SDP kuuluu kansainväliseen sosialistiseen internationaaliin

Anonyymi-ap

jonka tavoitteena on globaali sosialismi. Sosialismin taloustiede ei ole kehittynyt juurikaan Marxin ajoista.

Suomalaisen sosialidemokratian historia on kaksijakoinen. Toisaalta suomalainen sosialidemokratia edustaa pahuutta, sillä SDP aloitti punakapinan tammikuussa 1918 laillista hallitusta vastaan. Lauri Karan johtama lentävä osasto teloitti siviilejä mm. Vihdissä. Punaiset olivat vallankumouskiihkossaan ajatelleet, että bolsevikkien vallankumous onnistuisi Suomessa, kun Tsaari Nikolai II oli ammuttu perheineen kellarisssa, Jekaterinburgissa. Valtatyhjiö on vaarallinen olio. Punakapina alkoi, kun Juttutuvan torniin nostettiin punainen lyhty vallankumouksen merkiksi. Pääsyyllisiä olivat mm. sosialidemokraatit Kullervo Manner ja Oskari Tokoi.

Sosialismi on sairautta.

6

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Eikä ole demarit vieläkään pyytäneet anteeksi.

      • Anonyymi00005

        Roskaväkeä.


    • Anonyymi00002

      Demarit ovat melko tyhmää sakkia.

    • Anonyymi00003

      Sosialistiessa Internationaalissa SDP on omiensa keskuudessa mm. palestiinalaisen al-Fatahin, Assadin syyrialeisen sosialistisen puolueen, Maduron sosialistien ja Nigaracuan sosialistien kanssa.
      Hyvin menee, herrat nauraa.

      • Anonyymi00004

        Aika paha.


    • Anonyymi00006

      Takapajuista sakkia nää sosset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      108
      4876
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3972
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1364
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      171
      1361
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe