Kuluttajien luottamus talouteen laskenut

Helmikuussa, näin kertoo Tilastokeskus. Kuluttajat uskovat että vuoden päästä talous on nykyistä huonommassa kunnossa. Suurin osa ennakoi työttömyyden vain lisääntyvän.

Eikä ihme, kun Purra uhkaa uusilla leikkauksilla, ja uutisia pukkaa uusista yt-neuvotteluista.

Yritysten luottamus talouteen on hieman vahvistunut. Vienti onkin hieman parantunut, ja Orpopurra ei taatusti leikkaa yrityksiltä turhiakaan etuja.
565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kansa ei halua ostaa kestotavaroita tai asuntoja, ja lainaakaan ei haluta ottaa. Ihan viisasta kuluttajilta tässä tilanteessa, mutta talouskasvu jää tapahtumatta. Niin että taitaa pessimismiin olla aihetta.

Äänestä
  • Vain Orpo puhkuu katteetonta optimismia. Mutta ehkä hänen yrityskavereillaan menee hyvin. Mitäpä kokoomus tavallisesta kansasta.

    Äänestä

Eipä nämä mitään uskonasioita ole.
Byrokraateille potkut !

Äänestä
  • Mitä tarkoitat uskonasioilla ja byrokraateilla? Ja miten potkut auttavat työllisyyden lisäämisessä? Perustele. Vai kirjoitatko kännissä?

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Mitä tarkoitat uskonasioilla ja byrokraateilla? Ja miten potkut auttavat työllisyyden lisäämisessä? Perustele. Vai kirjoitatko kännissä?

    Keitä ne byrokraatit ovat? Julkishallinnon työntekijöistä suurin osa on opettajia, päivähoitajia, terveydenhoidon työntekijöitä. Lääkärille potkut, niinkö?

    Koetappa nyt käyttää aivojasi, ja kerro kuka on se tarpeeton byrokraatti. Olisiko ministerin tai mepin avustaja...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Helmikuussa, näin kertoo Tilastokeskus. Kuluttajat uskovat että vuoden päästä talous on nykyistä huonommassa kunnossa. Suurin osa ennakoi työttömyyden vain lisääntyvän.

Eikä ihme, kun Purra uhkaa uusilla leikkauksilla, ja uutisia pukkaa uusista yt-neuvotteluista.

Yritysten luottamus talouteen on hieman vahvistunut. Vienti onkin hieman parantunut, ja Orpopurra ei taatusti leikkaa yrityksiltä turhiakaan etuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu