Tekoäly vie työpaikat

Anonyymi-ap

Elon Musk- työtä ei enää riitä kaikille kun tekoäly ja siihen lìittyvä autonominen tekniikka ottaa suurimman osan töistä haltuun (80 pros) ja 10 vuoden sisällä tämä. Samoin sanoneet muutkin AI n kehittäjät, nopeampia ja hitaampia vaikutuksia työllisyyteen kun heitä kuuntelee. Mutta jos tekoäly ja autonomiset koneet tekevät työt, niin miten meidän käy? Jos töitä ei ole?

13

403

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tekoälyn laajamittainen käyttöönotto mahdollistaa maailmantalouden ekspansiivisen kasvuloikan. Työtä syntyy samalla myös ihmisille paljon. Uusia ammatteja jollaisia ei ennen ole ollut olemassakaan. Vanha maailma kuihtuu osin pois ja tilalle tulee uudenlaiset ammatit ja työt. Osa perinteisistä töistä tulee tarpeettomiksi mutta moni ammattikunta säilyy ja tekoäly auttaa muuttaa ja rikastuttaa työnteon muotoja. Työvoimasta syntyy tulevaisuudessa pulaa. Toisin kuin nyt kun maailmantalous kasvaa hitaasti kituuttaen vanhoilla rullilla.. Kasvava tekoälyvetoinen uusi maailmantalous tarvitsee lisää maksavia asiakkaita ja keitäs muuta asiakkaat ovat kuin työssäkäyviä ihmisiä..

      • Anonyymi00005

        Tekoäly ei pääosin “luo työpaikkoja”, vaan tehostaa niin rajusti, että sama työ tehdään pienemmällä porukalla – eli se tuhoaa työpaikkoja enemmän kuin synnyttää. Mitkä ne uudet massatyöllistävät ammatit muka ovat? Ei juuri mitään: korkeintaan kapea joukko AI-spesialisteja, ja se ei korvaa menetettyjen töiden määrää mitenkään.


    • Sitä voi aloittaja laittaa tekoälyn tekemään hänen puolestaan työpaikkahakemuksia sellaisiin kohteisiin, joista tekoälykin tietää hakijan saavan työtä.

    • Anonyymi00003

      "Tekoäly" on ymmäretty taas älyttömällä tavalla väärin?

      Aikoinaan kun laskukone keksittiin niin se oli sen ajan "tekoälyä" johon ei edes uskottu.
      Aikansa oppineet matemaatikot eivät kyenneet ymmärtämään että, laskukone tekee laskutoimituksia sekunnissa ja tarkistivat tuloksia laskutikuilla, sekä kynillä paperille!

      Ei "tietokonekkaan" ymmärrä itsessään mitään ympärillä olevasta vaan vaatii käyttäjän ohjelmineen josta se hakee tietonsa.

      "Keinoäly" opetetaan miljoonilla asioilla ennen sen todellista hyötykäyttöä. se siis käyttää opittua tietoa ei keino tietoa ja laskukoneen tavoin erittäin nopeasti, koska tekniikka kehittynyt!

      Työpaikat joita se "lisää" vie on yllättävän vähäistä eli ei se ala "lapiomaan lumia katolta ja pihoilta" jne...

      On pelätty mikro-aaltoja, radio-aaltoja, kännykän sätelyä jne. kaikki uudempi on aina kaaottinen huolenaihe! "Tekoäly" on vain nopea laskukone etsimään annettua tietoa ja osaa käyttää sitä ohjaajan antamilla ohjaajilla tietyiltä osiltaan.!

      Teollisuudessa on ollut jo 80-luvulta CNC-koneita jotka osasivat työstää kappaleita annettujen ohjeiden mukaan eli kenen mielestä siitä ajasta on kauan, kun kyseisen työn erilliset vaiheet väheni ja tuotteesta tuli kerralla valmis? Kuka valitti asiaa kun ikävät vaiheet sai työstään pois?

      99% duunareiden töitä ei erilliset "älyt" vie edeleenkään 2026 jne, vaan helpottaa asioita!

      • Anonyymi00006

        Tekoälyä ei voi rinnastaa laskukoneeseen. Laskukone nopeutti yhden hyvin rajatun asian, mutta tekoäly menee suoraan siihen, mistä iso osa palkkatyöstä koostuu: tekstin, tiedon, päätelmien, suunnitelmien ja asiakaspalvelun kaltaiseen ajattelutyöhön. Se ei ole vain “nopea hakukone”, vaan se korvaa osia sellaisista tehtävistä, joihin ennen tarvittiin koulutettu ihminen.

        Ja se “uusia ammatteja” -puhe on liioittelua: tekoäly ei synnytä mitään massoittain uusia ammattikuntia, vaan pienen joukon erikoisrooleja – samalla kun se leikkaa tekijätarvetta laajasti toimisto-, asiantuntija- ja palvelutöissä. Lopputulos on, että työpaikkoja tuhoutuu paljon enemmän kuin syntyy, ja kilpailun kiristyessä palkatkin painuvat niissä harvoissa jäljellä olevissa ja “uusissa” hommissa.

        Duunarityöt eivät katoa yhdessä yössä, mutta se ei pelasta kokonaisuutta: kun valkokauluspuolella porukkaa vapautuu, se valuu muihin töihin ja painaa palkkoja ja ehtoja myös siellä. Eli kyse ei ole “pelottelusta uusista aalloista”, vaan siitä että tämä teknologia osuu suoraan työhön, jota aiemmin pidettiin turvassa automaatiolta.


    • Anonyymi00004
    • Anonyymi00007

      Oletko mukamas nähnyt kun tekoäly menee töihin tai tulee sieltä töistä?

      • Anonyymi00008

        Näen sitä joka päivä.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Näen sitä joka päivä.

        Ei muuta ku lääkäriin jos harhoja näet.


    • cv-apuri

      Nyt onkin hyvä aika päivittää oma CV ajan tasalle. Suuntaa siis osoitteeseen www.cv-apuri.fi

    • Anonyymi00010

      IT-alan hakijoiden määrä puolittunut 2 vuodessa, nuoret tietävät jo että tekoäly vie alan työpaikat. Romahdus tulossa seuraavien 2 vuoden aikana.

      • Anonyymi00011

        Hyvä niin.


    • Anonyymi00012

      Odottelemme siis aikaa kun Suomen tieverkostot tekee kuntoon tekoäly ilman työntekijöitä... Ei huono sekoilu, vaan todella järjetön sellainen, todelliselta taholta kun aloittaja näin näkee asiat omassa todellissuudessaan tekoälystä!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      352
      1051
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      728
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      656
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      40
      545
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      461
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      451
    Aihe