Onks kokemusta

Mihin on syytä varautua jos pitkän suhteen jälkeen mies ilmottaa haluavansa eron. Omaisuudenjaossa ja raha-asioissa tai muussa?
3804
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Riippuu oletko avo vai avioliitossa ja kuinka paljon on omaisuutta ja onko avioehto.Periaatteessa kaikki menee puoliksi jopa pankkitilit jos on suuria summia.Myös mahd.kulut puolitetaan.Kun minä erosin me pääsimme keskenämme sovintoon kaikesta omaisuudesta,autosta,irtaimistosta ym.eikä omaisuutta ole pakko jakaa heti,sen voi tehdä vaikka vuoden päästä kun ero on astunut voimaan.Joskus joutuu turvautumaan tuomarin apuun,silloin kannattaa ottaa oman pankin ihmisiin yhteyttä sillä heillä on yleensä lakimiehet hoitamaan eroasioita ja vähän edullisempiakin.

Äänestä
  • ...tasajako avioliitossa. Ja kun olen enemmän tienaava ja haluan erota eikä mulla ole vaatimuksia muuhun kuin tasajakoon ei asiassa pitäis tulla yllätyksiä?

    Äänestä

  • Jappervokki kirjoitti:

    ...tasajako avioliitossa. Ja kun olen enemmän tienaava ja haluan erota eikä mulla ole vaatimuksia muuhun kuin tasajakoon ei asiassa pitäis tulla yllätyksiä?

    Mitä yllätyksiä? Omaisuus ja velat käytännössä puolkkiin ... lasten elarit ja tapaamiset oma asiansa. Ei siinä mitään yllätyksiä tule, jos tasajako OK.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jappervokki kirjoitti:

Mihin on syytä varautua jos pitkän suhteen jälkeen mies ilmottaa haluavansa eron. Omaisuudenjaossa ja raha-asioissa tai muussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu