Tervehdys palstalle! Kevät koittaa ja laihdutus- ja painokeskustelu päivän pitenemisen myötä aina vilkastuu. Sille joka kyseli ketogeenisestä ruokavaliosta löytyy jo paljon lääkäripalvelujen sivuilta tietoa ja ohjeistusta. Esim.
https://www.puhti.fi/tietopaketit/ketogeeninen-ruokavalio-ja-ketoosi/
Itselläni on Terveystalon (työterveys) ohjeistus ketoruokavaliolle ja omatkin lääkärit suosittelee. Eli vähähiilihydraattista ruokavaliosta on alkanut tulla jo mainstreamia :-D. Se samalla hoikistaa ja tekee muutakin hyvää terveydelle. Tuossakin kerrotaan kuinka keto sopii juuri verensokerin normalisoimiseen. Sitten tulee varoitus: "Ei saa käyttää jos sairastaa D2". Lääkkeiden kanssa ymmärrettävääkin koska verensokeri laskee jo ketolla. Moni D2 on kuitenkin jättänyt pois lääkkeet ilman lääkärin "lupaa" ja siirtynyt ketoon ja VHH:lle. Facebookin ryhmissä ihmiset kertoo että on pikkuhiljaa lopettaneet lääkkeet ja saaneet avun jo jättämällä pois viljat, tärkkelyksen ja sokerin.
Mieleen muistui se täälläkin aiemmin kertomani esimerkki, kun lääkäri kehui erään tuttava-rouvan verensokereita että onpas insuliinihoito tehonnut hyvin ja rouva paljasti lääkärille että on jättänyt lääkkeet ajat sitten ja siirtynyt ketoilemaan. Lääkäri oli meinannut pudota tuolilta.
Kannattaa kuitenkin D2:n mennä sellaiselle lääkärille joka hallitsee ketogeenisen tai edes joka tietää jotain asiasta ja voi neuvoa asiassa. Ettei omin päin tee isoja liikkeitä.
Useimmat lääkärit ja varsinkin ravitsemustieteilijät meillä tulee pahasti jälkijunassa. Ei uskalleta muuttaa sitä mikä on kiveen hakattu vaikkei se toimi. He ei seuraa aikaansa. Pelätään uusia ajatuksia ja keinoja koska ne omat uskomukset on niin pinttyneitä. Se tuntuu vaikealta tunnustaa että on julistanut ja opettanut väärin ja on pohjannut tietonsa vanhentuneeseen. Kelkka kääntyy meillä hitaasti.
Kun tulee uusi asia, sen koetaan olevan henkilökohtainen hyökkäys persoonaa kohtaan, koska omat uskomukset koetaan niin muuttumattoman pyhiksi. Myös jotkut nuoremmat tieteilijät ei uskalla kapinoida omia oppi-isiensä uskomusmaailmaa vastaan kun ovat heiltä apurahansa ja palkkansa saaneet.
Hyvä esimerkki on paaston vaikutus. Meillä edelleen jotkut korkeasti oppineet proffatkin kehtaa kertoa olevansa tietämättömiä autofagiasta, vaikka sen keksimisessä on 10 v sitten tullut Nobel. Selitetään vaan ettei kehossa ole mitään puhdistettavaa kun on maksa ja munuaiset. Kuten on joskus opetettu. Ihan uskomatonta!?
Etsivä löytää valtavasti tietoa varsinkin jos on kielitaitoinen. Kaikki valmennukset Fitfarmista lähtien on alkaneet markkinoida ketoa ja VHH:ta. Olen miettinyt sitäkin kuinka paljon sairauksista ja matala-asteisesta tulehduksesta johtuu viljoista ja gluteenista ja siihen tulee helpotus jo viljojen pois jättämisellä... Kun itse kokeilee niin on pakko uskoa. Pahat nivelkivut jotka vaatii kipulääkitystä esim loppuu kuin seinään kun lopettaa viljat. Mulla on kaveri jolla paha krooninen niveltulehdus. Hän rakastaa ruisleipää. Kehotin kokeilla jättää ruisleivän ja gluteenin pois, ja kas kummaa: tulehdusarvot parani ja kipu loppui! Mullahan tämä tuli kanssa heti kun jätin viljat. Silloin tällöin, joskus aamupalana syön 100% kauraleivän (gluteeniton, sisältää psylliumia ja ei keinotekoisia lisäaineita, vähäsuolainen)
Olen seurannut keskustelua 2000- luvun alkupuolelta saakka ja siitä alun hyökkäyksestä alan pioneereja kohtaan. Sitä samaa on luettavissa tältäkin palstalta :-)) Nyt on kääntynyt niin, että jo lääkärit kehottaa kokeilemaan kun kerran itsepäiset potilaat on jo menneet "ilman lupaa" muuttamaan elintapojaan ja parantuneet vaivoistaan. Suomalaiset on tosi auktoriteettiuskovaisia ja omin päin toimiminen koetaan hyökkäykseksi parempiaan kohtaan.
Kävi klassiset: Ensin jonkun uuden idean tai asian esittäjän ajatukset tyrmätään kerettiläisenä pyhiä ravitsemus-uskonoppeja vastaan, sen jälkeen pioneerit asetetaan naurunalaiseksi, sitten alkaa systemaattinen vuosikausien mustamaalaus. Pikkuhiljaa alkaa kelkka kääntyä ja lopulta se uusi asia on hyväksytty kun ikään kuin arkipäiväistynyt ja ihan normiasia. Kuten nyt VHH ja ketogeeninen ruokavalio. Aiemmin löytyi suomalaisilta sivuilta pelkkää mustamaalausta kun ulkomailla löytyi paljon tietoa VHH ja ketoilun eduista. Esim Youtubessa on valtavasti englanninkielistä tietoa asiasta. Ja julkaisijat on oppineita ja pitkän linjan lääkäreitä ja tieteentekijöitä.
Joillekin lääkäreille on potilaiden terveys ja paraneminen on tärkeä asia. Ketogeenista on käytetty historian aikana epilepsian hoidossa jopa lapsilla. On pakko pohtia että aiheuttaako viljat, tärkkelys ja sokeri matala-asteisen tulehduksen lisäksi epilepsiaakin kun sairaus kerran noiden poisjättämisellä paranee/helpottuu?
Ja juu, jenkkien ruokapyramidikin on käännetty ylösalaisin....
T kn
Keto ja VHH terveydenhoitopalveluissa
Anonyymi-ap
0
180
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931412
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138913- 85872
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52801- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253667Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä330629Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,8624Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk57619- 53594