut. Myös voikkarina käy. Monesti käytän osan leipänä ja osan pellistä pizzana. Pohja on taipuisa ja pehmeä.

Jos kuivaa, tulee keksejä. Kuivuu ihan pöydällä. Leikkaa pehmeänä ruuduiksi.

Monet vannoo nyt raejuustoleivän nimeen. Eli munia ja raejuustoa sekoittimella muusiksi ja mausteita mukaan ja pellille ja uuniin. Helppoa ja on proteiinit siinä ilman turhia hiilareita. Ei ole kuitua kyllä kuten tuo jauholeipä.

Esim 2 munaa 200 g
raejuustoa, merisuolaa, pippuria valkosipulijauhetta

Ihan parhaat ketokarppaus ohjeet ja on gluteenittomia, sopii keliaakikollekin ja laihduttajille.

Muistan kun karppauksesta alettiin puhua niin oli se mantelijauholeipä. En tykännyt. Ei ollut oikein muita sopivia jauhoja mutta nyt tarjonta on lisääntynyt. Ei sovi minusta leipään, pikemmin kakkuihin. Esim tukee hyvät Runebergin tortut ja kahvikakut, suklaajakut jne keksit.

5

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ei toimi

    • Anonyymi00002

      Varsinkin pizzapohjana tosi hyvä. Ohut ja pysy koossa hyvin. Raejuustoleipää en ole tehnyt mutta raejuustopannari on tuttu. Muuten sama kuin tuo leipä mutta tulee kermaa tai maitoa ja jauhoja sekä kardemummaa yms mausteita. Pannarin kera marjoja ja kermavaahtoa 😋 Makeutuksena karppisokeria jos tykkää.

    • Anonyymi00003

      Syökää paremmin. Tuo on ihan mössöä. Karppaus ei ole aidosti tuollaista että vedetään kaikenmaailman höpö höpö juttuja. Keskittykää ravinnon laatuun.

    • Anonyymi00004

      Pohja vaikuttaa hyvältältä,ja tuossa on paljon proteenia.
      Kyllä tuollakin ruualla pystyy hyvin laihduttamaan.

      • Anonyymi00005

        Erittäin hyvin, koska ei ole nimeksikään hiilaria ja on todella ohuen ohut.

        Taikinassa on kananmunaa ja kananmunan ravinto!!! Tuhannesti parempi kuin joku tyhjä vehnäjauho. Myös kuitua on enemmän kuin vehnäjauhossa.

        Ja tämä ei vaadi kuin vähän työtä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      200
      1546
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      961
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      826
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      738
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      730
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      681
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      674
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      666
    Aihe