Tekoäly vie työpaikat

Anonyymi-ap

Elon Musk- työtä ei enää riitä kaikille kun tekoäly ja siihen lìittyvä autonominen tekniikka ottaa suurimman osan töistä haltuun (80 pros) ja 10 vuoden sisällä tämä. Samoin sanoneet muutkin AI n kehittäjät, nopeampia ja hitaampia vaikutuksia työllisyyteen kun heitä kuuntelee. Mutta jos tekoäly ja autonomiset koneet tekevät työt, niin miten meidän käy? Jos töitä ei ole?

13

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tekoälyn laajamittainen käyttöönotto mahdollistaa maailmantalouden ekspansiivisen kasvuloikan. Työtä syntyy samalla myös ihmisille paljon. Uusia ammatteja jollaisia ei ennen ole ollut olemassakaan. Vanha maailma kuihtuu osin pois ja tilalle tulee uudenlaiset ammatit ja työt. Osa perinteisistä töistä tulee tarpeettomiksi mutta moni ammattikunta säilyy ja tekoäly auttaa muuttaa ja rikastuttaa työnteon muotoja. Työvoimasta syntyy tulevaisuudessa pulaa. Toisin kuin nyt kun maailmantalous kasvaa hitaasti kituuttaen vanhoilla rullilla.. Kasvava tekoälyvetoinen uusi maailmantalous tarvitsee lisää maksavia asiakkaita ja keitäs muuta asiakkaat ovat kuin työssäkäyviä ihmisiä..

      • Anonyymi00005

        Tekoäly ei pääosin “luo työpaikkoja”, vaan tehostaa niin rajusti, että sama työ tehdään pienemmällä porukalla – eli se tuhoaa työpaikkoja enemmän kuin synnyttää. Mitkä ne uudet massatyöllistävät ammatit muka ovat? Ei juuri mitään: korkeintaan kapea joukko AI-spesialisteja, ja se ei korvaa menetettyjen töiden määrää mitenkään.


    • Sitä voi aloittaja laittaa tekoälyn tekemään hänen puolestaan työpaikkahakemuksia sellaisiin kohteisiin, joista tekoälykin tietää hakijan saavan työtä.

    • Anonyymi00003

      "Tekoäly" on ymmäretty taas älyttömällä tavalla väärin?

      Aikoinaan kun laskukone keksittiin niin se oli sen ajan "tekoälyä" johon ei edes uskottu.
      Aikansa oppineet matemaatikot eivät kyenneet ymmärtämään että, laskukone tekee laskutoimituksia sekunnissa ja tarkistivat tuloksia laskutikuilla, sekä kynillä paperille!

      Ei "tietokonekkaan" ymmärrä itsessään mitään ympärillä olevasta vaan vaatii käyttäjän ohjelmineen josta se hakee tietonsa.

      "Keinoäly" opetetaan miljoonilla asioilla ennen sen todellista hyötykäyttöä. se siis käyttää opittua tietoa ei keino tietoa ja laskukoneen tavoin erittäin nopeasti, koska tekniikka kehittynyt!

      Työpaikat joita se "lisää" vie on yllättävän vähäistä eli ei se ala "lapiomaan lumia katolta ja pihoilta" jne...

      On pelätty mikro-aaltoja, radio-aaltoja, kännykän sätelyä jne. kaikki uudempi on aina kaaottinen huolenaihe! "Tekoäly" on vain nopea laskukone etsimään annettua tietoa ja osaa käyttää sitä ohjaajan antamilla ohjaajilla tietyiltä osiltaan.!

      Teollisuudessa on ollut jo 80-luvulta CNC-koneita jotka osasivat työstää kappaleita annettujen ohjeiden mukaan eli kenen mielestä siitä ajasta on kauan, kun kyseisen työn erilliset vaiheet väheni ja tuotteesta tuli kerralla valmis? Kuka valitti asiaa kun ikävät vaiheet sai työstään pois?

      99% duunareiden töitä ei erilliset "älyt" vie edeleenkään 2026 jne, vaan helpottaa asioita!

      • Anonyymi00006

        Tekoälyä ei voi rinnastaa laskukoneeseen. Laskukone nopeutti yhden hyvin rajatun asian, mutta tekoäly menee suoraan siihen, mistä iso osa palkkatyöstä koostuu: tekstin, tiedon, päätelmien, suunnitelmien ja asiakaspalvelun kaltaiseen ajattelutyöhön. Se ei ole vain “nopea hakukone”, vaan se korvaa osia sellaisista tehtävistä, joihin ennen tarvittiin koulutettu ihminen.

        Ja se “uusia ammatteja” -puhe on liioittelua: tekoäly ei synnytä mitään massoittain uusia ammattikuntia, vaan pienen joukon erikoisrooleja – samalla kun se leikkaa tekijätarvetta laajasti toimisto-, asiantuntija- ja palvelutöissä. Lopputulos on, että työpaikkoja tuhoutuu paljon enemmän kuin syntyy, ja kilpailun kiristyessä palkatkin painuvat niissä harvoissa jäljellä olevissa ja “uusissa” hommissa.

        Duunarityöt eivät katoa yhdessä yössä, mutta se ei pelasta kokonaisuutta: kun valkokauluspuolella porukkaa vapautuu, se valuu muihin töihin ja painaa palkkoja ja ehtoja myös siellä. Eli kyse ei ole “pelottelusta uusista aalloista”, vaan siitä että tämä teknologia osuu suoraan työhön, jota aiemmin pidettiin turvassa automaatiolta.


    • Anonyymi00004
    • Anonyymi00007

      Oletko mukamas nähnyt kun tekoäly menee töihin tai tulee sieltä töistä?

      • Anonyymi00008

        Näen sitä joka päivä.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Näen sitä joka päivä.

        Ei muuta ku lääkäriin jos harhoja näet.


    • cv-apuri

      Nyt onkin hyvä aika päivittää oma CV ajan tasalle. Suuntaa siis osoitteeseen www.cv-apuri.fi

    • Anonyymi00010

      IT-alan hakijoiden määrä puolittunut 2 vuodessa, nuoret tietävät jo että tekoäly vie alan työpaikat. Romahdus tulossa seuraavien 2 vuoden aikana.

      • Anonyymi00011

        Hyvä niin.


    • Anonyymi00012

      Odottelemme siis aikaa kun Suomen tieverkostot tekee kuntoon tekoäly ilman työntekijöitä... Ei huono sekoilu, vaan todella järjetön sellainen, todelliselta taholta kun aloittaja näin näkee asiat omassa todellissuudessaan tekoälystä!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      240
      1938
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1607
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1240
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      952
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      40
      779
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      751
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      740
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      722
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe